steering not locked ja locked

pilkku

Jäsen
Viestejä
245
Oma sekosi täysin kun akun plusnavan sulakehärdellissä oli muttereita löysässä ja muutenkin hapettunut koko kasa. Vilkutti
mittaristossa kaikenmaailman valoja ja releet napsui yms.
 

MTI

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 152
Akunnavan sulakkeet kannattaa tosiaan tarkistaa.
Sitten rattilukolle pitäisi tulla yhteen johtoon 12volttia.
Mulla oli johto poikki upc ja uch poksin väliltä, tuli silloin tuo otsikon vikailmoitus. Startatessa virta putosi rattilukolla yhteen volttiin.
 

Meganeee

Jäsen
Viestejä
35
Eli ensin akun kaikki mahdolliset liitokset Ja sitten tota rattilukkoa räpeltään..? Tietty Joo.. Jos sieltä olis vaikka miinuksen puolelta ollut joku/jotkut johdot löysällä ja nyt kun irrotin sen, niin olis löystynyt vielä lisää ja johtuis koko hässäkkä siitä..

Oolrait.. Koitetaan tätä.. Onko jotain muita ehdotuksia vielä? Keskiviikkona vasta menen kotiin, niin siihen asti pitää tehdä pelkkää ajatustyötä Ja sit ryhtyä tuumasta toimeen..

Vielä muuten sellanen kyssäri, että Onko joku tilannut eBaystä tollasta slipringiä elikkä sitä ratin kierrekaapelia ja onko minkälainen homma vaihtaa?
 

MTI

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 152
Upc moottoritilan sulakerasia, uch matkustamon keskusyksikkö.
Mulla oli siis virta kadoksissa ohjauslukolta.
Virta tulee akulta - > upc -> uch -> ohjauslukon olisko ollu kakkosnapa.
 

Meganeee

Jäsen
Viestejä
35
Jaahas.. Päivitystä tilanteeseen.. Eli eilen piippailin yleismittarilla sulakkeita ja akulta lähteviä kaapeleita.. Kaikki tuntui olevan kunnossa. Tarkastin Myös Konetilan sulakeboksin piirilevyn Ja näytti silmämääräisesti olevan kunnossa.. Samaisen sulakeboksin johtosarjojen Liittimet oli pinneiltään hyvässä kunnossa Ja näyttäisi hyvältä, että saavat mekaanisen kontaktin.. Mutta joitain Liittimiä oli auottu Ja lukituskynnet paskana tai huonossa kunnossa.. Eli siellä voisi jotakin vikaa olla.. No.. Akku oli Laturissa Ja täytenä kiinni Ja Kas kummaa.. Renu lähti käymään.. Mutta nyt On ohjauslukko Ja ohjaustehostin Ja airbag Ja ajonvakautus "hajalla". No.. Mietin siinä sitten, että motonetissä saisi 19e lla tiedot noista järjestelmistä Ja saattaa olla että auttaisi asiaa.. Mutta sinne päin ajaessa autolla jossa ei ohjaustehostinta Ja kaikenmaailman vikavalot palaa näytöllä, Alko Ajotietokoneessa näkyä jotain vikailmotuksia (näky niin nopeesti, etten ehtiny rekisteröidä mitä) Ja jotain hieroglyfejä Ja koukeroita.. No.. Motarilta Seuraavassa rampissa pois Ja Prisman parkkipaikalle.. Tyhmyyksissäni menin sammuttamaan auton, Ja Eihän se taas käynnistynyt.. Käski kääntää rattia Ja käynnistämään, Mutta ei se mitään auttanut.. No.. Auton takaronkista oli matkanvarrella hävinnyt hinaussilmukka Ja pääsin tutun kyydissä työpaikalle Ja työpaikan autolla kotiin.. Illemmalla lähdin ostamaan joltakin hinaussilmukan joka myi samanlaista renua nettiautossa Ja otin irtonaisen akun Ja kaverin mukaani jos tarvitsee hinata.. Hyväkuntoinen akku kiinni Ja.. Käyntiinhän Se Renu lähti.. Eli akku On ainakin ollut huonokuntoinen joten se osaltaan on ollut Tässä aiheuttamassa vikoja Ja lisäharmia.. Mutta viat on vielä autossa Ja taas pitäisi koittaa jotenkin edistyä asiassa.. Olisiko lisää vinkkejä?
 

kimbe

Tunnettu jäsen
Viestejä
3 212
Olisiko lisää vinkkejä?
Laita nyt ensi alkuun ainakin se virransaanti kuntoon (nähtävästi sitä uutta akkua kaipaa) ja sitten nollauta ne vikakoodit. Sen jälkeen on sitten parempi lähtökohta ihmettelemiselle, kun näkee, että onko vikakoodien poistolla vaikutusta ja mikä tai mitkä koodit sinne puskee takaisin.
 

meganekuski

Aktiivinen jäsen
Viestejä
862
.. Olisiko lisää vinkkejä?
Jos asut Uudellamaalla niin tällä palstalla on nimimerkki Renumään. Hänellä on oikeanlaiset laitteet vikakoodien tarkastamiseen.
Alla linkki hänen ilmoitukseensa. Hän tekee ohjelmointeja, myy avaimia yms.
https://renaultkeskustelu.net/foorumi/threads/renault-avainkortit-ja-avaimet.13941/

Renaulteissa ei toimi kunnolla yleis OBD-lukijat vaan täytyy käyttää varta vasten Renaultille tehtyjä laitteita. Yleislukijoilla saattaa tulla väärää informaatiota tai jäädä puuttumaan tietoa. Eikä yleislukijoilla pääse kaikkiin Renaultin eri bokseihin. Tällainen on oma kokemus.
Sitä en tiedä millaiset laitteet Motonetissä on.
 

Meganeee

Jäsen
Viestejä
35
En asu Uudellamaalla vaan Tampereella.. Ja nyt vaihtamani akku On Viime syksynä ostettu, joten lähes uutta vastaava. Joo.. Motonetin nettisivuilla ainakin oli Kun auton merkin Ja mallin sinne syötin, että tiedot saisi ABS, airbag, ohjaus Ja oikeastaan kaikista järjestelmistä. Nollauksesta ei nettisivuilla mitään mainintaa ollut, Mutta Jokatapauksessa tiedot pitäisi niillä vehkeillä saada.. Äsken tilasin itselleni
aliexpressiltä For Renault-COM Bluetooth Diagnostic Toolin.. Täällä oli jossain keskustelussa tosta puhetta Ja jos sillä Nyt lukemaan pääsee lukemaan noiden järjestelmien tietoja niin Se jo auttaa.. Toimitus tietysti kestää, joten tähän hätään ei siitä ole apua.. Eli jonnekin vikakoodit lukemaan Ja kuittamaan.. Ja täytyy vaan jatkaa tota johtojen Ja liitinten Ja sulakkeiden läpi käymistä.. Ei taida mikään ihan Kamala homma olla jos vaihtaa ohjaustolpan Ja Sen slipringin ja rattilukon.. En vaan viitsisi turhaan niitä vaihtaa, Jos vika onkin muualla Ja Nämä vaan oireita.. Kun ei oikein tiedä.. Ja kummallisesti hajos.. Jos olis ollu jotain oireita aikasemmin tai Jos olisin alunperin tehnyt jotakin jollekin, Mutta alkutilanteessa tosiaan oli epäilys vaan siitä slipringistä Ja purin ratin suojamuovit Ja irrotin ratista tosiaan airbagin sinisen Ja vihreän johdon Ja heiluttelin Ja painoin joitakin Liittimiä kireämmälle Ja sitten takaisin kasaan.

No.. Eipä tässä Kai tosiaan muuta kun tosiaan Ne vikakoodit esille Ja kuittaus.. Sittenpä tietää paremmin..

Kiitos vastauksista tähän mennessä.
 

Meganeee

Jäsen
Viestejä
35
Olikos se Nyt niin, että tolla Can clipillä pääsee lukemaan noita eri boksien tietoja tarkkaan, muttei voi kuitata vikoja tms.?

No.. Kuitenkin.. Olisko Täs jossakin päin Pirkanmaalla jotakuta avuliasta kaveria jolla olis laitteet millä Pääsis niihin ohjausbokseihin käsiksi.. Edes sitten lukemaan tiedot.. Tietysti paras jos vielä nollaamaan koodit..
 

kimbe

Tunnettu jäsen
Viestejä
3 212
Olikos se Nyt niin, että tolla Can clipillä pääsee lukemaan noita eri boksien tietoja tarkkaan, muttei voi kuitata vikoja tms.?
No can clip on renun oma virallinen disgnostiikkalaite/-ohjelmisto, että jos sillä ei pääse jotakin vikaa kuittaamaan, niin ei sitten millään muullakaan.

No.. Kuitenkin.. Olisko Täs jossakin päin Pirkanmaalla jotakuta avuliasta kaveria jolla olis laitteet millä Pääsis niihin ohjausbokseihin käsiksi.. Edes sitten lukemaan tiedot.. Tietysti paras jos vielä nollaamaan koodit..
Kyllä se Motomaattikin melko hyvin niitä vikakoodeja kuitenkin lukee, kuittaamisesta ei aina niin varmuutta. Eikä ne kaikki välttämättä lähde clipilläkään, jos vika on koko ajan päällä. Ilmeisesti johonkin Linnainmaan Prisman parkkikselle olet kurvaillut, kun sen ramppi lähinnä motaria on, eli mahtanetko Tampereen itäpuolella sitten enemmänkin kuljeskella? Itse en pysty valitettavasti ihmettelemään, kun omat laitteet rikki, mutta jotakin voisi koittaa ehdotella, jos Motonet ei kelpaa. Tosin eipä muut paikat taida auki ollakaan ennen kuin pääsiäisen jälkeen vasta.
 

Meganeee

Jäsen
Viestejä
35
Joo.. Teiskossa itse asustelen.. Ja siis auton tosiaan sain sieltä jo kotipihaan.. Ja auto liikkuu Vaikka ohjaustehostin Ei toimi ja vikoja On muitakin päällä.. Joo.. Kai siellä motonetissä vaan tarttee käydä..
 

kimbe

Tunnettu jäsen
Viestejä
3 212
Ja auto liikkuu Vaikka ohjaustehostin Ei toimi ja vikoja On muitakin päällä
Tuo ohjaustehostinkin kaiketi kun pimeni sen jälkeen, kun olit sitä konehuoneen sulake/releboksia (UPC) pyöritellyt, niin jotenkin olisin taipuvainen uskomaan, että siellä joku katkos on. Joko sulake/sulakkeita rikki tai heikolla kontaktilla, johtosarjassa / liittimissä vikaa tai itse boksin sisäisissä kytkennöissä. Tuon kautta kuitenkin kulkee ohjaustehostimenkin sähköjä, kuten myös ohjauslukon ja monen muun. Ehkä sitä kuitenkin kannattaisi vielä tutkia ja vähintäänkin varmistaa se, että kaikki sulakkeet on varmasti ehjiä ja kunnolla paikoillaan.
 

Meganeee

Jäsen
Viestejä
35
No nimenomaan siihen keskityin, että kaikki Sulakkeet kunnossa Ja niissä kontakti, pikaisesti tutkin Sen piirilevyn Ja johtosarjojen Liittimet.. Ja tosiaan niissä liittimissä oli kynnet aika huonona vaikkakin pinnit näytti hyvältä.. Taidan tänään kokeilla päästä sinne motonettiin asti Ja käyn niitä koodeja luetuttamassa Ja jatkan selvittämistä..
 

Meganeee

Jäsen
Viestejä
35
Eipä onnistunut.. Tänään vietin useita tunteja Motonetin parkkiksella ja purin renua palasiksi.. vaihdoin vähän sulakkeita ja releitä ja suihkuttelin CRC elektroniikkaspraytä ja irrottelin akkua ja akku mitattiin ja todettiin hyväkuntoiseksi. Rattilukko roikkuu nyt tossa ratin alla ja se ei toimi millään tavalla.. On joskus ilmeisesti vaihdettu ja purkaamo-osa kun On Sen näköiset tekstit kyljessä.. Voisikohan koko homma johtua Sen toimimattomuudesta? tota upc boksia Koitin Myös räpeltää.. Piirilevy On aivan uudenveroisessa kunnossa kuin Myös boksi itsessään.. Mutta sinne tulevien johtosarjojen liittimistä osa On tosiaan huonokuntoisia..

Tästä Seuraavaksi hinataan auto kotipihaan jossa homma taas saa jatkoa..

Pari kyssäriä:
-Onko kenelläkään tietoa mikä johtosarja Tuolta upc.ltä tulee tuonne ohjaukselle?
-mihin pinneihin tuonne rattilukolle pitäisi tulla mitäkin?
-tuleeko tuonne ohjaustehostimelle 12volttia punaisena Ja mustana(siellä näkyi sellaiset johdot, Mutta en viitsinyt parkkipaikalla niin paljon purkaa että olisin kunnolla nähnyt)?
 

rellullapääsee

Aktiivinen jäsen
Viestejä
732
Eipä onnistunut.. Tänään vietin useita tunteja Motonetin parkkiksella ja purin renua palasiksi.. vaihdoin vähän sulakkeita ja releitä ja suihkuttelin CRC elektroniikkaspraytä ja irrottelin akkua ja akku mitattiin ja todettiin hyväkuntoiseksi. Rattilukko roikkuu nyt tossa ratin alla ja se ei toimi millään tavalla.. On joskus ilmeisesti vaihdettu ja purkaamo-osa kun On Sen näköiset tekstit kyljessä.. Voisikohan koko homma johtua Sen toimimattomuudesta? tota upc boksia Koitin Myös räpeltää.. Piirilevy On aivan uudenveroisessa kunnossa kuin Myös boksi itsessään.. Mutta sinne tulevien johtosarjojen liittimistä osa On tosiaan huonokuntoisia..

Tästä Seuraavaksi hinataan auto kotipihaan jossa homma taas saa jatkoa..

Pari kyssäriä:
-Onko kenelläkään tietoa mikä johtosarja Tuolta upc.ltä tulee tuonne ohjaukselle?
-mihin pinneihin tuonne rattilukolle pitäisi tulla mitäkin?
-tuleeko tuonne ohjaustehostimelle 12volttia punaisena Ja mustana(siellä näkyi sellaiset johdot, Mutta en viitsinyt parkkipaikalla niin paljon purkaa että olisin kunnolla nähnyt)?
Tämä Rellu on sen verran tuoretta mallia, että kommunikointi tapahtuu pääasiassa CAN-väylää pitkin. CAN-johtimet tunnistaa johtosarjassa siitä, että kaksi johdinta on kierretty keskenään.

Rattilukon boksilla pitäisi CAN olla pinneissä 6 (violetti) ja 3 (oranssi). UCH:lla nämä pitäisi löytyä pinneistä 20 ja 10.

Ohjaustehostimen boksille pitäisi tulla 12V pääjännite punaisella johdolla 70A sulakkeen läpi pinniin B1 ja ilmeisesti elektroniikkaa varten keltaisella johdolla 5A sulakkeesta F9 pinniin A8. Maa pitäisi olla mustissa johdoissa pinneissä B2 ja C1. UCH:lta tuleva Can-väylä pinneissä A7(vaaleanpunainen) ja A5 (ruskea). Can-väylä jatkuu tästä vielä mittaristolle pinneistä A6 (ruskea) ja A4 (vaaleanpunainen).

Nämä tiedot voivat tosin olla ihan skeidaa, jos ja kun tehtaalla on päätetty yks kaks vaihtaa johtosarja uusiksi:D

Suosittelisen vahvasti Clipin käyttöä vian tutkimiseen. Sillä voisi tarkistaa, mitkä boksit jäävät löytymättä ja mahdollisesti häiritsevät väylää. Vika voi olla vaikka radiossa, jos siihen on alkuperäisen tilalle vaihdettu jokin muu.
 
Viimeksi muokattu:

kimbe

Tunnettu jäsen
Viestejä
3 212
ilmeisesti elektroniikkaa varten keltaisella johdolla 5A sulakkeesta F9 pinniin A8.
Tuo F9 taitaa olla tuulilasinpyyhkimien sulake, mutta varmaan typo ja tarkoitit F10 (turvatyyny + ohjaustehostin). Muuten kai noin kuten kirjoittelit. Olettaen että tuo on oikeasti 2006, eikä ylivuotinen ja kenties vanhemmalla UPC:llä.
 

Meganeee

Jäsen
Viestejä
35
Rattilukko näyttäisi irtonaisena toimivan hyvin.. Ilmeisesti keskustelee väylän kautta ja perinteistä kärkitietoa ei anna..? Rattilukon liittimelle ei missään vaiheessa tullut millekään pinnille 12volttia. Sen enempää En eilen viitsinyt tossa vesi/räntäsateessa touhuta ja kun tässä elämässä muutakin tekemistä olisi kun kokoajan vaan autoa räpeltää.. No.. Tänään saan paikallisen nyrkkipajan vikakoodinlukijaa lainaan ja mulle vakuuteltiin, että keskustelee ton renun Can väylän kanssa No broblem.. Jos tästä pikkuhiljaa alkaisi saada jotain selkoa.. Ainoa vaan kun pitäisi saada virta/sytytysvirta..? päälle jotta saisi mitään tietoa tuolta obd portista.. Tietääkö kukaan kuinka se onnistuisi?
 

Meganeee

Jäsen
Viestejä
35
Jaaniin.. Onko kenelläkään ton ikäisestä/koneisesta Meganesta sähkökuvia? Ja Onko täällä jotakin keskustelua aiheesta missä mitäkin ohjaubokseja sijaitsee?
 

Meganeee

Jäsen
Viestejä
35
Ja sehän oli 2006 megane 1.5dci..
Koronan takia kirjastot kiinni, sieltähän olis saanut lainattua haynesin korjausoppaan missä noi skemat olis varmaankin ollu..
 
Ylös Bottom