jd69dj
Jäsen
- Viestejä
- 415
Vs: Katsastus!
Kysyin asentajilta metroautossa, kun 3. tukivarsi oli menossa vaihtoon, että onko noi varaosa varret yhtään kovempaa tinaa kun tehtaalta tulleet, jätkä sano että samaa paskaa ne on kaikki. Aika lupaavaa.
Ja kun laitetaan merkkiosa tilalle laatu pysyy yhtä surkeana kerta toisensa jälkeen. Eniten kokemusta Vivarosta, heti ekalla leimalla väljä pallo ja jokaisella leimalla aina joku etupään palikka lonksu, kunnes takuu loppui ja ensimmäinen irtopallo laitettiin tilalle yllätys, Autotaidossa ei ole enää mennyt etupään palikoita likikään samaan tahtiin.HiTec sanoi:Megane II:ssa alapallo on mallia prässättävä eikä suinkaan sitä perinteisempää ruuvikiinnitteistä mallia => merkkikorjaamolla ei todellakaan ruveta prässien kanssa taistelemaan, vaan laitetaan koko osa vaihtoon = alatukivarsi palloineen. Ja alatukivarren vaihdossa kun ongelmaksi tulee purkaminen että saa ne sisäpäät irti => merkkikorjaamosta suurehko lasku tuntitöistä + tietty se että alatukivarsi on 5-6x kalliimpi kuin pelkkä pallo + mahd. renkaiden uudelleensuuntaus. Autotaidossa sen sijaan kaveri on noita pelkkiä palloja jo "jokusen" vaihdellut mm. allekirjoittaneellekin varsin onnistuneesti ja tällöin ei tarvita edes renkaiden suuntausta 8)erkkimerkki sanoi:Jännä homma, merkkikorjaamoilla vaihdetaan ainoastaan koko alatukivarsi ja lysti kustantaa n 350-400 e vaikka pelkkä alapallonivelen vaihto riittäisi. Ei kai se alatukivarsi miksikään me normaalissa ajossa? Onneksi Autotaito Vantaalla hoiti homman nopeasti ja kustannustehokkaasti ja hinnaksi tuli osineen 130 e.
Kysyin asentajilta metroautossa, kun 3. tukivarsi oli menossa vaihtoon, että onko noi varaosa varret yhtään kovempaa tinaa kun tehtaalta tulleet, jätkä sano että samaa paskaa ne on kaikki. Aika lupaavaa.