Megane II ajovalon pesureista

mar_ko

Jäsen
Viestejä
43
Moi!

En ole huomanut,että tätä aihetta olisi käsitelty.

Eli...Onko mahdollista muuttaa Megane kakkosen ajovalojen
pesurien ajoitusta niin,että lamppujen pesu alkaisi myöhemmin
kun viiksestä vetäsee?Nythän sieltä ruuttaa heti ja se on monasti
turhaa ja pelkkää nesteen hukkaa...Pelkkä ruikkaus tuulilasin
olisi useimmiten riittävä juttu.

Jokin n. 3..4 sekunnin viive jo riittäisi-tai sitten semmoinen kytkentä,
että lampunpesurit aktivoituvat vasta silloin,kun valot väännetään
viiksestä toiminta-asentoonsa.Päivänvaloasetuksilla siis ei tulisi lientä
valoille.

Onko tähän kellään neuvoja?

t. Markku
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Viestejä
3 616
Vs: Megane II ajovalon pesureista

Asennat DRL:t ja kytket ne s.e. ne palaa parkkien kanssa samaan aikaan, mutta sammuu heti kun sumarit tai lyhkäset laitetaan päälle. Näinhän TraFikin suosittelee nuo DRL:t kytkettäviksi. Sitten vain käännät viiksestä parkit päälle ja annat olla. Autohan sammuttaa parkit automaattisesti kun auton sammuttaa ja jos haluaa parkit jättää päälle, ne pitää erikseen sytyttää auton sammutuksen jälkeen. Niin ja lamppupesuritkaan ei toimi parkki-asennossa vaikka kuinka pitkään tuulilasia ruikkisit 8)

Vaihtoehto II on käydä koodauttamassa ns. valomuisti pois päältä ja asentaa DRL:t s.e. ne sammuu heti kun laitat parkit päälle. Tällöin voit unohtaa valokatkaisijan siihen nolla-asentoonsa. Itsellä kun Scene on ranskantuontia, niin siinä homma on juuri näin = päivisin ajellaan pelkillä DRL:llä, perä pimeänä. Tosin tuossa kun on myös aut.pyyhkijöiden anturilla toimiva valokirkkauden mittaus, niin sepä nakkaa ajovalot automaagisesti issekseen päälle kun havaitsee pimeää, esim. tunneleissa ja parkkihalleissa = valokatkaisijan nolla-asento onkin Auto-asento 8)
 

mar_ko

Jäsen
Viestejä
43
Vs: Megane II ajovalon pesureista

Moi!

Kiitokset nopeasta vastauksesta.

Tuo varmaan olisi yksi vaihtoehto.Mutta jos ei halua lisäkoristeita
autoon,niin onko jotain ohjelman säätöön liittyvää tapaa,joka
voidaan ajaa napauttaa auton kompuutteriin vaikkapa huollon
yhteydessä?

t. Markku
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Viestejä
3 616
Vs: Megane II ajovalon pesureista

Mitä kaikkia mahiksia Clipillä Megussa on säätää, en tiedä :-[ Mutta tuo DRL-vaihtoehto on myös ajovalojen säästämistä, Megu II:ssakin kun se polttimovaihto ei ole sieltä mukavimmasta päästä :-\
 

Hump

Jäsen
Viestejä
42
Vs: Megane II ajovalon pesureista

Tarviiko niitä pesureita ollenkaan? Eli ottaa ajovalopesureiden sulakkeen irti.
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Viestejä
3 616
Vs: Megane II ajovalon pesureista

Kökkö juttu vaan jos autossa on pesurit, on niiden myös katsastuksessa toimittava. Ja jos irroitat sulakkeen = pesureita ei koko vuoden aikana käytetä lainkaan, niin lienee aika todennäköistä että pesurin pumppu jumiutuu tms. = ne ei enää toimikaan ihan vain laittamalla sulakkeen takaisin paikoilleen :-\

Ja jos sitten autossa sattuu olemaan HID:t, siinä pitää olla myös pesurit = niitä ei saa poistaa ellei poista myös HID:ejä :-\
 

Hump

Jäsen
Viestejä
42
Vs: Megane II ajovalon pesureista

Tuota en tiennyt, että jos ne pesurin suuttimet ovat paikallaan, niin niiden on myös toimittava.
Oletin, että aiheen aloittajalla ei ole alkuperäisiä xenoneja, joten silloin pesurit eivät olisi pakolliset.
 

Tii

Jäsen
Viestejä
214
Vs: Megane II ajovalon pesureista

En tiedä mikä on ongelmana tai miksi aiheen aloittaja ei yksinkertaisesti aja valot 0 -asennossa, näin kesäaikaan kun ei illallakaan tarvitse vielä pitkien valojen vuoksi vääntää valoja viiksestä "päälle" -asentoon. Oma Megane ei ainakaan suihkuta valoille vettä viiksen ollessa 0 tai parkki -asennoissa, vasta "päällä" ollessa lentää lientä lampuillekin ikkunaa pestessä.

Ja näin ovat toimineet aina, valosysteemien ollessa normaali (valomuisti kytkettynä) ja nykyään päiväajovalojen kera (valomuisti kytkettynä pois).
 

mar_ko

Jäsen
Viestejä
43
Vs: Megane II ajovalon pesureista

Aloittaja vastaaa:

Ei ole xenoneita,vaan perinteinen H7-valohärdelli.

Ajaminen on mulla miltei hämärissä/pimeällä tapahtuvaa ja kilometrejä tulee
paljon! Ei siis auta parkkivaloilla tai "huomiolampuilla" ajella.Syksykin alkanut ja
roiskeita tulee niin kurana kuin sateenakin lasiin-ja kun pesurin viiksi aktivoi
tuon lamppupesurin käytännössä aina,kun ajovalot palavat-jotka siis palavat
myös aina ajaessani,niin tuo pesuainesäiliö on tyhjä joka päivä huonolla kelillä....

OK-sen voi toki täyttää ja niinpä täytänkin.Mutta lamppuja ei kuitenkaan ihan
joka kerta tarvitsisi sillä todella runsaalla liemimäärällä huuhdella-siksi olisi kähvelää,että
tuon lamppupesurin kytkeytymisviiveen saisi ohjelman muutoksella pitemmäksi.

t. Markku
 
Ylös Bottom