Uusi Scenic (Scenic III keskustelua)

ville_te

Jäsen
Viestejä
107
Vs: Uusi Scenic

Ohessa Expression- ja Dynamique-varustelujen erot www.renault.fi sivuston hinnaston mukaan.

Nuo korinväriset sivusuojalistat löytyvät varmaankin myös Dynamiquesta...

On siinä ja siinä kannattaako maksaa lisähinta tuosta Dynamique-varustelusta. Hintaeroa on noin tuhat euroa, josta aluvanteet ja vakionopeudensäädin kuittaavat 550 euroa.

[ylläpito on poistanut liitteen]
 

Joke721

Jäsen
Viestejä
35
Vs: Uusi Scenic

Kun aiemmin kyseltiin verhoilusta, on nyt tiedonnälkäisille kuva. Autossani on oheisen linkin mukainen kangas: http://www.renault.fr/img/carc/s3l1/comb3/sels3l1drap26harm01.jpg
Sisustus näyttää tältä (kuva on hiukan tumma): http://www.renault.fr/3D/FRAVP_X95_1_ML/RSITE/INT_SELL/FRAVP_X95_1_ML_6f473c05e8d0e8e555d2e8cba060473c_600_420.JPEG
Auto näyttää samanlaiselta kuin kuvassa oleva: http://img8.hostingpics.net/pics/535548Scenic_arriere.jpg
 

mambola

Nuorempi jäsen
Viestejä
13
Vs: Uusi Scenic

No nyt vihdoin on myös minulla uusi auto alla. Aikaisemmin keskustelluista uudistuksista minullakin on korinväriset kylkisuojat, uusi grafiikka mittaristossa ja ilmanlaatusensori. Sisustus samanlainen kuin Joke721:llä. Peilit eivät käänny mihinkään, vaikka speksien mukaan piti kääntyä. Näköjään maahantuoja on kaikessa sekavuudessaan laittanutkin sen tosiaan vain Dynamiqueen. Päiväajovalot eivät toimi, liekö ne pitäisi sitten kytkeä huollossa päälle. Missä kohtaa umpiota ne pitäisi loistaa? Oliko Joke721 sinulla päiväajovalot valmiiksi toiminnassa? Aikaisemmissa viesteissä mainittu navin parantunut toiminnallisuus, mm. pääsy googlen kautta säätietoihin, ei näköjään pidä paikkaansa tai minä en ainakaan mihinkään googleen pääse. Perus TomTom toi värkki näyttää olevan.

Uutta maahantuojaa pitää kyllä hieman moitiskella siinä mielessä, että nettisivujen varustelistat ovat tolkuttoman sekavat eikä maahantuoja itsekään tunnu tietävän mitä mihinkin varustelutasoon kuuluu. Lisäksi asioista viestiminen autoaan odottaville asiakkaille näyttäisi olevan ihan lapsen kengissä. Luvataan yhtä ja toista ja sitten muutellaan varusteita mielen mukaan kesken tilauksen.

Tuo EDC vaatii heiman totuttelua: kun lähtee ns. normaalikaasulla ripeähkösti liikkeelle, niin tuntuu kestävän melko kauan ennen kuin loota vaihtaa isommalle ja niinpä kierrokset usein kohoavat liian korkeiksi heti alussa ja sitten tulee ikävä nykäisy. Eli paikaltaan lähtiessä vaatii malttia kaasun kanssa. Pienestä liikkeestä kaasutettaessa nykäisyä ei juurikaan tapahdu.

Ohjekirjan mukaan kone vaatii 1500km totutusajon, jonka aikana kierrokset eivät saisi nousta yli 2500rpm. Juuri auton saaneena en ole vielä juurikaan ehtinyt isompia nopeuksia testailemaan, mutta ensivaikutelma oli, ettei reilumpiin moottoritienopeuksiin ole asiaa totutusajon aikana kun kierroksilla 2500rpm mittarinopeus taisi olla jo jotain 124 kmh tietämillä. Onko kukaan testaillut mittarivirheen suuruutta 16" Energy savereilla?
 

$cenillac

Jäsen
Viestejä
135
Vs: Uusi Scenic

...olisi kyllä paikallaan, jos tuon näytön grafiikat voisi päivittää huollossa. Eihän ne alkupeäsetkäänhuonoja ole... mutta hieman keskeneräisiä mielestäni.
 

Joke721

Jäsen
Viestejä
35
Vs: Uusi Scenic

Yllä puheena olleista päiväajovaloista en osaa sanoa, kun en ole asiaa tutkinut. Valoautomatiikka kuitenkin toimii niin kuin entisessäkin Scenicissä, siis ajovalot ovat päällä myös off -asennossa. Navigaattoriin en ole vielä ehtinyt perehtymään kovinkaan perusteellisesti, mutta kyllä se asiansa ajaa. Tosin minulla puheen voimakkuus suhteessa stereoiden musiikkiin on hiukan liiallinen. Liekö tuo säädettävissä jostain...

Tuo Renaultin sivujen sekavuus ja varusteiden muuttuminen on tyypillistä Renaultia, siinä ei pysy aina maahantuojakaan kyydissä mukana. Minusta jokaisen omistamani Renaultin kohdalla on ollut sekavaa noitten varusteiden kanssa. Expressionia on aina saanut lisävarustein niin, että varistelu on suunnilleen sama kuin Denamiquessa. EDC toimii minulla hienosti. Liikkeelle lähdöt ovat pehmeitä eikä sen jälkeen jää liikenteen jalkoihin.

Mittarivirhe on 100 km nopeudessa luokkaa 2 - 3 km, ei siis kovinkaan paha. Olisihan tuon nopeusmittarin voinut nykytekniikalla yhdistää navigaattoriinkiin, jolloin virhettä ei olisi.
 

mambola

Nuorempi jäsen
Viestejä
13
Vs: Uusi Scenic

Joke721 sanoi:
.... Navigaattoriin en ole vielä ehtinyt perehtymään kovinkaan perusteellisesti, mutta kyllä se asiansa ajaa. Tosin minulla puheen voimakkuus suhteessa stereoiden musiikkiin on hiukan liiallinen. Liekö tuo säädettävissä jostain...
---

Naviopastuksen voimakkuutta voi säätä radion äänenvoimakkuuden säätimistä niinä hetkinä kun navi juttelee.
 

Joke721

Jäsen
Viestejä
35
Vs: Uusi Scenic

mambola sanoi:
Aikaisemmissa viesteissä mainittu navin parantunut toiminnallisuus, mm. pääsy googlen kautta säätietoihin, ei näköjään pidä paikkaansa tai minä en ainakaan mihinkään googleen pääse. Perus TomTom toi värkki näyttää olevan.
Ei tuo navigaattori sentään ihan peruslaite ole, koska se on ns. LIVE-laite: http://www.tomtom.com/en_gb/products/built-in-car-navigation/carminat-tomtom-live/index.jsp

Ainakin nopeuskamerat toimivat, ja on oletettavissa, että muitakin juttuja tulee toimiviksi noista live-systeemeistä. Päivityshomma ei ainakaan itselleni vielä valjennut. Ainakaan mitään uutta karttaa tietokoneella tehtävä päivitys ei antanut. Suomenkieliset sivut ovat jäljessä nykytilanteesta, kuinkas muuten: http://www.renault-multimedia.com/fi_FI/carminat-gps-navigointi/carminat-tomtom/ Kuitenkin ladattava käyttöohje näyttäisi olevan ihan ok tämänkin laitteen kanssa.

Tämän videon perusteella pitäisi olla kaikenlaista mukavaa: http://www.tomtom.com/en_gb/products/built-in-car-navigation/carminat-tomtom-live/index.jsp# Toimisipa vain tuo kaikki.

Edit 2.
Uuden kartan takuu sentään toimi, ja sain päivitetyksi kartat.

Suomenkielisellä LIVE-sivulla kerrotaan seuraavaa:
Kuinka LIVE-palvelut toimivat?
TomTom LIVE-palvelut ovat reaaliaikaisia tietoja. Tämä tarkoittaa, että tiedot kaikista palveluista - kuten liikennetiedot tai sääennuste - lähetetään suoraan TomTom navigaattorin SIM-korttiin. Sinun ei tarvitse aktivoida mitään eikä navigaattoria ole tarpeen yhdistää matkapuhelimeen. Lähde vain tien päälle ja navigaattorii tekee loput.
Yhteensopivuus
Tällä hetkellä voit käyttää TomTom LIVE -palveluita vain GO LIVE 1000- ja GO LIVE 1005 -laitteissa.
Renaultin navigaattori siis ei ilmeisesti sisällä LIVE-toimintoa päinvastoin kuin aiemmin kuvittelin. Täytyy nyt illalla käydä lenkillä ja katsoa, jahka laite löytäisi verkon. Autotallissa sitä ei ainakaan näy.

???

Edit 3:
Katsokaas tämä linkki: http://discussions.tomtom.com/t5/LIVE-Services-HD-Traffic-and/Renault-Carminat-TomTom-Live/m-p/9547/highlight/true#M320 (Viestin pääasiallinen sisältö on "I see that Live services aren't available in Ireland for Renault Carminat TomTom live". Suomessa lienee siis sama tilanne. Mitenkähän nuo nopeuskamerat edes saisi päivitetyksi ajan tasalle... karttapäivitys kyllä onnistuu.)

... ja lisää... http://discussions.tomtom.com/t5/Built-in-car-navigation/Old-TomTom-in-brand-new-Renault/m-p/3315/highlight/true#M13

Edit 4:
UK-linkin mukaan LIVE-palvelu on saatavana Suomessa. http://www.tomtom.com/en_gb/products/built-in-car-navigation/carminat-tomtom-live/index.jsp#tab:services. Ilmeisesti autossani on vanha Tomtom-ohjelmisto.
 

mambola

Nuorempi jäsen
Viestejä
13
Vs: Uusi Scenic

mambola sanoi:
....
Tuo EDC vaatii heiman totuttelua: kun lähtee ns. normaalikaasulla ripeähkösti liikkeelle, niin tuntuu kestävän melko kauan ennen kuin loota vaihtaa isommalle ja niinpä kierrokset usein kohoavat liian korkeiksi heti alussa ja sitten tulee ikävä nykäisy. Eli paikaltaan lähtiessä vaatii malttia kaasun kanssa. Pienestä liikkeestä kaasutettaessa nykäisyä ei juurikaan tapahdu.
....

Parin sadan kilsan jälkeen lootan toiminta pehmeni huomattavasti. Liekö loota oppinut oman ajotyylini vai ajotyylini muokkautunut lootalle sopivammaksi? Emäntä kyllä totesi ihan saman omassa ajossaan, joten ehkä loota muutti jotenkin toimintaansa. Vaikuttaa oudolta, mutta näin se vaan tuntuu olevan.
 

Joke721

Jäsen
Viestejä
35
Vs: Uusi Scenic

Tässä tietoa Tomtomin sivulta:
"Activate LIVE Services
You can activate LIVE Services if you bought your car with a built-in TomTom LIVE device* in any of the following countries: France, Germany, Italy, Portugal, Spain, The Netherlands and the United Kingdom.
In most cases, the car dealer will have already activated LIVE Services ready for you to use. If this hasn't been done yet, you will see the Activate LIVE button in the main menu on your device. If this button is visible but greyed out, you may be in an area where LIVE Services are not available, or you bought the car in a country not included in the list above.
To activate LIVE Services, do the following:
Switch on your car ignition.
Switch on your TomTom LIVE device.
Go to the Main Menu and select Activate LIVE.
You are asked some questions. Select Yes for each one.
You can now use LIVE Services for a trial period of three months.
NOTE: If you bought the option for three years LIVE Services at purchase, this will start automatically when the trial period has ended.
* Check with your car dealer to make sure you have a TomTom LIVE device."

??? Epistä. Listalla ei ollut Suomea. Olisi varmaan soitto maahantuojalle paikallaan.
 

mVm

Ex
Viestejä
288
Vs: Uusi Scenic

Joke721 sanoi:
??? Epistä. Listalla ei ollut Suomea. Olisi varmaan soitto maahantuojalle paikallaan.
Live-palvelut vaatinevat myös TomTomin operaattorisopimukset yms. pikku hommaa eli ei ole välttämättä maahantuojasta kiinni.
 

Joke721

Jäsen
Viestejä
35
Vs: Uusi Scenic

mVm sanoi:
Joke721 sanoi:
??? Epistä. Listalla ei ollut Suomea. Olisi varmaan soitto maahantuojalle paikallaan.
Live-palvelut vaatinevat myös TomTomin operaattorisopimukset yms. pikku hommaa eli ei ole välttämättä maahantuojasta kiinni.
Jos joku kertoisi, miten tuon saa LIVEn aktivoitua, olisin iloinen.
 

RemuGS

KaikkiMerkkinen- niinkuin ruokainenkin!
Viestejä
185
Vs: Uusi Scenic

mambola sanoi:
Parin sadan kilsan jälkeen lootan toiminta pehmeni huomattavasti. Liekö loota oppinut oman ajotyylini vai ajotyylini muokkautunut lootalle sopivammaksi? Emäntä kyllä totesi ihan saman omassa ajossaan, joten ehkä loota muutti jotenkin toimintaansa. Vaikuttaa oudolta, mutta näin se vaan tuntuu olevan.

Minulla taas tunne, että jos kovin pintakaasuilla ajelee niin vaihtaminen 1-2 lle tapahtuu hiukan "luistamalla" ja esim parkkitaloissa matelussa pienempään vaihto joskus kovin epäsivistynyt. Vaatii jonkinlaiset kierrokset mukavaan vaihtamiseen. Käyttöautossa sain heidän Renault expertin ajamaan autolla, mutta hän ei huomannut mitään poikkeevaa.

Kai tämäkin on ns oppiva laatikko. Meilläkin ajajia useita niin taitaa laatikko olla hukassa välillä.

Joke721 sanoi:
Jos joku kertoisi, miten tuon saa LIVEn aktivoitua, olisin iloinen.

Ei taida monella pojalla vielä olla tuota versiota TOMTOMista niin tietäviä neuvojia on harvassa. Onko tuossa navissa sitten ihan oma paikkansa SIM kortille vai mitä kautta pitää yhteyttä googleen? Sorry tää mun epänörttiys. Oon kyl tyytyväinen mitä yksinkertaisempi versio mulla niin sen onnellisempi olen!
 

stap

Jäsen
Viestejä
75
Vs: Uusi Scenic

Itse sain loppujen lopuksi navin aika helposti päivitettyä TomTom Home -palvelun kautta. Eli tästä http://www.tomtom.com/news/category.php?ID=4&NID=884&Year=2009&Language=24 sisään TomTomin omille suomenkielisille sivuille ja sieltä alaosan laatikosta TomTom Home, josta homma etenikin sitten yksinkertaisesti ohjeiden mukaan. Päivitysten valikoiminen rastivalikosta ja uusimpien päivitysten tarkastus yhtä helposti. Tosin tällä ei ole mitään tekemistä tuon TomTom Liven kanssa.
 

mVm

Ex
Viestejä
288
Vs: Uusi Scenic

TomTomissa on tuo suosikkien hallinta aika työlästä, Nokian (Ovi) Mapsissa sentään tämä homma toimii kun voi tietokoneella hallita paikkoja sekä reittejä ja puhelin hakee päivitetyt tiedot sitten itsekseen.

Edit: TomTomin kortin tunnistamisessa on välillä ollut vaikeuksia tietokoneilla, homma toimii minulla luotettavammin kun ei valitse "Poista kortti" -toimintoa laitteesta vaan sulkee härvelit ja autosta virrat pois ja sitten vasta irrottaa kortin.


Kysymys, onkos joku vaihtanut tai putsannut raitisilmasuodatinta III-mallista? Motonetissä on suodatin jo hinnoiteltu (24,90e) mutta ei näytä olevan missään varastossa joten täytynee vain puhdistaa tällä kertaa.
 

markoolio

Jäsen
Viestejä
55
Vs: Uusi Scenic

Pyysin paikallista autotarvikeliikettä Lohjan Tarvikekolmiota tilaamaan tuota Solarista minulle 5 litraa. Öljyt haettu nyt ja hintaa tuli 65 euroa. Kiitos Villelle vinkistä.

ville_te sanoi:
Elf Solaris DPF 5W-30 on RN0720 öljy myös. Arwidson näyttää myyvän sitä.
http://www.arwidson.fi/hinnasto/hinnastot/tulostettavat_hinnastot/508_Elf_3-09.pdf
5 litran pönikkä 63 euroa.
 

Joke721

Jäsen
Viestejä
35
Vs: Uusi Scenic

stap sanoi:
Itse sain loppujen lopuksi navin aika helposti päivitettyä TomTom Home -palvelun kautta. Eli tästä http://www.tomtom.com/news/category.php?ID=4&NID=884&Year=2009&Language=24 sisään TomTomin omille suomenkielisille sivuille ja sieltä alaosan laatikosta TomTom Home, josta homma etenikin sitten yksinkertaisesti ohjeiden mukaan. Päivitysten valikoiminen rastivalikosta ja uusimpien päivitysten tarkastus yhtä helposti. Tosin tällä ei ole mitään tekemistä tuon TomTom Liven kanssa.
Olen päivittänyt kartan, mutta mitään muuta päivitystä ei oikein sitten voi tehdäkään. Esim. liikennekamerat on luokiteltu tässä versiossa "kiinnostavaksi kohteeksi" eikä niitä pääse päivittämään. Ainakin itse olisin valmis maksamaan tuon 50 euroa vuodessa live-palveluista http://www.tomtom.com/news/category.php?ID=4&NID=1064&Year=2010&Language=24.

Laite näyttää, että siinä on verkon tunnistus, ja kenttä on vahva, mutta yhteyttä LIVE-palveluun ei saada. Edes Google-logoa ei näy.
 

mVm

Ex
Viestejä
288
Vs: Uusi Scenic

No ei kai kännykkäkään toimi ilman liittymää niin miten se tuo TomTom voisi toimia? Siellähän on siis käytännössä 3G modeemi sisässä kiinteällä(?) SIM-kortilla ja jos sille ei löydy operaattoria niin ei sillä pääse verkkoon kiinni.
 

GT5000

Nuorempi jäsen
Viestejä
11
Vs: Uusi Scenic

Kaikista Fixus-varaosaliikkeistä näyttäisi löytyvän Saksalaista Liqui Moly Top Tec 4400 5W-30, 5 ltr:n pytyssä maksoi 57,00eur. Öljystä löytyy toi Renault RN0720 luokitus. Laitoin öljyn 1,5dci Sceniciin ja hyvin toimii..

markoolio sanoi:
Pyysin paikallista autotarvikeliikettä Lohjan Tarvikekolmiota tilaamaan tuota Solarista minulle 5 litraa. Öljyt haettu nyt ja hintaa tuli 65 euroa. Kiitos Villelle vinkistä.

ville_te sanoi:
Elf Solaris DPF 5W-30 on RN0720 öljy myös. Arwidson näyttää myyvän sitä.
http://www.arwidson.fi/hinnasto/hinnastot/tulostettavat_hinnastot/508_Elf_3-09.pdf
5 litran pönikkä 63 euroa.
 

RemuGS

KaikkiMerkkinen- niinkuin ruokainenkin!
Viestejä
185
Vs: Uusi Scenic

Omalla GS 1.5 dCi llä alkaa 10 tkm lähestyyn. Olen yleensä suht tuoreena vaihtanut öljyt ja suodattimen autoon että saanut mahdolliset koneistajan roskat pois. Onkohan tuo turhaa? Mitä nyt ymmärtää tuosta tosi hankalasta öljytikusta niin öljyn kulutus ei ainakaan ylenmääräistä ole- jos olis alarajalla niin vaihtaisin kun ei tietoo mitä herrat Ranskassa koneeseen kaataneet.

Määritteleekö yksistään tuo Renaultin vaatimus RN0720 öljyn ns longlifeksi (30 tkm) vai pitääkö purkista etsiä muitakin määreitä?
 

Joke721

Jäsen
Viestejä
35
Vs: Uusi Scenic

mVm sanoi:
No ei kai kännykkäkään toimi ilman liittymää niin miten se tuo TomTom voisi toimia? Siellähän on siis käytännössä 3G modeemi sisässä kiinteällä(?) SIM-kortilla ja jos sille ei löydy operaattoria niin ei sillä pääse verkkoon kiinni.
Toimivathan Suomessa erilliset LIVE-laitteetkin.

Sain myyjäliikkeeltä tänään tällaisen tiedotteen: "Tomtom Live palvelu ei toimi ainakaan toistaiseksi Suomessa, joten sitä ei valitettavasti voi aktivoida käyttöön täällä."

Tuohan ei ole siis aivan totta, vaan se, että LIVE-palvelut eivät toimi integroiduissa Tomtom-navigaattoreissa, vaikka niissä onkin LIVE-valmius. Toimivia irrallislaitteita, joissa ko. ominaisuus pelittää, on seuraavassa linkissä: http://www.tomtom.com/fi_fi/products/car-navigation/

Juttu suljettu toistaiseksi. Saa nähdä, milloin integroitu tuote saadaan toimimaan ominaisuuksiensa mukaisesti.
 
Ylös Bottom