Captur II

P

Poistunut käyttäjä 13505

Vieras
Miten muuten tuo 360 kamera. Se piti kai tilata erikseen? Ei taida kuulua edes intens varusteluun? Etsiskelin tuota omastani alussa ja totesin turhaksi kun sillä on kai painike siinä keskirivistössä? Omassani siinä kohtaa pelkkä näköisnappi.
 

teme565

Jäsen
Viestejä
362
360 kamerajärjestelmä on lisävaruste.

Itse otin lisävarusteina lämmitettävän tuulilasin, moottoritie/ruuhka-ajopaketin, 360 kamerajärjestelmän+pysäköintiavustimen ja oranssit somisteet sisälle. Nuo maksoi vain 170+450+350+300 plus autovero niin ajattelin että antaa mennä, eipähän tarvitse harmitella jälkeenpäin että miksi en noita ottanut. Etu- ja takakamerat on istutettu Renun logon yhteyteen ja sivukamerat on peilien pohjissa.

Ne kaksi tyhjää napin paikkaa on varattu kameranapille ja pysäköintiavustimelle. Jälkimmäistä tuskin tulee koskaan käytettyä. Helsingissä vuosia autoilleena taskuparkki sujuu ihan itsekin ajamalla.

Tuossa oma auto luovutuspäivänä 13.11



 
Viimeksi muokattu:

teme565

Jäsen
Viestejä
362
Itse pääsin kokeilemaan lämmitystä heti luovutusta seuraavalla viikolla kun oli aamulla pakkasta pari astetta ja illalla/yöllä oli satanut jäätävää tihkua. Piha on vielä sellainen, että siihen sopii tuuli hyvin, niin ikkunoissa oli jääkuorrute. Sivuikkunoita skrapaillessa tuulilasi lämpeni sopivasti niin että sulavan jään sai pyyhkäistyä harjalla pois.

Isällä ollut pidempään jo auto, jossa on lämmitettävä lasi ja ne tilanteet, joissa tuosta on eniten hyötyä, on talvikeli, kun ilma on juuri ja juuri pakkasen puolella ja sataa jäätävää tihkua joka jäätyy tuulilasiin osuessaan. Ja toimiihan tuo myös huurteen poistossa.
 

Petsku76

Aktiivinen jäsen
Viestejä
679
Myös tuo ratin lämmitin on ensituntumalta aivan mainio varuste, vaikka ensin vähän hymyilyttikin. Aiemmissa autoissa ei ole tuota sattunut olemaan. Nyt on.
Näistä uusien Capturien/Clio V:n S&S toiminnasta on ollut myös jonkun verran keskustelua. Meillä ainakin toimii jopa niin hanakasti ja käytännössä joka ainoalla stopilla, että käsi hapuaa jo sen deaktivointinappiakin. Ulkolämpömittari näyttää -4 astetta ja silti sammuttaa auton joka pysähdyksellä.
Vetää vertoja jo varsin herkkänä pitämääni Kadjarin systeemiin.
 

Akseli

Aktiivinen jäsen
Viestejä
631
teme565 sanoi:
Joo eipä myyjä omassakaan tapauksessa osannut sanoa juuta ei jaata tuohon datayhteyteen. Koeajoautosta tutkailin että mitä löytyy ja Renun facebook-sivuilta kysyin että kuinka pitkä on yhteyspalvelun ilmainen kokeiluaika ja mitä maksaa sen jälkeen. Kokeiluaika on kolme vuotta auton käyttöönotosta, jatkohinnoittelusta ei vielä tietoa. Infotainment kysyi ensimmäisellä käyttökerralla yhteyden aktivointia ja valikosta voi tarkastaa viimeisen voimassaolopäivän.
Onko kolmen vuoden kokeiluaika karttojen päivitykseen? Mulla 4G yhteys toimi kolme kuukautta aktivoinnista, näyttäen mm. polttoaineiden hinnat, säätilan ja päivitti järjestelmän.
Kartta päivittyy edelleen(ilmoittaa aina startatessa päivityksestä).
 
Viimeksi muokattu:
P

Poistunut käyttäjä 13505

Vieras
Kyllä tämä Capturín digihimmeli taitaa tarvita vielä aikalailla kypsyttelyä. Tänään aamulla oli näyttö pimeänä. Radio soi kylläkin niillä asetuksilla mihin oli jäänyt. Kosketusnäyttö ei reagoinut mihinkään. Ne ratin luona olevat säätönäpykät kyllä vaikutti äänen voimakkuuteen. Näyttö sinänsä oli varmaan kunnossa kun peruutuskameran kuva kyllä ilmesty. Siitä sitten ajeltiin ehkä 10 km pimeällä näytöllä ja tunnin seisokin jälkeen taas kaikki toimi. Olisko tuolla sitten jotain osuutta asiaan kun taisi olla eka aamu täällä kun oli juuri pakkasen puolella. Saas nähdä kuinka huomenna.
 

Petsku76

Aktiivinen jäsen
Viestejä
679
Kyllä tämä Capturín digihimmeli taitaa tarvita vielä aikalailla kypsyttelyä. Tänään aamulla oli näyttö pimeänä. Radio soi kylläkin niillä asetuksilla mihin oli jäänyt. Kosketusnäyttö ei reagoinut mihinkään. Ne ratin luona olevat säätönäpykät kyllä vaikutti äänen voimakkuuteen. Näyttö sinänsä oli varmaan kunnossa kun peruutuskameran kuva kyllä ilmesty. Siitä sitten ajeltiin ehkä 10 km pimeällä näytöllä ja tunnin seisokin jälkeen taas kaikki toimi. Olisko tuolla sitten jotain osuutta asiaan kun taisi olla eka aamu täällä kun oli juuri pakkasen puolella. Saas nähdä kuinka huomenna.
Tämmöistähän tämä elämä on näiden digitaalisten vehkeiden, myös autojen kanssa nykypäivänä. Eipä noista kannata murehtia tai tehdä elämää suurempaa ongelmaa, jos ei nyt rupea jatkuvasti menemään näytöt mustaksi...joku bitti mennyt hetkellisesti nurin...
Vastoin kuin muut ohjelmisto -tai vaikkapa mobiililaitevalmistajat, autovalmistajat tuntuvat olevan jostain syystä huomattavasti varovaisempia julkaisemaan fixejä bugiongelmiin. Joskus korjaavia päivityksiä ilmiselviin ohjelmistokämmeihin joutuu odottamaan tuskallisen kauan.
Voi vaan kuvitella, mitä touhuilu on, kun Teslan tyyppiset autoa kokonaisvaltaisesti hallitsevat käyttöliittymät yleistyvät tulevaisuudessa.
Tokihan tämä Rellun easylink on askel sinneppäin.
 
P

Poistunut käyttäjä 13505

Vieras
Näinhän nämä on menneet varmaan iän kaiken. Jo muinoin totesivat, että auto ja sähkö on huono yhdistelmä, mutta minkäs teet. Tilanne ei aikojen kuluessa ole oikeastaan muuttunut mihinkään. Vanha Murphyn laki on edelleen täysin toimiva. Ongelmien summa on vakio, sisältö vaan vaihtelee. Niin hienolta kuin nämä tämän päivän sähköautokehitelmät kuulostaakin niin tuskin enää saavat uskoani niihin syttymään. Viimeistään siinä vaiheessa kun sähköautojen määrä ylittää tietyn rajan, alkaa sähkön hinta nousta ja ns. säästöt siirtyvätkin jonkun toisen taskuun.
 

teme565

Jäsen
Viestejä
362
Sähköpuolta itsekin mietin kun tämän auton vaihdoin. Edellisessä autossa oli manuaalivaihteisto niin siinä ei mikään sähköaivo voikaan yhtäkkiä päättää että eipäs vaihdeta. Nyt sähköohjattu automaattiloota kun päättää joskus että enpä laitakaan vaihdetta päälle niin siinä sitä ollaan paskaisen perseen kanssa.

Itse pidän kyllä tuosta kamerajärjestelmästä. Ei tarvitse arvuutella, osuiko auto ruutuun tai missä kohtaa rotvallin reuna on
 
P

Poistunut käyttäjä 13505

Vieras
Varmasti on ihan hyödyllinen. Sen olisin itsekin ottanut, mutta kun tämä yksilö tuli napattua suoraan liikkeen "ikkunasta". niin ei siihen ollut mahdollista mitään enää lisätä. Myös joku tuon tapainen erillistoiminto, jos se vikaantuu ilman aiheuttamatta ongelmia muihin toimintoihin, ei minusta olisi niin "vaarallista". Mutta kun tänään koko näyttö pimeni niin siinä hävisi mukana kaikki muutkin toiminnot. Tällaista on jo aika vaikea hyväksyä.
 

-Tom-

Jäsen
Viestejä
43
Nätön pimeneminen ja/tai kaatuminen on maahantuojan tiedossa, ja siihen on käsittääkseni korjauskin olemassa.
Pojallani on Clio V, jossa oli myös samaa oiretta. Auto kävi äskettäin järjestelmän päivityksessä Autoverkkokaupassa.

Omassa Capturissa satunnaisesti sama oire. Ensihuolto odottelee tammikuussa, joten palataan silloin asiaan.
Selvä bugi. Näitä nyt on lähes poikkeuksetta uusissa automalleissa.
Uuden Golfin koeajo oli varsin erikoista luettavaa. Auton viihde- (mitä muuta siinä nyt olikaan, myös ilmastoinnin ohjaus muistaakseni) järjestelmä kaatuili koeajolla ihan huolella. Tällaista tämä nykyään on.
 
P

Poistunut käyttäjä 13505

Vieras
Mukava kuulla että tuo näytön pimeneminen on näin hyvin tiedossa. Tänään taas toimi normaalisti. Täytynee pitää jonkinlaista kirjanpitoa tästä ennenkuin tilaa aikoja jos kerran tietävät mitä tehdä.
 

jmt

Jäsen
Viestejä
39
No joo taisi olla yksinkertainen neuvo!Varmaan laira on oikeassa:Ei kun huoltoon.ja kell0 aikaan ja piste.
sen enemmittä puheitta

näinkin pienelle koneelle(1,33) litrainen. Taitaa olla niin että siinä turbo liittyy peliin jo melko alhaisilla kierroksilla.

Pieni harmikin oli.Vänkärin penkin alla oleva pitkä riviliitin piti melkoista siriniää soratiellä ja karkealla asfaltilla no. kun olen hidas hämäläinen niin
jätin sen asian ensimmäiseen,siihen vapaaehtoiseen huoltoon.

-"minä vaimennin sen liittimen" sanoi asentaja.Ja todellakin.niin se tapahtui.

'Toki voin kiittää itseänikin minä kerroin asentajalle mistä se ääni kuuluu,ja olin sen (liittimen) jo itse teipannut,jolloin sirinä loppui.se teippaukseni oli kuitenkin semmoinen"kötöstys" Asentaja teki sen fiksusti.
Sama ärsyttävä sirinä kuuluu meidänkin Capturissa, en vain ole onnistunut paikantamaan äänen lähdettä. Täytyypä tutkia kun aikaa liikenee, kiitos vinkistä
 

jmt

Jäsen
Viestejä
39
Hei, onko kukaan muu uuden Capturin omistaja huomannut kuinka paljon kertyy rapaa ovien alahelmoihin? Itsellä ainakin, kun ajaa lumisateen jälkeen suolattua ja hiekoitettua tietä ovat kaikkien ovien alahelmat sisäpuolelta aivan "ryysteessä". Onkohan tullut testattua vain normi vesisateella, ei ole ajateltu että jossakin päin maailmaa suolataan ja hiekoitetaan. Suunnittelin laittavani ylimääräisen tiivisteen oven alahelmaan tai kynnyskoteloon. Anteeksi, tämä sama viesti meni toiseenkin paikkaan enkä onnistunut sitä sieltä poistamaan.
 
Viimeksi muokattu:

Petsku76

Aktiivinen jäsen
Viestejä
679
Tänään pistin merkille marketin parkkipaikalla päivänvalossa kun autoa kohti kävelin, että mikäs se auton alla repsottaa. Kotipihassa konttailin auton alle tarkemmin ja huomasin, että auton alla helman tuntumassa kulkevasta suojamuovikappaleesta puuttui taaimmainen korikiinnike. Sama juttu myös repsikan puolella.
Rustasin kummallekkin puolelle kumiprikoista väliaikaiset kiinnikkeet. Täytyy käydä laitattamassa huollossa oikeat kiinnikkeet, kun ehtii, ettei tipu maantielle.
Liekkö jääneet jo tehtaalla laittamatta?? Katsokaahan omistanne, että kaikki on paikallaan. Ne kiinnikkeet ovat sellaisia euron kolikon kokoisia pohjasta törröttäville kierteille pyöritettäviä kuusikulmaisia teräsrinkuloita.

 
Viimeksi muokattu:

teme565

Jäsen
Viestejä
362
Tuli tarkastettua, ei repsota oman auton alla mitään.

Laitatin omaan autoon Zvizzerin keraamisen pinnoitteen niin ei tarvitse 2-3 vuoteen vahata ja auto puhdistuu helpommin sateessa ja pesussa. Edellisen auton pinnoitutin myös. Pinnoituksen tehnyt kaveri sanoi että jos haluaa keston maksimoida, niin häneltä voi tuohon ostaa jotain kevyempää suihkutettavaa versiota pinnoitteesta. Kuulemma jos kerta vuoteen pesee auton hyvin liuottimella ja tuota lisää niin kestää vielä pidempään.

Edellistä autoa käytin harvakseltaan käsinpesussa. Nyt voisi kokeilla josko ostaisi jonkun parinkympin kk-hintaisen harjattoman pesun kortin ja yrittäisi pitää auton puhtaampana.

2 500 km mittarissa nyt. Ainakaan vielä ei mitään ongelmia. Vääntöä on ja laatikko vaihtaa nätisti. Tällä autolla ei ole mitään ongelmaa liittyä Hakuninmaan, Kaivokselan tai Martsarin lyhyiltä kiihdytyskaistoilta Hämeenlinnantielle. Matkanopeuden saavuttaa rivakasti.

Autostadiumilla joku valitteli että mersuissa sama laatikko toimii töksähtelevästi, mutta enpä ole itse huomannut minkäänlaista kulmikkuutta. Pitääpä joulomalla katsoa, josko lankomies antaisi oman Seat Ibizansa testattavaksi. Voisi vertailla, miten volkkarin (Borgwarnerin) DSG toimii tähän Getragin laatikkoon verrattuna.
 

Petsku76

Aktiivinen jäsen
Viestejä
679
Meidänkin Capturissa ovat nyt pohjamuovien puuttuvat kiinnitykset paikallaan. Pinnoitus on erittäin hyvä vaihtoehto, jos ei itse ole kovin innokas vahailemaan - tai jos ei ole paikkaa, jossa autoa voisi itse pestä ja puunata. Itse pidän auton vahaamista mukavana harrastuksena ja pesut hoidan omassa pihassa, joten en ole muiden tekemiin pinnoituksiin satsannut. Nyt vaan auton luovutus sattui ajankohtaan, jolloin vahaaminen on kelien puolesta hieman hankalaa. Hyllystä löytyy kuitenkin juuri ostettu purkki Gyeonin Q2M Wet Coat -tiivistettä ja sillä ajattelin mennä pesujen kera kevääseen asti. Kyseinen litku antaa ihan hyvän ja kohtuu kestävänkin suojan spray & rinse tuotteeksi. Jopa ilman pohjavahaa. Ennenkaikkea sitä on helppo sumutella pesujen yhteydessä.

Minusta laatikko vaihtaa ajossa hyvin. Lähtö on hieman verkkainen ja jos puolestaan lisää liikaa kaasua, auto helposti hyökkää. Eli pientä tottumista tämä vaatii, että oppii annostelemaan lähdöissä sopivasti kaasua. Toisaalta eihän tämä mikään momentinmuunninlaatikko edes olekkaan.
Potkua on mukavasti jo tässä 130 heppaisessakin, etenkin sport-ajomoodissa. Kone on selvästi terhakkaampi kuin vanha saman tehoversion 1,2 litrainen. Ensituntuma olisi, että on hieman taloudellisempikin.
S&S on neuroottisen herkkä. Ainakin meillä Captur sammuu joka pysähdyksellä jopa kylmällä koneella ja muutaman asteen pakkasillakin toiminto tuntuu vielä aktivoituvan jatkuvasti. Onneksi uudelleen käynnistyminen tapahtuu perin vikkelästi jalan hiukankin noustessa jarrupolkimelta, eikä tien tukoksi tarvitse valoissa jäädä. Jos käyttää autoholdia, liikkeelle lähdöstä tulee hitaampi.
 

teme565

Jäsen
Viestejä
362
Itse ajan voimansiirto regular-asetuksella ja kun pitää autoholdin pois päältä, liikkeellelähtö on mukavan pehmeä, kun kytkin alkaa ottaa kiinni, kun jarrun päästää niin siinä on sopivasti luistatusta tapahtunut ennen kuin jalka on kaasulla. Itse ajan tästä syystä useimmiten auto-hold pois päältä. Autohold päällä lähdön siisteys riippuu, paljonko kaasua painaa. Jos rauhallisesti, niin lähtee pehmeästi, toki hiukan hitaammin kuin ilman autoholdia. Jos painaa vähän enemmän, niin omasta mielestä verrattavissa manuaalivaihteisella autolla liikkeelle lähtöön, jolla harvoin saa täysin pehmeää lähtöä aikaiseksi. Launch control -mallin lähtö ei ole ollut tarvetta kokeilla.

On tosiaan tämä HR13DDT/H5Ht/Mersun M282 ihan eri maata kuin HR12DDT/H5Ft. Isällä jo toinen Nissan Qashqai, missä on tuo kone ja ihmettelen, miten on ollut mahdollista tehdä turbokone, jossa on niin ohut alavääntö. Eikä tuo kierroksillakaan erityisen puhdikkaalta tunnu.

Itsellä start/stop olisi myös tosi aktiivinen, mutta varsinkin talvisaikaan on tapana napsauttaa se pois päältä kun nappi on sopivasti penkinlämmitinnapin vieressä. En ole vuosienkaan jälkeen vakuuttunut, että bensansäästö olisi niin suurta, että sen takia kannattaa rasittaa starttia ja akkua tarpeettoman paljon.
 

Juntunen

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 272
Itse ajan voimansiirto regular-asetuksella ja kun pitää autoholdin pois päältä, liikkeellelähtö on mukavan pehmeä, kun kytkin alkaa ottaa kiinni, kun jarrun päästää niin siinä on sopivasti luistatusta tapahtunut ennen kuin jalka on kaasulla. Itse ajan tästä syystä useimmiten auto-hold pois päältä. Autohold päällä lähdön siisteys riippuu, paljonko kaasua painaa. Jos rauhallisesti, niin lähtee pehmeästi, toki hiukan hitaammin kuin ilman autoholdia. Jos painaa vähän enemmän, niin omasta mielestä verrattavissa manuaalivaihteisella autolla liikkeelle lähtöön, jolla harvoin saa täysin pehmeää lähtöä aikaiseksi.
Olisko tuollanen auto-hold toiminto syynä siihen, että osassa noista kaksoiskytkinvaihteistoista kytkinlevyt menee aika pienillä kilometreillä vaihtoon. Kuluvathan ne jos ne luistavat joka lähdössä enemmän kuin olisi tarpeen.
Täysin pehmeä lähtö manuaalivaihteisella vaihteistolla, jossa on kytkin kunnossa, on ihan normi tapahtuma. Jos auto lähtee nykäisemällä liikenteeseen niin se on ihan ajajasta kiinni. Itsellä on ollut parille henkilölle ajo-opetuslupa ja kyllähän se alkuun oli melkoista nykimistä, mutta aika pian muuttui liikkeellelähdöt ja vaihteiden vaihdot pehmeiksi.
 
Ylös Bottom