Rellut pakkasessa

Juntunen

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 174
Lämmitysvastuksien päälläolon huomaa tyhjäkäynnillä hyvin moottorin kierroksista kun manuaalisäädöllä säätää lämpötilan riittävän alas niin moottorin kierrosluku putoaa ja sitten taas kun säätää lämpötilaa isommalle niin tietyssä kohdassa mottorin kierrosluku taas kasvaa. Riippunee myös moottorin ja ulkoilman lämpötilasta että kytkeytyvätkö vastukset päälle.
Clipillä näkee myös hyvin tuon laturin tuottamasta virrasta/tehosta ja onhan siellä oma statustieto vastusten reileille myös.
 

Megane

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 630
Joo sekin ja ei tosiaankaan kyllä kannata korjauttaa tuota 149€ osaa, koska se maksaa sen verran ja sen todentaminen 50€, ja asennus vielä enemmän ja käyttöhyötyä ei oikeastaan tule yhtään, ei negatiivisia eikä positiivisia. Itse olen todennut hyödyt siinä mielessä,että seuraavaankin 2010 - luvun Relluun tulee kyllä Webasto asennettua, on siitä sen verran hyötyä enemmän kuin öljypohjanlämmittäjästä,josta ei mene kuin anturit sekaisin, eikä ymmärrä välttämättä edes käynnistyä. Maksaa se webasto sen 1000-1800€ joten mikä on taloudellisesti järkevää? Anteeksi avautuminen.
Onhan niitä webastoja monenhintaisia,tuollainen on itselläni itse asennettuna,taisi olla vuosi sitten vieläkin edullisempi,vaikka onkin kiinalainen niin hyvin on toiminut...==>>https://www.aliexpress.com/item/1005006161530640.html?spm=a2g0o.productlist.main.115.51714807ZbeZ7x&algo_pvid=d37d4187-092e-48b9-bc97-8c8950bb599f&algo_exp_id=d37d4187-092e-48b9-bc97-8c8950bb599f-57&pdp_npi=4@dis!EUR!326.33!238.23!!!349.05!!@2103205217043092789368658eeba7!12000036051427160!sea!FI!0!AB&curPageLogUid=muqbIdk1BWdU Niin ja,tuo kannattaa huomioida,veroja ja tulleja ei tarvitse maksaa...=>> "Price includes VAT"
 
Viimeksi muokattu:

jk_single

Jäsen
Viestejä
295
Kadjar 140TCE edc on kyllä hyvä talviauto, hyvä ajettava ja lämpöä riittää vaikka onkin -30C. Vaan jousitus vähän pompottaa kun on seissyt koko päivä -27C:ssä.
 

MTI

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 099
Useampi päivä ollut n.30 pakkasta. Nyt ensimmäisen kerran dusteri sytytti hetkeksi vikavalon, tarkista ruiskutus.
Jänniä kahnutusääniä kuuluu voimansiirrosta. Kai ne vaan pakkasesta johtuu...
 

arson

Aktiivinen jäsen
Viestejä
759
Nyt kun Cliossani on termostaatti joka sallii moottorin lämpeämisen täyteen neljään palkkiin, on kakkos-cliosta paljastunut ihan pätevä talviauto. Huurtumista on todella vähän (toisin kuin plussakelin sateilla) ja lämpöä tulee ihan kiitettävästi jahka kone on lämmennyt. -20 taitaa olla kylmin missä olen tuota seisotuksen jälkeen käynistänyt. Itse moottori lähti ihan hienosti joskin karkeasti käyntiin, kiitos edellisen omistajan hankkiman "Polar Bär"-akun :D Apulaitteista tosin kuuluu aluksi vähän laakeriääniä ja vaihdekeppi on kankea. Sähköisen ohjaustehostimen vuoksi ratti pyörii notkeasti vaikka kuinka kylmässä.
 

Fuego Turbo

Tunnettu jäsen
Viestejä
3 180
Mikä sellainen termostaatti on jo sallii neljään palkkiin ? Itellä joskus menneinä talvina kun II-sella ajelin, niin lämmöt nousi neljään palkiin maantieajossa kun muisti laittaa pahvin puskurin eteen. Vanha auto ja jäähdytin ei varmaan enää niin talviterässä ollut.
 

Juntunen

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 174
Megane II 1.5 dCi:llä nousee maantiellä normaaliin lämmöt ilman pahveja.
Taidan silti ens talveksi laittaa suojaa niin ei sitten varmasti tule näin kovia pakkasia.
 

arson

Aktiivinen jäsen
Viestejä
759
Mikä sellainen termostaatti on jo sallii neljään palkkiin ? Itellä joskus menneinä talvina kun II-sella ajelin, niin lämmöt nousi neljään palkiin maantieajossa kun muisti laittaa pahvin puskurin eteen. Vanha auto ja jäähdytin ei varmaan enää niin talviterässä ollut.
Magneti Marellin valmistama, joka tuli koko se letkukaula ja anturi mukanaan. Myönnän että motarikiihdytyksen jälkeen laskee näillä keleillä kahteen palkkiin hetkeksi ennen kuin nousee takaisin neljään. Ennen vaihtoa syttyi nollakelilläkin neljäs palkki vain hetkeksi motarille kiihdyttämisen jälkeen ja sitten sammui taas.
 
Viimeksi muokattu:

tP0

Nuorempi jäsen
Viestejä
19
Pe aamuna töihin lähtiessä - 37 1 tunti calixin kiertovesipumputon letkulämmitin ja cetekin laturi oli kyllä kankea. Kytkin piti nostaa varovasti ylös ettei siihen sammu heti startin jälkeen bensaautohan kyseessä ja akkua latailin jo alkuviikostakin
 

Juntunen

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 174
6 tuntia pidin 340tkm ajetun diesel Meganen pienitehoista letkulämmitintä päällä. Reilu 30 astetta miinuksella ulkolämpö. Hyvin lähti joka aamu käyntiin. Sitten toisessa päässä ilman lämmitystä -25 asteen lämpötilassa. Onneksi tuli laitettua hehkutus kuntoon, muuten ei olis kyllä käynnistyny kylmänä.
 

MTI

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 099
Mites ne on rellut pelannu pakkasessa?
Aamulla oli -22 ja dusteri oli pari tuntia roikassa, moottorin lämpö taisi olla +40 hujakoilla startatessa.
Nyt -25, kyllä tarkenee. Maskinsuojat paikoillaan. Moottorin lämmöt nousee +95
 

Juntunen

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 174
2.0 dCi Lagunaan ostin uuden 88Ah kalsium-kalsium-akun Biltemasta 17v vanhan alkuperäisen tilalle kun piti kylmästä päästä liikenteeseen. Käynnistyi kuin palmun alta. Startti korvinkuullen pirteämpi kuin vanhalla akulla. Tänään -19 asteessa ajeltiin ja hyvin tulee lämpöä ja moottorinlämpö näyttää normaalia, testerillä en ole lämpöä tarkistanut. Maskisuojaa en ole saanut aikaiseksi laittaa. Lämpiää vain hitaahkosti, epäilen, että termari falskaa mutta selviää sitten oliko vikaa kun saa uuden termarin paikalleen.
 

Asialla

Jäsen
Viestejä
60
-19 Captur 0,9 maskipeitolla ja ilman lisälämmittimiä ja alkuperäisellä akulla.
Enemmän kuin -25 astetta, niin kytkimen nosto heti käynnistyksen jälkeen heilauttaa autoa ja kierrokset putoaa tyhjäkäyntitasolle.
Kytkin pohjaan ja kierrokset nousee sinne 1350 tasolle, missä ne kylmäkäynnistyksen jälkeen on pienen hetken.
Vaihteistoöljyt vaihdettu 90 000km huollossa.
Hetken päästä kaikki on okei ja vaiheiden vaihdossa ei ole mitään pakkaslisää.

Ei ole vielä niin kylmä ollut, että olisi käynnistysvaikeuksia.
Moottorin lämmöistä en osaa muuta sanoa kuin, että sininen valo sammuu ja punainen ei syty.

Eihän se mikään kiertoilmauuni sisätiloiltaan ole ja kolmen hengen kuormalla ei sivuikkunat pysy kokonaan huuruttomana, takalasista puhumattakaan vaikka 2,5h matkan ajaa. (-18 astetta celsiusta).
Se lämpövastus siellä koelaudan alla on kiva, vaikka senkin teho katoaa johonkin -25c kylmäkäynnistyksessä. Oikein kiva se vastus -5C pakkasessa.
 

Petteri75

Jäsen
Viestejä
226
2011 Laguna 2.0 Flexifuel l. siis ihan bensakone, ajettu nyt 172tkm. Aamulla -22°C käynnistys aivan OK, tosin ehti olemaan varmaan lähes 3h pienillä katkoilla johdon päässä. Pienemmillä -8°C pakkasilla koneen ei lämmennyt aivan yhtä nopeasti kuin ikuisen marraskuun aikana ennen joulua 2025, mutta viimasuoja oli kieltämättä hyvä hankinta (~52€ toimitettuna). Vaihteistoöljyt vaihdettu loppusyksystä, ei se laatikko silloinkaan kylmänä kaikkein sulavin ole. Oikeastaan, ei koskaan, mutta kun ei runttaa, niin toimii eikä satu sieluun.

Iskunvaimentajat ovat todennäköisesti alkuperäisiä, kyllähän ne jäisinä pomputtavat. Toinen takajarru laahaa ehkä pikkuisen liikaa omaan makuun, mutta jarrunesteiden vaihto em. huollossa saattoi auttaa, koska ovat toimineet tähän asti samoin kuin ennenkin.

Apukuljettajan jalkatilassa on joku kohta, mistä tulee kylmää ilmaa lämpimän lisäksi, eli olisikohan joku muovi pois paikoiltaan. Muuten on kohtuudella riittänyt lämpöä, mutta kun on farmari ja isolla tuulilasilla, niin kyllähän se lasi alkaa 3-4h maantietoajon jälkeen ihan kokonaisuudessaan huokumaan kylmää, sille ei voi mitään. Sisälämpötila asetettuna 22-23°C, en tiedä johtuuko viimasuojasta, mutta ei mitään ongelmia pitää sitä vaikka olisi -25°C ulkona.

Pakkasia takana vasta n. viikko eikä oikeastaan yhtään kunnollista yli-yön-umpijääkäynnistystä, joten katsotaan nyt. Mutta tähän mennessä ei moittimista. Esim. bemareissa on akku takakontissa alhaalla sivussa erittäin, erittäin kylmässä paikassa ja niiden kanssa olisi ehkä jo nyt toista kertaa tehty ylläpitolatausta lämpimässä hallissa. Tämä siis jo ihan uudenkin auton kanssa.. Painonjakautuman kannalta sijoitus lienee OK, talviajon kannalta ei niin yhtään. Moottoritila on hyvä, ainakin teoriassa lämpeneekin.

Bemareihin vähän liittyen, niin vaikeissa olosuhteissa ja auraamattomilla tieosuuksilla kieltämättä kiitti etuvetoisuudesta. Neliveto olisi kyllä yliveto, takavetoisen kanssa olisi ollut jo taiteilua. Tämä Laguna3 on nyt ollut koko ajan pienesti positiviinen yllätys varsinkin Lagunan maineeseen nähden, jos selvitään näistä poikkeuspakkasista ja lopputalvesta kunnialla, niin tässähän täytyy alkaa katsomaan jotain Talismania jo sillä silmällä? E-Scenic voisi olla kiva, mutta se ~50k€ hinta (uutena & varusteilla), ei.

Miksi ihmeessä näiden Lagunoiden tuonti lopetettiin 2010-luvun alussa..
 

Juntunen

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 174
Hyvä kysymys, jotain vikaa markkinoinnissa, mutta en valita kun 58tkm ajetun 3v vanhan lagunan hinta oli puolittunut uudesta siinä vaiheessa kun ostin sen. Nyt on lisäksi 2.0 dCi joka on kyllä tosi mukava ajella pitkää matkaa.

Takajarruissa voi olla liukutapitkin jumissa, ei se tosin paljon ajossa tunnu mutta palat kyllä kuluu äkkiä. Toisessa Lagunassa oli joku keksinyt laittaa perusvaseliinia niihin kuiviin liukutappeihin niin olivat kuin liimattu sinne kumiholkkien sisään.
 
Viimeksi muokattu:

teme565

Jäsen
Viestejä
351
Itse unohdin joululomien jäljiltä laittaa aamuksi kabiinin ajastetun esilämmityksent takaisin päälle niin joutui istumaan kuin pakastimeen. Pakkasta -22. Onneksi Rellun hybrideissä on kabiinin sähkölämmitys niin lämpenee äkkiä. Hyvä tällainen plugari talviautoksi, lämpenee nopeasti ja 400 voltin "startti" niin käynnistyy moottori vaikka vähän kylmemmälläkin ilmalla. Jotkut on asennuttaneet näihinkin moottorinlämmittimen, mutta itse en ole.

Boosteri kulkee varmuuden vuoksi mukana, jos sattuu 12 v akku kyykähtämään.
 

SymppisRellu

Nuorempi jäsen
Viestejä
18
-37 ja risat oli ainakin hybridi Symbiokselle liikaa. Pitää saada auto jollain konstilla palmun alle. Ilmeisesti suurjänniteakku alkaa lämmittyään toimimaan suunnitellusti. Mutta Suomen pakkasiin sitä ei ole suunniteltu. Sinällään harmi, sillä muuten auto on hyvä - yhtä takuuhuoltoa lukuunottamatta. Huolo ja takuu kyllä toimivat hyvin.
 

rellullapääsee

Aktiivinen jäsen
Viestejä
712
Kuin liipastuna lähti vm 2000 Espace iii -20 ja risat pakkasesta viikon seisomisen jälkeen ilman lämmityksiä.

Saman ikäinen Megane päivittäisajossa lämmitetään aamuksi mutta sitten saattaa mennä tuntikausia seuraavaan starttiin. Hyvin lähti nytkin mittarin lähennellessä -30. Tähän kyllä vaihdoin bensapumpun (moottorin lisäksi) syksyllä, kun ei tahtonut enää miinusasteilla käynnistyä.
 

Mattiy

Jäsen
Viestejä
223
Kylmimmillään ollut -21, etupäässä -15-17. Hyvin on 1.8 Symbioz toiminut, välillä jopa liikkunut ihan vaan sähköllä. Sisätilat lämpenevät nopeasti ja sähkölämmitys vähentää raappaustarvetta jotakuinkin olemattomiin tuulilasin osalta.
 
Ylös Bottom