Katsastus!

2528ej

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 119
Tänään ajelin tuohon naapurikylälle, 10 kilsaa matkaa, käytin tuon 2ov Meganen katsastuksessa, eipä ollut moitittavaa. Nuori katsastusmies ihaili, on kuin juuri liikkeestä ulos ajettu.
 

3Gee

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 003
Allekirjoituksen patonki katsastettu myös jälleen huomautuksitta. On nämä lujia pelejä! :cool:
 

Juntunen

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 275
2008 vm. 270tkm ajettu megane katsastettu huomautuksetta. Tuli kyllä ennakoiden korjattua katkennut rekisterikilven johto, kiinnittettyä lähivalopolttimon pidike takaisin heijastimeen ja vaihdettua hammastangon pään nailonpusla ja samalla ohjausnivelet kun olivat irti muutenkin.

Savutustestistä meni taas läpi vasta useamman polkaisun jälkeen vaikka tuli etukäteen huudatettua konetta moottoritiellä nelosvaihteella ihan huolella. Lähellä rajaa olivat kahdessa edellisessäkin katsastuksessa. Olisko sitten vain jokin suutin huonossa kunnossa. Autolla ajellaan säännölllisesti moottoritiellä ja suhteellisen vähän kaupungissa. Nokeahan syntyy myös jos ei ole riittävästi palamisilmaa, joten voisko EGR olla osasyyllinen tuohon?
Vertailun vuoksi vanhassa Meganessa K-arvo oli tyypillisesti jossain 0.5 paikkeilla ilman mitään ylimääräisiä toimenpiteitä. Siinä oli kyllä viimeiset 200 tkm ilmamääräanturi irti, mikä ei siis ainakaan huonontanut tilannetta.
 
Viimeksi muokattu:

Tonttula

Jäsen
Viestejä
271
Scenic 2005 1.6 kävin tänään näyttää konttorilla. Käsijarrusta jäi kiinni. Kuskin puolella ei ottanut ollenkaan kiinni. Takajarru voima näytti muuten tasan. Sieltä satulasta puuttui se palautusjousi. Täytyy kokeilla asentaa se jousi. Jos sit automaatti kiristin toimis ja pari ihmettä toteutuis ja se taas toimisi?
 

Heikmar

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 288
^Niin siinä on siis se sähköinen käkkäri? Miten palautusjousen puute aiheuttaa tuon ilmiön?
 

Juntunen

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 275
Eikös sähköinen käsijarrukin toimi vaijerilla, joten jos satulan käsijarrumekanismi jumittaa, niin ei se vaijeri sitä vipua takaisin pysty työntämään. Näin ainakin Laguna 3:ssa.
Kaippa niissä satuloissa on sisällä palautusjouset, mutta monissa taitaa olla ulkopuolella myös pidikkeet lisäjouselle. Tilasin Megane 2:een sellaiset samalla kun muutakin varaosaa, mutta en ole vielä asentanut.
Käsijarrumekanismi voi alkaa jumittamaan ajan kuluessa, enkä ainakaan itse tiedä muuta parannuskeinoa kuin avata, putsata, voidella ja kasata uudelleen. On ollut myös neuvoja että käsijarrua pitää käyttää ja jarruja huoltaa, jotta käsijarru pysyy toimintakuntoisena, mutta hankala niitä jarrusatulan sisuskaluja on huoltaa avaamatta sitä satulaa. Toki jarrunesteen vaihtaminen vaikuttaa, jos käsijarrumekanismi on siihen kosketuksessa. Onko jollain tietoa tuosta rakenteesta? Itsellä on yksi Megane I:n satula irti, mutta en saanut purettua kun lukkorengas on ahtaassa kolossa eikä ole löytynyt riittävän siroa työkalua sen irrottamiseen.
Lisäjousi voi toki antaa jatkoaikaa, mutta nähtäväksi jää. Ei ole nykyisessä Meganessa vielä ongelmaa, mutta talvipyörien vaihtamisen yhrteydessä ajattelin nuo lisäjouset kuitenkin laittaa paikalleen.
 

Heikmar

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 288
Ai nyt tajusin. Se sen vivun pitää liikkua edestakaisin että männän automaattisäätö toimii oikein. Just.
 

maanma

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 090
G Espace 3 läpäisi. Vetoakselin stefa vuotaa laatikkoöljyä. Lambda 1,03. Oli jo viimeksi. Pitäis katsoa että onko ollut milloin pienempi.
 

jakeri

Jäsen
Viestejä
286
hmm, mitähän tässä onkaan tänä vuonna tullut leimattua.
tänään yli 500tkm ajettu -00 megane 1 break 1.4 pari huomautusta tuli.

185tkm ajettu megane 2 tuli leimattua huomautuksitta, leimalle vieminen vaan oli vähän prosessi, kun oli 2v ollut nurmikolle hylättynä oksennukset takajalkotilassa ja tuulilasin alta vedenpoistoreiät tukossa. Koko sisustan jouduin vaihtaan kojelautaa lukuunottamatta.
245tkm ajettu laguna 2 turbo huomautuksitta, alapallon jouduin etukäteen vaihtaan.
 

maximi

Jäsen
Viestejä
271
Lagge3 karsastettu tänään hyväksytysti. Paikka oli reilukatsastus Turussa, ja hintaa kaikkiaan 37 € (ns "Happy Hour"). Iskarit olivat OK, ja jarrut taas "aika hyvät", jarrutesti antoi eroksi molemmilla akseleilla 0% (!), myös käkkärin kohdalla (!!!). Kyllä sitä käsijarrua kantsii talvellakin "kiusata". Savutusarvo oli kohtuullinen 1.10, tankissa MY-naftaa, ja viimeiset 3 kk on menty likipitäen pelkästään motaria. Motti oli tietenkin lämpimäksi ajettu ennen katsastusta, ja tätä myös katsuri kysyi, ja siitä hänelle pisteet!

Se "pakollinen korjauskehoituskin" kaivettiin myös esiin: "Etusumuvalojen suuntaus liian ylös molemmilla puolilla". Just joo. Paikalla on siis alkuperäiset (upotetut) sumarit, ja noita ei kukaan mun aikanani ole sorkkinut (tai mitannutkaan?). Pitänee tutkia miten/jos noita edes saa suunnattua.

Hauskana yksityiskohtana voisi mainita, että kun katsuri ajoi laggen sisään, hän sammutti...ja starttas...ja sammutti...ja starttas...ja sammutti. Tässä vaiheessa alkoi itsellä ihmetys nostaa päätään, että mistä oikein on kyse. No, katsuri tuli ulos autosta, katsoi minuun ja sanoi "tämähän starttaa vaikka kytkin ei ole pohjassa!". Tähän minä taas totesin että "Juu, niinhän se tekee, mutta vain jos vaihde on vapaalla.", ja asia oli sitä myöden selvä.

Kaikki siis kondiksessa, ja kyllä taas tällä tän vuoden voi ajaa. Kilsoja on nyt mittarissa 232 tkm.
Ja lopuksi (jos joku ihmettelee), noista etusumareista ajoneuvoasetus 875/1987, §28 kohta 3 sanoo seuraavasti:
3. Etusumuvalot on suunnattava siten, ettei häikäisevää valoa suuntaudu valonheittimen keskipisteen kautta kulkevan vaakatason yläpuolelle silloinkaan, kun auto on kuormattu tai siihen on kytketty hinattava ajoneuvo.
Että silleen.
 

Liitteet

Heikmar

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 288
Sillä samalla vehkeelläkö katsuri mittaa noi sumuvalot kuin ajovalotkin? En muuten ainakaan muista, että mulla koskaan olisi vaivautunut mittailemaan sumareita. Saattaahan se katsoa sieltä peilista suunnilleen niitten suuntauksen, mutta harvemmin taitaa mittailla.
Luulisi että sumareiden suuntauskin harvemmin muuttuu, kun polttimoitakin niihin vähemmän tarvitsee vaihdella...
 

maximi

Jäsen
Viestejä
271
Sillä samalla vehkeelläkö katsuri mittaa noi sumuvalot kuin ajovalotkin? En muuten ainakaan muista, että mulla koskaan olisi vaivautunut mittailemaan sumareita. Saattaahan se katsoa sieltä peilista suunnilleen niitten suuntauksen, mutta harvemmin taitaa mittailla.
Luulisi että sumareiden suuntauskin harvemmin muuttuu, kun polttimoitakin niihin vähemmän tarvitsee vaihdella...
En tiedä millä hän sen katsoi tai mittasi, en edes nähnyt että valoja olisi mitattu sillä "mittalaatikolla". Katsuri ajoi auton sisään halliin (iskari- ja savutustestin jälkeen), ja nosti auton ylös. Hallissa ei minkäänlaisia valomittauksia enää tehty.
Eipä tässä mitään, säädetään noi sumarit jonain sopivana ajankohtana. Se myönnettäköön, että kyllä ne sumarit loistavat aika ylös, jopa kuskinpenkiltä katsottuna, joten ei tuota korjauskehoitusta voi oikeastaan (hyvällä omallatunnolla) minään "oikeusmurhana" pitää, eli ihan aiheellinen huomautus.
Ihmetyttää vaan jälleen kerran, kun edellisillä kuudella katsastukerroilla tuo suuntaus on ollut OK, siihen ei ole puututtu, tai sitä ei edes ole tarkistettu. Elämä on.
 

maximi

Jäsen
Viestejä
271
Takajouset (ja iskarit) vaihdettu pari vuotta sitten (oli toinen poikki), ja kyllä katsuri kävi kaikkia vietereitä kurkkimassa nytkin. Ajossa ei mitään "omituisuuksia" tunnu, eikä ahteri roiku epätavallisen alhaalla, edes kuormattuna. Nuo sumarit on aina valaisseet aika ylös, verrattuna edellisiin autoihini, eipä ole kukaan noita ilmeisesti katsonut ennen.
 

Juntunen

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 275
Katsastushuolto tehty eli yksi parkkipolttimo ja toinen rekisterivalon polttimo vaihdettu. Oli yllätykseksi tuo samanlainen kuin parkin polttimo, joten meni sitten samasta paketista sekin.
Kesäpyörät vaihdettu, mutta taas unohtui kokeilla onko etunivelissä tai laakereissa väljää. No katsatushenkilö ne sitten syynää kuitenkin.
Jarrulevyt sentään tuli mitattua kun niissä oli selvä reunus, mutta ei kyllä paljon alle 24mm ollut paksuudet edessä eli ajalee näillä vähäisillä jarutteluilla varmaan vielä 100tkm noilla levyillä. Ehkä se reunus oli sitten lähinnä turvonnutta ruostetta.
 

Mr.Blue

Mustat Rellut
Viestejä
214
Talisman käytetty ensi kertaa leimalla. Taisi olla katsurille suht uusi tuttavuus.

Ei huomautettavaa, eikä näin tuoreessa, kohtuuvähän ajetussa ja hyvin pidetyssä mitään kuulu ollakaan. Tosin vähän pelotti etukäteen, että onko tyhjentynyt akku mahdollisesti jättänyt jälkeensä vikakoodeja, jotka voisivat johtaa hylkyyn.

Lagunakin meni talvella (jälleen kerran) huomautuksitta läpi. Kovaa ajoa vaan.
 

rummukainen

Jäsen
Viestejä
177
Kenellekään henkilökohtaisesti , mutta katsastusinssit on selvästi käytetty kurssilla miten kohtelen asiakasta. Paljon parempi näin, mutta ei kannata ehkä ihan tosissaan aina uskoa tai sitten ei.
 
Ylös Bottom