Naamioitu malli näyttää ainakin minusta profiililtaan särmikkäämmältä kuin nykyinen pyöreä ja kaarevia pehmeitä muotoja omaava Captur.
https://www.apu.fi/artikkelit/salakuvissa-renault-captur-luvassa-hybridivoimaa
Mutta hienoa että rumpujarrut takana It's back..
Niin no, rumpujarrut varmasti tehonsa puolesta riittävät Capturin/Clion kokoiseen autoon, mutta muutaman kerran talvipesun jäljiltä kuumalla vedellä Capturin takajarruja irroitellessa ei voinut kokea olevansa 100% tyytyväinen kyseiseen rakenteeseen. Eikä pakkasta tarvinnut olla kuin muutama aste, niin kiinni olivat, jos vähänkin kasteli.
Eräänä päivänä vaimo kertoili, että joku mies oli tullut vastapuolelle tankille samanlaisella uudehkolla Cliolla kun hänellä on, ja oli kysynyt: "onko teidänkin Rellussa riesana jatkuva takajarrujen jäätyily" ??
Mutta eipä siinä, toimiessaan hyvä ja huoleton ratkaisu, eikä ajan hammas pure samalla tavalla kuin levyrakenteeseen. Takalevyjarruja pitäisi aina silloin tällöin muistaa pistää kunnolla töihin ja myös huollossa herkistellä.
Tuuria tai ei, omissa takalevyllisissä kulkineissa vermeet ovat toimineet ihan hyvin.
Clioissa ja ilmeisesti Captureissahan on ollut moottori -ja malliversiosta rippuen kahta eri takarumpumallia. Ulospäin suuremmalla halkaisijalla olevan tunnistaa parhaiten ulkokehän jäähdytysrivoista. Liekkö noiden välillä jäätymisherkkyydellä eroa?
Jäähdytysrivalliset ja kerran jäätyneet lievästi käsipesun jälkeen (paukahtivat kyllä heti liikkelle lähtiessä irti), silloin oli kyllä oma syy kun tuli letkutettua jarrurumpuja vanteiden jäänpoiston takia.Kummat teillä on? Omassa on ne sileät rummut, eikä ainakaan vielä ole jäätynyt.
Kummat teillä on? Omassa on ne sileät rummut, eikä ainakaan vielä ole jäätynyt.
-
Ongelmasta saattaa päästä, jos pystyy heti pesun jälkeen ajelemaan käsijarrua vedellen jokusen kilometrin.
Tuon saa nyt liisata autoverkkokaupasta vuodeksi 279 / kk. Olisin ilman muuta ottanut tuon mieluummin kuin 90 heppaisen 30 euroa halvemmalla per kuukausi mutta eipä tuota ollut tarjolla, kun tein sopimuksen. No vuosi menee nopeasti ja sitten katsotaan seuraavaa.Piipahdin tuossa Käyttöautossa (kun alapallossa oli väljää ja se vaihdettiin takuuseen) ja siellä oli näytillä Capturista TCE 150 EDC-AUT FÊTE malli, huomasin ilokseni että oli palattu takajarruissa rumpujarruihin.
Jos puhut 90TCE koneesta, en voi olla kun samaa mieltä. Niin tukkonen esitys.
Jos vertaa vaikka vag-konsernin 1.2tsi:hin, se volkkari tuntuu ihan raketilta kaupunkivauhdeissa tommosen 90tce renun koneen rinnalla.
Eikä ne volkkaritkaan paljoa kuluta, iso sportvan golfikin menee tosi pienellä.
Olen odotellut Renulta pientä bensaturboa, mikä tuntuisi pirtsakalta ajaa.