TurboJ
Jäsen
- Viestejä
- 369
Hiljaista on keskustelu tämän suhteen, joten heitetään nyt lämpimikseen täältä jotain, vaikka omista ostoista on tosiaan jo useampia vuosia aikaa. Suurin osa noista eBay-clipeistä taitaa lähteä Kiinasta tai Hongkongista, joten se tulli-/ALV-lisäkulu voi aina siihen päälle tulla. En noista alla olevien linkkien sivuista ihan pikaisesti vilkaisten päässyt varmuuteen, että lähteekö UK:sta, mutta sen käsityksen ainakin saa. Liekö noissa sama kioski taustalla, mutta jos olisin itse nyt ostamassa, niin ehkä voisin riskeerata jompaan kumpaan noista:
http://www.cartool.co.uk/wholesale/renault-can-clip-diagnostic-interface-newest-version.html
http://www.cardiagtool.co.uk/renault-can-clip-interface-uk.html
Kiitoksia taas, ihan asiallisen näköiset linkit. Mitä eilen katselin eBayta ja muitakin linkkejä, niin useimmissa näyttää olevan samat esittelytekstit. Näissä linkeissä sentään on kuvat PCB:stä jne, näkee ettei ainakaan kaikkein halvin mahdollinen rakenne ole raudan suhteen.
Oliko se nyt niin että sinäkin olet käyttänyt sellaista Clip-versiota, missä ei ole ohjelmointitoimintoja? Näissä ja kaikissa muissakin linkeissä mitä olen toistaiseksi nähnyt mainitaan, että vain diagnostiikka, ei ohjelmointia. Onko näitä kiinavehkeitä edes muunlaisia? Voihan olla, että noita ohjelmointijuttuja harvoin tarvitaan, mutta en tiedä lasketaanko esim. tuon Meg 2 rattilukon avaaminen jo ohjelmointitoimeksi vai miten he ovat tuon määritelleet.
Jostain syystä muuten mainitaan näissä, että vaikka ohjelmistoversio on V183, niin kuitenkin OS tuki mainitaan Win XP ja Win 7. Eikö sen XP-tuen pitänyt puuttua uudemmista versioista?
Jos jollain muullakin on asiasta kokemusta niin saa vapaasti liittyä keskusteluun.