hhelminen
Tunnettu jäsen
- Viestejä
- 2 787
Sori pilkkuvirhe, olin lukevani vain tonnin... mutta näin ainakin vanhemmissa volvoissa..Ei kyllä vakuuta minua tämä väite. En ihan helpolla usko perutelleeni kymppitonnia.
Sori pilkkuvirhe, olin lukevani vain tonnin... mutta näin ainakin vanhemmissa volvoissa..Ei kyllä vakuuta minua tämä väite. En ihan helpolla usko perutelleeni kymppitonnia.
Vähän offtopicia, mutta jos normi parkkiruutu -tai vaikka pihasta lähdössä autoa peruutellaan keskimäärin kenties 10 -15 m saa jo tuhanteenkin kilometriin pakitella melko kauan, vaikka suoritteita tekisi useamman päivässä.Sori pilkkuvirhe, olin lukevani vain tonnin... mutta näin ainakin vanhemmissa volvoissa..
Ja mitä ilmeisemmin näiden tietojen perusteella veroja korotetaan kun "toiset" eivät jaksa vaivautua lataamaan autojaanEi näillä auton omistajalle merkistystä ole (muuta kuin mielenkiinnosta jos haluaa seurata toteutunutta kulutusta), nuo tiedot on EU:n säätämää autojen kulutus-seurantaa varten.
Tässä ei kytätä yksittäisiä käyttäjiä vaan käyttätyimismalleja (hybridien kohdalla) paljonko käytännössä ajetaan sähköllä ja paljonko polttoaineella ja auton valmistajia kuinka luvatut kulutuslukemat ja päästöt käytännössä toteutuu.
Hytin lämmityshän se tietysti ottaa aika tuntuvan osan ajoakun varauksesta, joten minusta tuo kertomasi range on ok tasolla. Meillä auton käyttö on (kuten kerroin useampaan otteeseen) hyvin omalaatuista, joten hyvä, jos päästään se 20km lenkki ajoakullisella.Yleinen kysymys. Oliko tämä sähkörange nollakeleillä aina näin surkea? Vai alkaako käyttö vajaan kolmen vuoden vanhana näkyä autossa.
Nollakeleilläkin ehdottelee jotakin 30 km tai alle (26) rangeja ja minusta tekee tiukkaa päästä edes se.
Katsellut kiukuspäissäni tuossa kilpailijan 16kWh akulla olevaa plugaria.
Ehkä kirjoitan itsestäänselvyyksiä seuraavaksi, mutta..Ei jaksaisi ajaa lämmöttä. Koko ajan piuhan päässä eikä silti riitä sähkö. Olen jo vähentänyt toista talvea putkeen lämpötilaa normaalista ja otan puhalluksen pienemmälle heti kun siltä tuntuu. Toimintasäde 26 km.
Alfa Romeosta toki haaveilen, siinä ei ole mitään järkeä sen hinnoilla.
Löytyikö tälle 10tkm katoamiselle selitys?Käväisin eilen hoitamassa unohtuneen katsastuksen. Konttorilta sain mukaani oheisen tulosteen autostani saaduista tiedoista. Mittarin mukaan autolla on ajettu 62000km. Osaako joku avata näitä tietoja paremmin tai onko niillä merkitystä. Onko muillekin annettu tällainen paperi, itse tosin sain sen pyydettäessä.katso liitettä 20623
En ymmärrä mistä on kysymys. Kyselin tuossa jo aiemmin, että onko muut saaneet näitä tulosteita ja onko niissä ollut kilometrit kohdillaan?Löytyikö tälle 10tkm katoamiselle selitys?![]()
Ehkä kirjoitan itsestäänselvyyksiä seuraavaksi, mutta..
Lämmityslaitteella on tietty maksimiteho. Jos hyttiin halutaan 16,5°C, sillä kestää X aika päästä siihen lämpötilaan, sanotaan vaikka 5 min. Jos taas hyttiin halutaan 19°C, menee siinä Y aika eli vaikkapa 8 min. Sähköä kuluu (3 min verran) enemmän. En koe, että puhallusnopeudella olisi niin merkitystä (aikaisemmassa viestissä kehotin laittamaan 2:lle ja puhallus tuulilasille koska ilman se huurtuu).
Meillä 16,5°C riittää koska monesti työpäivien aikana liikutaan aktiivisesti & käytetään tarvittaessa hytin esilämmitystä. Usein pärjäämme jopa LOW:lla niin lyhyet siirtymät hoituvat täysin sähköllä vaikka olisi alle -5°C.
Tuolla (16,5) lämpötilalla huomasin, että aika usein puhallus ohjautuu pelkästään naamalle, mutta korjattavissa esim. muualle (meillä yleensä tuulilasi & jalat) kuitenkin puhallusnopeuden jne. jäädessä silti auton päätettäväksi automaattiseksi (keskimmäisestä lämpötilavalitsimesta häviää kuitenkin se "auto" merkki). Fiksumpi ilmastointi tässä vrt. aikaisempaan Volkkarin climatronikiin (siinä jos yhtäkään asetusta muuttaa (paitsi lämpötilaa), häviää "auto" merkkivalo, jolloin ilmastointi siirtyy täysin manuaaliseksi).
Jokainen auto on silti oma yksilönsä ja käyttöprofiilit meillä niin erilaiset, että vaikea sanoa yhtään mitään. Rangesi vaikuttaa normaalilta + Teme565 kommentti (hänellä lämmitykseen ennen matkalle lähtöä kuluu ulkopuolista sähköä ja näin ollen ajoakku riittää pidemmälle).
Huomasin ranskalaisella auto sivustolla artikkelin koskien näitä renaultin hybridin monitila vaihteiston öljyvuoto ongelmia, siinä mainittiin että renault on luvannut korjaa takuuseen niitä aina 7v/150tkm asti. Laitoin tästä renaultin asiakaspalveluun viestiä ja kysyin koskeeko tämä myös suomea, johon sain seuraavanlaisen vastauksen: suoraa lupausta ei anneta koska jokainen tapaus katsotaan erikseen ja vastaantuloon vaikuttaa vian tyyppi. Mutta tosta voisi ymmärtää jos vuoto johtuu siitä O-renkaasta niin taitaa olla jotain toivoa että saisi sen vielä takuuseen 4v/100tkm jälkeenkin
This oil leak problem affects all models (Clio, Captur, Mégane and Arkana) equipped with the 1.6 E-Tech, hybrid (140/145 hp) and plug-in hybrid system (160 hp), produced from 26 August 2019 until 2 February 2024. This represents a total of 157,595 vehicles in France, which can potentially be affected by this failure. The Dacia Jogger does not seem to be concerned. In response to this problem, the Renault group has set up not a recall campaign but a curative operation to deal with the client's complaint when he passes through the network's workshops. In this context, repairs are handled for vehicles under 7 years of age and less than 150,000 km.
Tuli kerrankin obd:llä seurattua vähän, miten auto käyttäytyy. Ulkolämpötilan ollessa nollan paikkeilla ja jos akussa on virtaa, polttomoottori sammuu, kun jäähdytysveden lämpötila nousee 65 asteeseen. Yhdellä lämmityskäytöllä öljyt ehti lämpenemään noin 45 asteeseen.
65 kilometriä 60-80 km/h alueilla kun ajoi, niin määränpäässä taajamaan saapuessa jäähdytysveden lämpötila ehti juuri nousta 90 asteeseen ja öljyt 80 asteeseen.
Mielenkiintoisena huomiona polttomoottori pyörähtää aina kun sähkömoottoripuolen vaihde vaihtuu. Ainakin noissa kohdin obd:llä näytti pienen hetken polttomoottorin kierroksiksi noin 1600 RPM.
Toyotien tapaan Renaultin hybriditkin pystyvät jarruttamaan polttomoottorilla. Suuresta nopeudesta reippaammin jarruttaessa pyörittää myös polttomoottoria
Jep, tosiaan osaavat moottorijarrutuksen nämä. Tietyissä tilanteissa tekniikka ottaa tämänkin keinon käyttöön. Helpoiten huomaa kun (melko) täydellä akulla antaa vieriä omalla painolla alamäkeen (EV merkki häviää, ei näytä rekuperointia, mutta selvästi tuntuu, että auto potkii vastaan).Ajaessa sähköllä selkeästi huomaa moottoria käytettävän jarruttamiseen ja tosiaan vaikuttaa jotakin tapahtuvan sähkömoottorin vaihtaessa vaihdetta.