lemmentalja
Jäsen
- Viestejä
- 345
En tiedä onko meidän TCe130 Capturi laatikko rikki, mutta kulmikas ja töksähtelevä tuo on ollut alusta asti.
Meillä tuo lähtee liikkeelle kylmänä joskus kuin vanhan ajan mehumaija automaatti. Eli tuntuu kylmillä öljyillä luistattavan aika reippaasti kytkintä. Kun loota lämpenee, liikkeellelähdötkin terävöityvät. Vauhdissa tuo vaihtaa minusta ihan tarpeeksi siististi. Joskus pienemmälle vaihtaessa jossain kadun kulmassa pykälä menee sisään vähän kuin kolahtaen, mutta mitään ravisteluja en ole toistaiseksi huomannut.Ei ole tuossa omassa auto hold käytössä, sen kanssa se on vielä kulmikkaampi ajaa. Ja joo, on tuo kaksoiskytkin vaihteiston sielunmaailma jokseenkin tuttu, kun usempi sellainen on tullut omistettua
Nuo liikkeelle lähdön satunnaiset ravistelut ja hakkaavat vaihdot vaan olisi saanut jäädä suunnittelijan pöydälle, jos ne ominaisuuksiksi lasketaan. Mutta takuu tuossa on voimassa, niin korjataan sitten jos hajoaa.
Näitä tämän tyylisiä satunnaisia häröilyjä ei näissä kannata ihan heti säikähtää.ps.2 Yllätys,yllätys tänään (25.9.) aamulla kaikki toimi niinkuin ei olisi koskaan mitään ongelmaa ollutkaan. Niin sitä taas pitää.
Onko tämä toistunut tai löytynyt syytä?Onko kellään ollut ongelmia tuon ulkoilmalämpötilan näytön kanssa? Tuo näytön vasemmassa yläkulmassa oleva mittari alkoi viime startin yhteydessä näyttää -37 C? Kun annoin käydä paikallaan niin lukema putosi hiljakseen -20´neen ja jäi siihen.( todellinen ulkoilma + 17 ) Uudelleenkäynnistys ei muuttanut tilannetta. Olisko anturivika? Missäköhän se tässä lienee? Tai ihan jotain muuta?
|
|
Karttapäivityksistä puheen ollen, itselläni päättyy hiukan yli kuukauden päästä tuo kolmen vuoden jakso. Pitääkin huollossa sanoa että laittakaa lisää aikaa. Onko kukaan tilannut? Millaisesta summasta mahdetaan puhua?Tuli sähköpostia Renaultilta,
Easy Linkin karttapäivitykset voi tehdä itse.
”Capturista, Cliosta, Arkanasta ja Zoesta löytyvän Easy Link -multimediajärjestelmän yhteyspalveluille ja karttapäivityksille on 3 vuoden ilmainen koeaika yhteyksien aktivoimisesta. Koeajan aikana voit nauttia monipuolisista palveluista sekä toiminnoista ja oman suosikkimaasi kartat päivittyvät automaattisesti. Karttapäivitykset vaativat voimassa olevan sopimuksen ja karttapäivityksien sekä yhteyksien jatkosopimukset ostetaan aina valtuutetusta Renault-merkkihuollosta.
Mikä on uutta?
Easy Link -multimedialaitteiden kartastojen manuaaliseen päivitykseen on julkaistu Suomeksi toimiva Alliance Connect Toolbox. Kun automaattisten karttapäivityksien yhteyspalvelut ovat aktiivisia, oman maan kartastot päivittyvät aina lähtökohtaisesti automaattisesti. Kun olet matkustamassa ulkomaille ja haluat päivittää muiden maiden kartastoja tai haluat tarkistaa suosikkimaasi päivitykset, voit jatkossa päivittää kartastot itse käyttäen Easy Link Alliance Connect Toolbox -sovellusta tietokoneellasi.”