Renault Arkana

Akseli

Aktiivinen jäsen
Viestejä
638
Easy Linkin päivitys ei onnistu
Onko auton nettiyhteys aktivoitu? Ensimmäiset 3 vuotta se on ilmainen.
Eikös päivitykset huollossa kuulu 4 vuoden takuuseen? Ainakin jos jotain ongelmia Easy Linkissä.

edit. Tuolla on ohjelmistoversioita,
 

Rellun

Nuorempi jäsen
Viestejä
10
EDIT: Easy Linkin päivitys menikin takuuseen aika varattu parin viikon päähän.

No niin luulisi kuuluvan takuuseen jos päivitykset eivät toimi. Auton oma netti näkyy asetuksissa olevan soneran verkkoon yhteydessä eli luulisi olevan aktivoitu. Katsotaan nyt mitä huollossa vastataan aikoivat olla maahantuontiin yhteydessä.
 
Viimeksi muokattu:

Partse

Jäsen
Viestejä
40
Saakos karttapäivityksen jotenkin alkaan hakeen uutta karttaa. Olikos se käsijarrun päällä olo vaan ohjelmistopäivitykseen (sen pysyin tarkastaan että auton mukaan oli uusin ohjelmisto sisällä). Kartat on 2024v1 ja joku on saanut ilmeisesti arkanaan jo 2025 kartat ladattua. Vai onko ne saatu vaan usb-tikulta. Automaattiset karttapäivitykset päällä mutta en saa mistään sitä edes alkaan tarkistaan onko uusia karttoja saatavilla. Vielä pitäisi olla jokunen kuukausi siihen että loppuu 3v maksuttomat päivitykset. Kannattaako muuten maksaa lisävuosista, onko muuta hyötyä kuin karttapäivitykset (suomessa karttoihin ei varmaan paljon lisäyksiä joka vuosi tule).
 

Partse

Jäsen
Viestejä
40
Auto päivitti näköjään automaattisesti nyt uudet kartat. Huomasin tossa just matkalla kun kartta isona näytöllä ja osoitenavigointi päällä niin ei kuulu kameratolpista hälytysääntä. Jos kartan sitten laittaa pieneksi (niin että näkyy esim radio ja sää kartan alla) niin sitten taas kuuluu? Ja kuuluu hälytykset kartta isonakin kun ei reittiä laitettuna päälle. Onko muilla sama juttu vai onko taas omassa autossa joku omituisuus. Olis vaan kiva kun kuuluis noi kameratolppahälytykset aina (just navigointi päällä kartta olis parempi koko näytön kokoisena).
 

srout

Nuorempi jäsen
Viestejä
22
Tuli vaihdettu '22 Intens '24 Esprit Alpineen. Puhelin on yhdistetty, mutta en vaan näe sitä koodia, jonka My Renault lähettää kytkemistä varten. Pitäisikö se näkyä missä vaan tilassa auton näyttö onkaan vai jossain erityisessä paikassa?

Jäin kaipaamaan Intensin ovenkahvan nappia jolla avataan/lukitaan ovet
 

Jantsu

Nuorempi jäsen
Viestejä
1
Tuosta E-tech-malleissa käytetystä 1.6 Renault/Nissan-moottorista (H4M) on yleissivustoilla maininta, että ominaisuuksiin kuuluu huono käynnistyvyys kovemmilla pakkasilla (-15 tai kylmempää). Onko tällaisesta Suomessa käyttäjäkokemuksia?
 

@ntsu

Jäsen
Viestejä
301
Mulle tuli 2022 mallin Arkanaan ohjelmistopäivitys jossa tietääkseni tämä ongelma korjattiin. Tämä oli takaisinkutsu eli periaatteessa koski kaikkia maassa olevia Arkanoja. En tiedä vaikuttiko mitään kun ei koskaan ennen päivitystäkään ollut ongelmia. Tosin en kovin kylmästä käynnistelekään.
 

Partse

Jäsen
Viestejä
40
Tuli eilen ilmoitus arkanassa että asennetaanko ohjelmistopäivitys. Ja kun vastasin kyllä niin sanoi että voit nyt poistua autosta. Seuraavalla ajokerralla piti hyväksyä käyttöehdot (toivottavasti tämä kysely ei jäänyt päälle kun pari reissua ajanut ja tätä sen pari kertaa kysynyt käynnistyksesssä). Kun käynnistyi niin ilmoitti että standard päivitys asennettu onnistuneesti. Nyt sisällä 27.5.2025 283c33813r ohjelmisto. Ei tietoa mikä muuttunut. Jännä kun asensi vielä tämän kun kuukausi sitten se auton 3 vuoden ilmainen jakso loppunut (eikös siihen kuulunut over the air päivityksetkin).
 

teme565

Jäsen
Viestejä
365
Tuosta E-tech-malleissa käytetystä 1.6 Renault/Nissan-moottorista (H4M) on yleissivustoilla maininta, että ominaisuuksiin kuuluu huono käynnistyvyys kovemmilla pakkasilla (-15 tai kylmempää). Onko tällaisesta Suomessa käyttäjäkokemuksia?
Tätähän on ykköskoppaisten Nissan Qashqaiden keulilla vaikka kuinka paljon, enkä ole koskaan kuullut, että ratsunikuskit olisivat huonoa käynnistyvyyttä valitelleet. Isälläkin tuollainen joskus oli ja aina käynnistyi.
 

Eki13

Jäsen
Viestejä
121
Tuosta E-tech-malleissa käytetystä 1.6 Renault/Nissan-moottorista (H4M) on yleissivustoilla maininta, että ominaisuuksiin kuuluu huono käynnistyvyys kovemmilla pakkasilla (-15 tai kylmempää). Onko tällaisesta Suomessa käyttäjäkokemuksia?

Ainakaan oma kokemus kylmäkäynnistyksistä 1,6 koneella Clio Hybrid 145:ssa 2024 talven jopa yli -20 asteen pakkasissa ei puolla tuota väitettä. Hyvin lähti käyntiin kylmästä. Onneksi kovin montaa raakaa kylmäkäynnistystä ei yleensä tule kun kotihallissa pysyy lämpö plussan puolella. Tuota hybrideissä käytettyä moottoriahan on päivitetty Renaultin toimesta ja sen koodi on HM4 632 tai C6 netistä löytyvien tietojen mukaan.
 

srout

Nuorempi jäsen
Viestejä
22
Tämmöinen mietityttänyt (koskenee muitakin malleja). Vakkarilla ajaessa syttyykö jarruvalot jossain vaiheessa (siis jarrua painamatta)?
Esim. asetettu nopeus 100, tullaan 80 alueelle ja se naputellaan se sisään. Mittaristossa vihreä numero on hetken aikaa punainen, johtunee vain siitä, että nopeus on hetken aikaa suurempi kuin sisällä oleva pyyntö. Mutta syttyykö tuossa jarruvalot? Toinen on kun liikenteessä saavutetaan hitaammin ajava ja vakkari sitten hiljentää nopeutta, syttyykö?
 

Partse

Jäsen
Viestejä
40
Löysin täältä palstalta ohjeen mistä autosta näkee matkan/ajan huoltoon ("käynnistys" ilman jarrua ja ratin napeista valikosta). Eikö renulla olekaan öljynvaihtoa joka vuosi jos ei esim 30tkm täyty. Itsellä näyttää öljynvaihtoon 17kk ja huoltoon 5kk. Mitä ne siellä huollossa tekee kun ajattelin että öljynvaihto on just se tärkein homma. (Ihmetyttää kun itsellä kilometreissäkin 2900km ero ja huolto/öljyvaihto tehty samaan aikaan - näyttää öljyvaihto 21400km/17kk ja huolto 24300km/5kk). Syttyykö muuten muillakin tätä katsoessa mittariston alareunaan keltainen moottorin vikavalo?

Samalla huomasin valikoista rengaspaineantureiden kalibroinnin. En ole tehnyt sitä nyt kesärenkaiden vaihdon jälkeen. Porukoiden vanhemmassa renussa sytyttää vikailm jos tätä ei tee renkaanvaihdon yhteydessä. Arkanassa ei ole mitään ilmoitellut? Toivottavasti silti on toiminnassa (onkohan tässä jo automaattinen).

Nyt helteillä huomasin jännän jutun. Mielestäni ilmastointi piti aika meteliä (kompura tai puhallin). Koitin avata nokkapeltiä kun auto päällä (moottori ei pyörinyt). Heti kun konepellin avaa niin moottori hörähtää käyntiin ja kun pellin sulkee niin moottori sammuu. Olisi ollut helpompi kuunnella ilmastointia ilman moottorin ääntä mutta jostain syystä nokkapeltiä ei pysty avaamaan ilman että moottori lähtee käyntiin?
 

Nahkis

Nuorempi jäsen
Viestejä
1
Tuli hankittua 2022 Arkana.

Kaikin puolin mukava, mutta tuo viihdejärjestelmä hämmentää, sillä bt kytkös puhelimeen tökkii oudosti. Vetää välillä ihan jumiin koko toiston. Voi olla myös puhelimessa tämä haaste, jatkamme tutustumista.

Millainenhan homma on tsekkaa antenni radiosta? Vai voiko vika olla jotenkin softassa? Fm tuottaa pelkkää kohinaa ja vain hyvin satunnaista signaalia jostain asemilta. Onko näitä ollut?

Myös tripin nollaus hämmentää, sitä kun ei vauhdissa tehdä, vaan auto pitää olla paikallaan jotta onnistuu. Outo näin, mutta ei tuossa nyt mitään ongelmaa :D

Tuo radioasia kiinnostaa. Osaisko viisaammat antaa niksejä mistä etsiä vikaa?
 

Katjaari

Nuorempi jäsen
Viestejä
22
Minun arkanaan tuli 25.7 päivitys: versio 283C33813R
En huomannut muuta muutosta kuin radio ei kuulu enää kunnolla. Ei kuulu ollrnkaan tien päällä, kohinaa vain.
 

Partse

Jäsen
Viestejä
40
Omassa 22 arkanssa mielestäni yksi herkempiä/parhaimpia radoita mitä ittellä autoissa ollut. Kuuluu tässä lähellä tunnelissakin melkein koko matkan jossa muissa kuuluu kohinaa pitkään. Ja ittellä kanssa toi päivitys tuli jo toukokuussa ja mielestäni nyt kesälomareissuilla eteläsuomessa kuulu edelleen hyvin (joutu kyllä jossain ihan syrjäkylillä vaihtaan asemaa kun suosikki radioasema lakkas kuulumasta - peruskanavat kuulu kyllä hyvin sielläkin). Jos soittimen resetointi ei auta niin korjaus takuuseen vielä kun takuuta jäljellä jos pelkkää kohinaa kuuluu (vai kuulukos toi soitin 4v takuun piiriin).
Ittellä android puhelin ja bt käytän vain puheluihin joissa toiminut hyvin. Tytöillä applen puhelimet ja ne kuuntelee musiikkia autossa bt välityksellä eikä niiltäkään ole tullut valituksia - tullut kehuja vaan hyvistä bassoista vaikka tässä perussoitin. (Tosin tyttöjen käyttö ollut vähäisempää nyt auton uusimman päivityksen jälkeen.)
Tripin olen nollannut yleensä tankilla käynnin jälkeen ja ainakin pienessä vauhdissa bensa-asemalla nollaus onnistuu itsellä (ok nappia kyllä hankala pitää pohjassa jos pitääkin rattia kääntää).
 

srout

Nuorempi jäsen
Viestejä
22
Yllätti tuolla kulutuksenseuranta sivulla, että sähköllä menee n. 45% matkasta (jos ymmärrän oikein).
 

Partse

Jäsen
Viestejä
40
Yllätti tuolla kulutuksenseuranta sivulla, että sähköllä menee n. 45% matkasta (jos ymmärrän oikein).
Siis Arkana jossa pieni akku? En ole itse tosin kun bensan kulutusta seuraillut. Kulutus kesällä itsellä karvan yli 5l/100km, talvella enemmän kun pitää moottoria käynnissä lämmitystä varten. Matka-ajossa menee vain tosi pienen pätkän aina välillä akulla. Kaupungissa sopivissa oloissa enemmän kun lataa alamäissä ja jarrutuksissa. Mutta itsellä alkaa lataan moottorilla kun pääsee noin akun puoleen väliin enkä ole löytänyt mitään kohtaa mistä tätä voisi säätää. Itse tykkäisin että käyttäisi akkua vähän tyhjemmäksi. Pitääköhän varuiksi akkua ladattuna liikkeelle lähdön varalta joka sähköllä (luulisi että voisi edes matka-ajossa päästää akkua vähän tyhjemmäksi).
 

@ntsu

Jäsen
Viestejä
301
Enpä ole mitään tutkimustuloksia nähnyt, mutta minusta on parempi että auton saa stopin jälkeen varmasti liikkeelle kuin että sähköllä päästäisiin matka-ajossa muutama kilometri enemmän, myös talvella. Jossakin moottoritiellä sähköllä mennään joka tapauksessa vähän. Mutuna sanoisin että Toyota Rav4 menee vieläkin vähemmän kuin Arkana.

Meidän Arkanan keskikulutus oli 35 000 km matkalla 5,2 l/100 km ja suurin osa kilometreistä tuli Helsinki-Mikkeli välillä.
 

srout

Nuorempi jäsen
Viestejä
22
"Valikko"-ruutu - Tiedot - Energiatiedot ja sieltä Lista. Näyttää nollautuvan aina tankatessa(tai siis kun nollaa tripin ym.), mutta mulla nyt runsas 100 kilometriä sähkölla runsaasta 220 kokonaiskilometristä.
 
Viimeksi muokattu:

Partse

Jäsen
Viestejä
40
Kattelin ittelläkin noita tietoja. 81km sähköllä 177km matkasta (työmatka-ajoa kaupungissa). Mitenkähän auto noita laskee kun itsellä sähkön kulutus 6kwh/100km joka epäilyttävän pieni (eikös sähköautojen kulutus luokkaa 15-25). Eli laskeekohan sähköajoksi senkin kun moottori avittaa samaan aikaan. Ja pitää muistaa että osa sähkömatkan sähköstä tehty bensalla. Talteenotettua energiaa nyt 7,2kwh joka sit säästöö. Kaippa renun insinöörit nää on laskenu vaikka välillä tuntuu ettei ole mitään logiikkaa miten ne nuolensuunnat siinä mittariston "latauskolmiossa" vaihtelee.
 
Ylös Bottom