Lambda-anturin vaihto hajoitti jotain...

kimbe

Tunnettu jäsen
Viestejä
3 227
silloin tällöin tapahtuneen tehojen häviämisen takia, ei reagoinut kaasuun ja virrat kun käytti pois niin taas toimi
Kyllähän näihin oireisiin se kaasuläpän oireilu hyvin sopisi. Ja kun ei lähde enää käymään. Ja mahdollisesti herjaa jälkimmäistä lambdaa, koska putkesta tulee mitä lie, jos kone räkii ja potkii vastaan. Lienee nyt pelkästään ajallinen yhteensattuma, että lambdan vaihdon jälkeen sekosi vallan. Ja kun millä lie vikakoodinlukijalla luettu, niin siellä saattaa hyvinkin olla jotain osuvampiakin koodeja muistissa, jota kyseinen härpäke ei osaa näyttää.

Kyllähän konetta käytetään ihan normaalistikin toimivissa järjestelmissä (kylmäkäynnistykset, reippaammat kiihdytykset) ilman lambdasäätöä, niin ei tuo käyntiongelma tai käynnistymättömyys sinänsä lambdasta voi johtua. Ellei sitten tosiaan jotain sähköiskua ole saanut vaihdon yhteydessä.
 

Megane

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 623
Ennenvanhaan kaasutinmoottoreissa kun moottori potki vastaan startatessa,niin joko seos oli liian laihaa tai sytytys viturallaan,onko tuosta tutkittu tuleeko polttoainetta?Jakotukista ensin tankilta tuleva letku irti ja lyhyt starttaus,bensiinin pitäisi lentää kaaressa,sitten jos intoa on niin letku kiinni ja jakotukki suuttimineen irti,lyhyt starttaus ruikkivatko suuttimet evästä...Nuo tutkisin itse seuraavina.Kun kerran kipinä tulee,ja elleivät tulpat ole litimärät.Noitten jälkeen puristuksien mittaus,mistä sen tietää vaikka Murphyn laki olisi juuri jaon sekoittanut.Jos noista joku puuttuu niin sitten etsimään syntyjä syviä :rolleyes: ;) ;)Periaate kun on että jos on puristuksia,saa ilmaa,evästä ja kipinänkin oikeaan aikaan niin mikä muu estäisi käyntiin lähdön?HEH,eikä ole imaissut rättiä ilmanputsariin,koeta startata ilman ilmansuodatintakin?Voi kait sitä starttikaasuakin ruiskuttaa hiukan startatessa onko mitään vaikutusta?
 
Viimeksi muokattu:
Ylös Bottom