Captur II

Akseli

Aktiivinen jäsen
Viestejä
659
Milläs näissä sivupeilit kääntyy, vaijeri vai joku hammaspyöräsysteemi?
Sillon tällön jompi kumpi puoli temppuilee, viimeks tänään kun käytin autopesussa niin kuskin puolen peili kakisteli.
 

NTK

Nuorempi jäsen
Viestejä
1
Jaaha, Captur näyttää poistuneen kokonaan Renault.fi:stä, pitkään oli vain rikkoutunutta linkkiä tarjolla. Halutaanko tässä nyt ohjata kuluttajia uuden Clion ja Symbiozin suuntaan vai onko kyse jostain muusta? Melko hyvinhän Captur on käsittääkseni Relluksi meillä myynyt.
 

Eki13

Jäsen
Viestejä
140
Jaaha, Captur näyttää poistuneen kokonaan Renault.fi:stä, pitkään oli vain rikkoutunutta linkkiä tarjolla. Halutaanko tässä nyt ohjata kuluttajia uuden Clion ja Symbiozin suuntaan vai onko kyse jostain muusta? Melko hyvinhän Captur on käsittääkseni Relluksi meillä myynyt.

4 kappaletta näyttäisi tänä vuonna rekisteröidyn ja tuli mieleen onko tänne edes tuotu Capturia uudella 1,8 litraisella 160 hybridilinjalla mutta ainakin Autosalpalla sellainen on 2025 vuosimallina ollut tilattavissa.

 

teme565

Jäsen
Viestejä
368
Pari-kolme ensimmäistä vuotta kakkoskoppainen Captur möi Suomessa hyvin, mutta sitten 2024:stä lähtien alkoi hiipumaan ja facelift-malli jää aika harvinaiseksi.

En tiedä mikä tilanne muualla Euroopassa nykyään on, mutta Captur oli goodcarbadcar.netin tilastojen mukaan 2014-2020 B-segmentin crossoverien luokassa myydyin Euroopassa.

2020 ja 2021 Capturin plugariversiokin oli hyvän hintainen kun sai alle 30 000 euron, mutta sitten hinta karkasi muistaakseni johonkin 36 000 euroon ja se oli liikaa näinkin pienelle autolle.

EDIT: Varmaankin ajateltu että Renault 4 tai Symbioz on ne, jotka Capturin jättämän aukon paikkaa.
 
Viimeksi muokattu:

rellut

Nuorempi jäsen
Viestejä
2
Kolmen vuoden keskikulutus oli 6,88 ltr/100 km. Pieniä korjaustoimenpiteitä on ollut muutamia: n. 1 vuoden iässä korjattiin konepellin tukivarren kiinnitys ja takakontin vasemman puolen kumistoppari. Kumistoppari piti vain kiristää. Kolmen vuoden huollossa vaihdettiin vasen raidetangon pää (nuppi). Takuu kattoi kaikki nämä korjaustoimenpiteet. Ajettavuudeltaan Captur II on mitä mainioin. Lisää tavaratilaa soisi olevan, mutta liikkuva takapenkki antaa lisää
Minulla on Captur 140EDC, vuosimalli -21. Ostin auton kaksi vuotta sitten käytettynä, ajettu silloin 1356 km!!!
Nyt on mittarissa 35000 km. Keskikulutus on ollut 5,4. Lukema on ABC- mobiilin mukainen ilman mitään mittarivirheen korjauksia.
Tulin juuri pohjoisen reissusta ja pisin matka tankillisella oli neljän hengen kuormalla 1010 kilometriä, keskikulutus ajotietokoneella 4,4.
Ajeltiin kyllä rauhallisesti liikennevirran mukana 80-90 km/h.
 
Ylös Bottom