Captur II

hhelminen

Tunnettu jäsen
Viestejä
2 813
Hieman kokemuksesta autoteollisuuden parista, ei noita koneistuksesta jääneitä "roskia" ole enää moottorikokoonpanovaiheessa enää nykyisen todella tarkan laaduntarkkailun johdosta. Kyllä nuo "tunnetuimpien" autonvalmistajien moottorit jotka isketään valmistuslinjalla tilauskantaan ovat ns. puhtaita kaikesta sinne kuulumattomasta. Toki jossakin yksilössä sadoista tuhansista voi olla jokin valmistajan komponentin materiaalivirhe jo valmistusvaiheessa, mutta todella harvinaista ompi.
Kyllähän niitä lehdistä löytyy edelleenkin silloin tällöin, esimerkiksi TM löysi yli vuosi sitten viimeksi Focuksen moottorista https://tekniikanmaailma.fi/purimme...oottorin-sylinterista-loytyi-mystinen-naarmu/
Tuossakin tapauksessa ennenaikainen öljynvihto olisi voinut pelastaa, mutta se nyt on sama jos uutta autoa ei aio pitää paria vuotta pidempään..
 

Purple84

Jäsen
Viestejä
339
Itse tarkoitus pitää vuosia autoa, tulisi liian kalliiksi vaihdella joka vuosi. Ainankin kun takuu vielä 6v/100 000 km ja huollot ajallaan pitäisi olla huoletonta ajoa..
 

teme565

Jäsen
Viestejä
362
Pahat kielet kertovat että yksi syy takavuosien jatkuvaan volkkarien TSI-koneiden porsimiseen olisi ylipitkät long life -huoltovälit.

30 000 km on pitkä matka pohjoisen olosuhteissa, mutta kaipa se kone sen aikaa kestää kun auto itsellä on, jos valmistaja on sitä mieltä että riittää 30 000 km välein vaihto.
 

@ntsu

Jäsen
Viestejä
301
LongLife on myyntipuolen keksimä juttu. Mukava mainostaa, että juuri koskaan ei tarvitse huoltaa. Yleensä vaan jää kertomatta, että ne harvoin tehtävät huollot maksavat sitten moninkertaisesti enemmän.
 

krister

Jäsen
Viestejä
52
Vaihdan/vaihdatan moottorin öljyt kerran vuodessa..
se on mielestäni sopiva väli,olkoonpa mikä tahansa automerkki.

Öljyn molekyyli rakenteet kuitenkin rikkoutuvat ajan myötä,ja sitä kautta
niiden voiteleva ominaisuus heikkenee,
Joku "fiksumpi" voisi kertoa tästä enemmän.

Niin että ne"longlifet" miten lienee?
 

Juntunen

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 272
Vaihdan/vaihdatan moottorin öljyt kerran vuodessa..
se on mielestäni sopiva väli,olkoonpa mikä tahansa automerkki.
Paljonko tulee vuodessa kilometrejä?
Itse olen pitänyt öljynvaihtovälinä 10tkm. Tulee vähintään kerran vuodessa vaihto myös näinä etätyöaikoina. Aikaisemmin tuli jopa 3 tai 4 vaihtoa kalenterivuoteen.

LongLife on myyntipuolen keksimä juttu. Mukava mainostaa, että juuri koskaan ei tarvitse huoltaa. Yleensä vaan jää kertomatta, että ne harvoin tehtävät huollot maksavat sitten moninkertaisesti enemmän.
Puhumattakaan korjauskustannuksista kun väljälaakerisia turboja tai jumittuneita männänrenkaita vaihdetaan.
 

eeroolli

Jäsen
Viestejä
121
Tosiaan, tiuhasta öljynvaihtovälistä on kyllä hyötyä moottorin hyvälle voitelulle ja sitä kautta pidemmälle toiminnalle.
Mutta onhan nuo öljyt/laadut kehittyneet takavuosista valtavasti, joten tietyllä tapaa pitää ymmärtää nuo Longlife-huoltovälitkin, vaikkakin Suomessa taitaa olla nuo melko kuluttavat vuodenajat jotka osaltaan lyhentävät vaihtoväliä, paitsi täyssynteettiset toimivat melko kylmissäkin olosuhteissa vrt. mineraalipohjaiset :)
Ja onhan se pitkälti kiinni myös moottorikonstruktion suunnittelusta (ja suunnitelun kukkasista) miten nuo öljyn voitelut ja komponentit mitoutuksineen moottorissa toteutetaan.
 

Juntunen

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 272
En ole polttomoottorin voiteluasiantuntija, mutta saattaa olla että öljyn voitelevuuden häviäminen ei ole se longlife vaihtovälien pahin ongelma vaan se, että öljy ei pysty enää sitomaan epäpuhatuksia kuten nokea, jota tulee varsinkin diesel-moottoreissa ja ilmeisesti myös suorasuihkutusbenaskoneissa enemmän kuin perinteisemmällä suihkutuksella varustetuissa. Sitten kun öljyn imukyky ylittyy, niin epäpuhtaudet alkaa kerääntymään moottoriin.

Toinen ongelma voi olla alimitoitettu suodatin, joka tukkiutuessaan päästää ohivirtausventtiilin aukeamaan jolloin epäpuhatudet pääsevät sitten hiomaan laakereita ja toki myös männänrenkaita ja sylintereitä.

Kolmas ongelma lienee öljyn viskositeetin laskeminen, jolloin öljykalvo voitelupinnoilla rikkoutuu helpommin ja metalli kohtaa metallin aiheuttaen laakerivian. Tämä tietysti on tavallaan kyllä voiteluongelma ja varmaan korostuu noilla alunperin pieniviskositeettisilla öljyillä esim. 0W-20 laadulla. Sitten kun vielä vedätetään hyvin vääntävää turbokonetta pienillä kierroksilla kun öljynpaine on pienimmillään niin ei välttämättä voitelu toimi yhtä hyvin kuin tuoreella öljyllä jonka viskositeetti on vielä se mitä purkin kyljessä lukee.

Eli edullinen tapa varmistaa että moottori kestää yli sen mihin valmistaja on sen suunnitellut kestämään, on vaihtaa öljy ja suodatin riittävän usein.

Toisaalta onhan noita esimerkkejäkin joissa pitkillä öljynvaihtoväleillä moottorilla on ajettu yli miljoona kilometriä. Opel forumilla on yksi esimerkki Vectra C:stä, mutta se miljoona ei kuitenkaan ole tullut kaupunkiajossa, joten öljy ei ehkä ole ollut niin kovalla rasituksella kuin keskimäärin autoissa.
 

Petsku76

Aktiivinen jäsen
Viestejä
679
vedätetään hyvin vääntävää turbokonetta pienillä kierroksilla kun öljynpaine on pienimmillään
Eiköhän nuo muuttuvatilavuuksiset öljypumput nykymoottoreissa optimoi riittävän paineen jokaiselle kierrosluvulle. Pumpun tuottamaa painetta voidaan ohjata ECU:lla kierrosluvun tarkasti.
Jälkimarkkinointi - eli huollot ovat merkkiorganisaatiolle hyvää bisnestä -ja puolestaan liian pitkiksi venytetyt huoltovälit ja niiden aiheuttamat mahdolliset takuukorjaukset huonoa bisnestä, joten luulisi, että huoltovälit ovat mitoitettu riittäviksi kyseessä olevan tekniikan mukaan.
 

Juntunen

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 272
Eiköhän nuo muuttuvatilavuuksiset öljypumput nykymoottoreissa optimoi riittävän paineen jokaiselle kierrosluvulle. Pumpun tuottamaa painetta voidaan ohjata ECU:lla kierrosluvun tarkasti.
Jep, näinhän se pitäisi toimia ja Renault ei taida suositella edes 0W-20 öljyä moottoreihinsa, joten viskositeetti ei kovin pieneksi mene.

Jälkimarkkinointi - eli huollot ovat merkkiorganisaatiolle hyvää bisnestä -ja puolestaan liian pitkiksi venytetyt huoltovälit ja niiden aiheuttamat mahdolliset takuukorjaukset huonoa bisnestä, joten luulisi, että huoltovälit ovat mitoitettu riittäviksi kyseessä olevan tekniikan mukaan.
Niinpä, olikos se Renaultin henkilöautoille antama takuu 3v/150tkm tai 4v/100tkm ja kyllähän suurin osa tuon kestää vaikka pelkillä öljyn lisäyksillä. Eli edullinen tapa varmistaa että moottori kestää yli sen mihin valmistaja on sen suunnitellut kestämään, on vaihtaa öljy ja suodatin riittävän usein.
Sattumalta nuo molemmat takuurajat ovat myös alle 1.5dCi koneen jakohihnan vaihtorajan. Suomessakin jakohihnaa vaihdellaan vasta 6 vuoden tai 160 tkm kohdalla vaikka toisinaan suositellaan sitten näihin rankkoihin oloihin 5 vuotta/130 tkm vaihtoväliä.
 
D

Deleted member 4146

Vieras
Käytin omaani Rovaniemen Wetterillä heinäkuussa ensihuollossa(öljyt, suodatin ja raitisilmasuodatin), puhelimessa sanottiin hinnaksi n. 250€. Autoon ajettiin, takuuna tietenkin, myös päivitys trippi/kulutuslukemien itsestään nollaantumisen vuoksi. Auto oli pajalla yli kolme tuntia ja laskuksi ilmoitettiin 389€!. Protestoinnin ja puhelimessa sovitun toin ilmi, lasku olikin 256€, että näin, olkaapa No tuohan on halpaa ku saippua.Tehtaan ohjeaika mittariston päivitykselle 0,8 tuntia.menee tasan 2 ku sinne survotaan softa sisään.Sen jälkeen ihmetellään tunti ku kaikki huoltolaskurit yms.on hukassa.Nää on niitä asioita joista ei julkisuudessa huudella...
 
D

Deleted member 4146

Vieras
Meikäläinen on erittäin ison merkkikorjaamon diagnoosimekaanikko.Eli näppituntumaa löytyy hommaan 20 vuoden ajalta.Eli vaikka nuo multimedian ongelmat(nykyaikanahan pitää tökkiä koko ajan jotain näyttöä tms" on muka jotain todellisia,niin ei muutaku pajalle.mulla on erittäin nopea vikadiagnoosi noille.Laite toimii ok-->tarkiustetaan päivitykset-->ne ok--> ei vikaa
jos muka jotain vikaa ja tehtaan oirekoodien mukaan ei löydy mitn ja päivitykset ok-->auto pihalle ja työmääräimeen että toiminta ok.Näin se menee.
 

mikro

Jäsen
Viestejä
209
Juu, noin olen kanssa asioiden tuolla huomannut sujuvan. Sitten kun tuo on toistunut kaksi kertaa niin kolmannella kerralla jo ruvetaan miettimään että olisko siinä kuitenkin jotain vikaa ja parhaassa tapauksessa jokin viallinen palikka jopa löytyy. Näinkö se toimii?
 

peka51

Jäsen
Viestejä
70
Nyt kysyisin tuosta keskikulutus- ja sen hetkisen kulutuksen näytöstä mittaristossa. Tämä osa näytöstä katoaa aina silloin tällöin, kun moottori käynnistetään. Onko tämä sellainen vika joka korjaantuu, kun jokin mittariston päivitys tehdään? Keskikulutuksen itsestään nollautumisestahan on tällä palstaina joitakin mainintoja.
 

mikro

Jäsen
Viestejä
209
Viimeisin päivitys ainakin minulla nyt kesällä muutti vaan sisältöjä jonkin verran. Itse vika eli noiden näyttöjen sammuminen ei korjaantunut. Tuossa edellä tuo bauban kertomus vikojenselvitysmenettelystä sopii hyvin tähänkin tapaukseen. ts. kyllä asiakkaan pitää uskoa ettei autossa ole mitään vikaa kun kerran testeri ei niitä ilmoita.
 
Viimeksi muokattu:

jmt

Jäsen
Viestejä
39
Tunnelmavalaistus menee myös itsestään 99%:n ensimmäisen auton sammutuksen jälkeen, ongelma ei poistunut Wetterin päivityksessä(jonka Bauba lainasi), trippi ja kulutuslukemat eivät ole päivityksen jälkeen nollautuneet itsestään.
 

peka51

Jäsen
Viestejä
70
Tunnelmavalaistus menee myös itsestään 99%:n ensimmäisen auton sammutuksen jälkeen, ongelma ei poistunut Wetterin päivityksessä(jonka Bauba lainasi), trippi ja kulutuslukemat eivät ole päivityksen jälkeen nollautuneet itsestään.
Mitä tarkoitat tuolla ”Tunnelmavalaistus menee myös …”? Minä olen yrittänyt ottaa tunnelmavalaistuksen pois päältä. Mutta ei onnistu!
 
Ylös Bottom