Kadjar

Jassu

Nuorempi jäsen
Viestejä
3
Olen yrittänyt tehdä "väliöljynvaihdon" yläkautta, mutta mittatikun reiästä ei mahtunut pienikään pilli öljypohjaan asti. Eikö se nyt kuitenkin kannata maksaa muutama kymppi siitä öljyn ja suodattimen vaihdosta vaikka jossain huoltsikalla...
 

@ntsu

Jäsen
Viestejä
301
Kadjariin iski eilen ongelma. Lähdin viemään sitä määräaikaishuoltoon kun näyttöön paukahti jakoavain ja teksti, Huolto välttämätön. Hieman meinasin hermostua, mutta tarkistin öljyn ja ajoin sitten huoltoon. Eipä sielläkään osattu kertoa, että kysymyksessä oli HUOLTOMUISTUTIN vaan olivat lukeneet vikakoodit ym.
 

Digip

Jäsen
Viestejä
485
Minulla on tullut 17000 kilometriä vuodessa ja sekin pääasiassa matka-ajossa. En ole hetkeäkään harkinnut öljynvaihtoa.
Tulee noin 10tkm vuodessa autoon ja kerran vuodessa öljyt vaihtoon. Toki koskaan en ole merkkiliikkeessä käyttänyt vaan ihan paikallisella monimerkki korjaamolla. Meni marmoriin lopullisesti usko kun pelkkä tulppien vaihto olisi ollut 300€ o_O
 
D

Deleted member 4146

Vieras
Tulee noin 10tkm vuodessa autoon ja kerran vuodessa öljyt vaihtoon. Toki koskaan en ole merkkiliikkeessä käyttänyt vaan ihan paikallisella monimerkki korjaamolla. Meni marmoriin lopullisesti usko kun pelkkä tulppien vaihto olisi ollut 300€ o_O
Kuulostaa kyllä niin kalliilta että mikähän auto/moottori on kyseessä?
 
D

Deleted member 4146

Vieras
Mitäs jos väliöljynvaihdon tekeekin 12 voltin pumpulla yläkautta? Ostaa Motonetistä 5+1 litran tönkän luokituksen mukaista Castrolia ja imee öljyt pihalle ja kaataa uuden satsin sisään. Tuossa jää toki suodatin vaihtamatta, mutta eipä ole paha rasti noin muuten.
Se imuvaihto on erittäin hyvä keino jos se imuputki menee tosiaan pohjaan asti.Noissa h-sarjan moottoreissa ku ei tahdo olla niin...siellä on se ns.välipohja johon se putki tökkää ja jää varmaan 2 litraa tavaraa pohjalle.Viisaammat kertokoon lisää..Sinne öljypohjaan jää reilusti yli puoli litraa vaikka otat pohjapropun kautta.Asia todettu muutamissaki jakoketjun vaihdoissa...
 

Jassu

Nuorempi jäsen
Viestejä
3
Mulla on Motonetin pumpattava imuvaihtaja. Ohuin mukana tullut letku uppoaa mittatikun reiästä suunnilleen lohkon kylkeen asti ja pysähtyy siihen. Desiäkään ei tule öljyä ulos imulla.
 

Digip

Jäsen
Viestejä
485
Kuulostaa kyllä niin kalliilta että mikähän auto/moottori on kyseessä?
Muistin väärin, se oli 200€,mutta silti. Tarjouksessa on tulppa 27,50€ x 4 =110€ ja työ 90€:rolleyes:

Ja siis autona megane 2015 1.2tce
 
Viimeksi muokattu:

Koivari

Nuorempi jäsen
Viestejä
9
Jaa ei taida sitten tässä mallissa onnistua öljynvaihto yläkautta imemällä. Harmi sinänsä, mutta minkäs tekee. Edellisessä omistamassani autossa olisi todennäköisesti onnistunut, koska siinä tikku oli laitettu täyttöputken tulpan keskelle ja tuo putki näytti menevän suoraan koneen alakertaan ja oli useamman sentin halkaisijaltaan. Auto oli Dacia Duster 1.5 dci.

Semmoinen huomio sitten, että jos olette vaihtamassa tuulilasinpyyhkijöitä, niin ainakin itselläni apparin puolella on alkuperäisenä 475mm pitkä sulka, mutta Motonetin sulkavalitsin vai mikä lie se kosketusruutu siellä hyllyn päässä onkaan, tarjoaa tilalle vain 400mm vaihtoehtoja, vaikka oikeankin mittaisia hyllystä löytyy. Kävin sanomassa asiasta "tiskillä", toivottavasti saavat virheen korjattua.

Ja nuo alkuperäiset sulat ovat peräti mielenkiintoiset, todella järeää kamaa ja näihin voi vaihtaa tuohon runkoon pelkästään tuon kumin. Se on semmoisella liukukiskolla paikallaan ja tulee vetämällä pois. Merkki on Mitsuba, mahtaakohan näihin saada vaihtosulkia mistään kätevästi?

Edit: tuoltahan niitä vaihtokumeja näyttäisi ainakin saavan.

 
Viimeksi muokattu:

Andy40

Jäsen
Viestejä
33
Onko jollain aavistus missä sijaitsee säätöläppä? Onkohan vaikeassa paikassa? Olen tullut siihen tulokseen että ne ärsyttävät nakutusäänet tulee siitä ja senkin takia eberi ei puhalla lämmintä sisätiloihin?
 

Liitteet

Koivari

Nuorempi jäsen
Viestejä
9
Reilun vuoden yhteistyö Kadjarin kanssa tulee kohta päätökseen, kun otan autoon sijoitetun pääoman käyttööni ja siirryn yksityisleasing-autoilun puolelle. Tilalle tulee Toyota Corolla Hybrid Active vuodeksi kiinteään kuukausihintaan.

Kadjar on ollut oikein hyvä auto, ei valittamista ja tämä 160-heppainen Bose on kyllä hyvin varusteltu, penkit on hyvät ja sisusta on ihan nätti, auto on oikein kiva ajaa ja hiljainen jne.

Miinuksina vikavalot pakkaskeleillä ja oikeastaan aivan luokattoman huono radion kuuluvuus. Mutta noistakin on selvitty.
 

MyFirstRellu

Nuorempi jäsen
Viestejä
7
Hellekauden päätteeksi 125 tkm ajetun Kadjarin ilmastoinkompurasta magneettikytkin kaput. Teetin vianetsinnän merkkiliikkeessä, koska määräaikaishuolto sattui sopivasti samaan aikaan. Marmoritiski tarjosi uutta kompuraa n. 1500 eur ja tehdaskunnostettua n. 1300 eur. Myyjä ihmetteli kun onkin noin kallista, samaa se minäkin ihmettelin. Tarvikeliikkeessä 730 eur pyynti. Ja todettakoon, että irtomagneettikytkintä ei tarjonnut kukaan eikä mikään.

Googlauksen jälkeen tein uuden avauksen ja päädyin Autodocin asiakkaaksi. Kompura kotiin toimitettuna 429 eur. Denson Made In Germany, joten oletusarvoisesti parempi kuin jokin Kaukoidän randomtuote. Autodocin hinnoittelualgoritmeistä huomasin, että illalla PC käyttäjä maksanee osistaan enemmän kuin Android sovelluksen käyttäjä. Alennusprosentit vaihtuivat illan aikana useasti, logiikkaa en tajunnut. Siellä kannattaa olla tarkkana milloin painaa tuotteen ostoskoriin.

Lopputuloksena auto puhaltaa taas kylmää ilmaa ja hintaa vaihtotöineen (monimerkkikorjaamo) tuli 710 euroa. Täytyy toivoa hellekaudelle jatkoa, niin saa sijoitukselle katetta. Nyt olisi yksi kompura tarjolla, jos jollakulla olis ehjä magneettikytkin.

Kokonaisuutena olen edeleen viiden vuoden jälkeen tyytyväinen autoon. Tähän mennessä mennyt kaksi osaa rikki ja molemmilla kertaa Saksa petti.
 

AriFerra

Jäsen
Viestejä
46
Ok kiitos.
Vielä vaivaan, mutta vaikka yritin kuuklailla, en vaan löytänyt huolto-ohjelmaa.
Käyttöohjekirja löytyi, mutta siinä pikaisella vilkaisulla ei sitä ollut.
 

AriFerra

Jäsen
Viestejä
46
Jaahas. Kehtaisko kysyä neuvoa...

2019 malli siis. Navigointilaite (varmaan kaikissa Suomessa myytävissä?).

Kaikki uudet jutut alkaa olla hanskassa, mutta ei tuo pysäköintiavustus kyllä aukea.

Pari kertaa sitä yrittänyt testata tyhjällä pysäköintialueella, jossa maalatut ruudut.
Ei löydä paikkaa, eli laitteeseen ei tule ilmoitusta.

Mistä tuo systeemi havaitsee paikan?
Onko niin, että kun kaikki paikat ovat tyhjiä, sen vuoksi ei ilmoita?

Ehän mä nyt tohon Lahen keskustaan uskalla mennä ruuhka-aikana kokeilemaan taskua...
 

zzcbm

Nuorempi jäsen
Viestejä
21
Taitaa skannailla ihan niillä pysäköintitutkilla, joten jos ei tuu "kaikua" metallista/esteistä ei auto osaa hahmottaa/laskea ympäristöään, joten täytyy olla autoja valmiina parkissa
 
Ylös Bottom