Mutta suurin ongelma on ollut latauksen hitaus. Lähin suurteholatauspiste on 960 metrin etäisyydellä ja kahden minuutin ajomatkan päässä. Rapsakan, hieman alle 20 pakkasasteen yön jälkeen lataus alkaa 3,2 kW:n teholla, kasvaen hitaasti parissa tunnissa reiluun 5:een kW:iin. Ei auta lyhyen ajomatkan lämmitys, eikä tunnu lämmittävän välipysähdyksen aikana, jos sellaisen kahvitauon kestoisena lyhyeen matkaan lisään. Onko mitään tämän suhteen tehtävissä?
Tässä suhteessa painetta valmistajalle ja maahantuojalle, jotta voisivat kehua Rellua myös Suomen oloihin soveliaaksi Vuoden autoksi.
Mutta suurin ongelma on ollut latauksen hitaus. Lähin suurteholatauspiste on 960 metrin etäisyydellä ja kahden minuutin ajomatkan päässä. Rapsakan, hieman alle 20 pakkasasteen yön jälkeen lataus alkaa 3,2 kW:n teholla, kasvaen hitaasti parissa tunnissa reiluun 5:een kW:iin. Ei auta lyhyen ajomatkan lämmitys, eikä tunnu lämmittävän välipysähdyksen aikana, jos sellaisen kahvitauon kestoisena lyhyeen matkaan lisään. Onko mitään tämän suhteen tehtävissä? Tässä suhteessa painetta valmistajalle ja maahantuojalle, jotta voisivat kehua Rellua myös Suomen oloihin soveliaaksi Vuoden autoksi.
FB:n Sähköautot - Nyt! -ryhmässä on kuluneella viikolla keskusteltu R4:n ja R5:n latauksista talviaikaan. Kommenteista on pääteltävissä, että ilmeisesti akun (esi)lämmityksen teho ei riitä parempaan. Oudohkoa oli sen tehoksi mainittu 80% suurempi teho latauksen aikana kuin esilämmityksessä. Vaikka molemmat olisivat riittämättömiä, niin tuo erohan lienee toteutettu ohjelmallisesti, joten jos tuo pitää paikkaansa, niin ainakin tuo lienee muutettavissa tuon eron verran paremmaksi esilämmityksen tehoksi.
EDIT: Tältä istumalta lähteiden puuttuessa en vielä usko R4:n ja R5:n Zoea hitaampaan DC-lataukseen., kunhan käytetään akun esilämmitystä tarpeeksi pitkään. Toki olen pettynyt, kun sitä käytettäessä ne eivät lataa selvästikin nopeammin talvellakin.
Se minkä kanssa on ollut ongelmia, tai ainakin on aiheuttanut kierrosten nousua, on vakkarin omat pikku jarruttelut tasaisin väliajoin, vaikka edessä ei olisi niin yhtään mitään. Se on ärsyttävää.
Toinen on tuo joku soft reset minkä tuo tekee silloin tällöin. Nollaa siis tripin, mittariston asettelut, akun max lataustason ja mm vilkun äänenvoimakkuuden säädön, kun se on mulla aina hiljaisimmalla.
Juu on omituinen. Jotenkin nojaa liikaa kameraan eikä tutkaan varmaan tuo toteutus. Moni sanoo että enemmän ja vähemmän kaikki tekee jotain harakiri-jarrutteluita ad.vakkarilla mutta itsellä on kokemusta Civicistä (2021) ja v70 (2015) eikä ikinä koskaan kumpikaan ole jarruttanut turhaan. Toki Honda joskus vähän ohjas oudosti kaistalla jos tuli levike tai ramppi kun hämmentyi varmaan mihin pitäisi mennä mutta ei sen suurempia peliliikkeitä. Tänään oma femma kans jarrutti suoralla kun oli puiden varjoja tiellä. Ei oikein muuta siinä ollut mitä olisi voinut pelästyä. Ei ole iso murhe onneksi kunhan on oikea sukka valmiina kuittaamaan virheet.Aiemmin itsellä havaintoja muutaman kerran vain lievistä jarrutteluista, mutta tänään jarrutti reippaammin lisättynä kertapimputuksella. Heti painoin vauhtipoljinta, mutta ilmeisesti takana ajanut ei ilahtunut, kun jätti tuon jälkeen reilumman hajuraon. Mitään muuta syytä tuolle jarrutukselle ei tullut mieleen, kuin vielä matalalta paistava kevätaurinko metsän puiden lomasta.
Nuo harakirijarrutukset yleistyi 7.7.2024 jälkeen kun hätäjarrutusassistennti tuli pakolliseksi, sitä aiemmin käyttöönotetut eivät pahemmin jarrutelleet..Moni sanoo että enemmän ja vähemmän kaikki tekee jotain harakiri-jarrutteluita ad.vakkarilla mutta itsellä on kokemusta Civicistä (2021) ja v70 (2015) eikä ikinä koskaan kumpikaan ole jarruttanut turhaan.
Nii varmasti juu onkin. Noissa mainitsemissani molemmissa oli ja on kyllä siis kaikki mahdolliset City safetyt ym törmäysestimet eikä siis vain vakkaria.Nuo harakirijarrutukset yleistyi 7.7.2024 jälkeen kun hätäjarrutusassistennti tuli pakolliseksi, sitä aiemmin käyttöönotetut eivät pahemmin jarrutelleet..
Mitä tarkoitat "miten lähti käyntiin"? Ei sähköauton moottoria mitenkään käynnistetä ennen kuin sillä lähdetään ajamaan.En nyt jaksa kahlata koko keskustelua läpi, mutta onko kellään 5 e-tec omistajalla kokemusta menneen talven kylmistä jaksoista.
Erityisesti miten lähti käyntiin aamulla ja oliko lämmin ajossa? Onko 5 e-tec:ssä sisätilan lämmitintä, joka ottaa virran suoraan latauskaapelista?
Akun kesto varmaan putoaa kun mennään ulkolämpötilassa -20 ja alle.
On se 5 e-tec hienon näköinen![]()
Joo käyntiin lähdössä ei ole ongelmaa. Radio ja lämpöpumppu käynnistyy hyvin. Ainakin vielä -20 pakkasella sähkäri on käytännössä tunnoton kylmälle. Ainakin Renu. Ei kunnon kylmää huomaa kuin rangen pienenemisestä ja napsun jämäkämmästä alustasta. Esilämmityksen tehoa voisi kuvata niin, että kuvittele, että joku on ajanut auton 20min päästä sinulle penkin- ja ratinlämmitin päällä.En nyt jaksa kahlata koko keskustelua läpi, mutta onko kellään 5 e-tec omistajalla kokemusta menneen talven kylmistä jaksoista.
Erityisesti miten lähti käyntiin aamulla ja oliko lämmin ajossa? Onko 5 e-tec:ssä sisätilan lämmitintä, joka ottaa virran suoraan latauskaapelista?
Akun kesto varmaan putoaa kun mennään ulkolämpötilassa -20 ja alle.
On se 5 e-tec hienon näköinen![]()
Vapaalle (N) vaihtaminen ei taida onnistua vauhdissa? Tarkoituksena oli kokeilla jarrutusta ilman regenerointia takajarrulevyjen "kirkastamiseksi"
Yhden rengasliikkeen sivuilta jo löytyykin VikingContact 8 195/55-18 93H, joten lienevät sellaiset.
Rattivaihde vaatii alkuun totuttelua
Pienemmällä tiellä oikeasti hauska ajaa.