Renaul Clio -98 ei käynnisty, missä vika? Vika löytyi ja poistui maakaapelin vaihdolla

SatuS

Nuorempi jäsen
Viestejä
7
Löytyisikö täältä apuja mystiseen käynnistys ongelmaan mun rellun kanssa.
Auto toiminut moitteettomasti kunnes alkoi tekemään tankkauksen yhteydessä niin ettei käynnistynyt tankkauksen jälkeen. Lähti kuitenkin käyntiin kun autoa "töni" ja käynnisti riittävän monta kertaa. Toimi taas moitteetta seuraavaan tankkaukseen ja saatiin jälleen käyntiin samoilla keinoilla kun ensimmäisellä kerralla. Toimi taas pari päivää kunnes vika paheni ja lopulta käynnistäminen oli todella vaikeaa, kunnes ei enään käynnistynyt. Käynnistäessä syttyy normaalisti kaikki valot, välillä ajonestovalo jää palamaan, mutta n joka toisella kerralla sammuu. Kun ei sammu, jää palamaan stop + ajonesto + akkuvalo, välillä myös moottorin vikavalo. Kun kaikki sammuu normaalisti virta-avainta käännettäessä naksahtaa, mutta ei starttaa. Kun valot palaa ei sano mitään startatessa. Välillä nakuttaa, mutta ei muuta. Bensapumppu käynnistyy aina. Herää paremmin kun - napa irrotetaan ja laitetaan takaisin. Nyt uudella akulla ja releellä jopa starttasi kun kaapeli laitettiin - napaan ja toinen pää runkoon, mutta ei kuitenkaan käynnistynyt. Alkaa keinot loppua... onko paali seuraava osoite?
Toimet joita jo tehty; Vaihdettu bensapumppu, joka ei auttanut asiaa. Asentoanturi puhdistettu, ei auttanut. Hätävilkkunappi oli viallinen, vaihdettu se, ei auttanut. Tarkistettu ja puhdistettu kaikki sulakkeet, ei vaikutusta. Irrotettu akku ja ladattu täyteen, ei vaikutusta. Irrotettu maakaapelit ja puhdistettu, ei vaikutusta. Ostettu uusi akku, ei vaikutusta. Vaihdettu 5 napainen käyttörele, ei vaikutusta. Luettu "karvalakkimalli" vikakoodilukijalla ja kertoo ainoastaan että autolla on health problem. Koska autoa ei saa liikenteeseen en voi viedä sitä mihinkään missä olisi parempi koodilukija. Jos jollakin olisi lukija Hki ja voisi tulla lukemaan tietokoneen, tarjoan kahvit ja pullat ja tietty bensarahat. Neuvoja otetaan kiitollisena vastaan.
- Satu
 

SatuS

Nuorempi jäsen
Viestejä
7
Renaul Clio 2, 1,2, 16V, 4 sylinterinen bensiini, tehot 55kW/75hv.
 
Viimeksi muokattu:

Juntunen

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 297
Vika siis ilmenee pelkästään sen jälkeen kun auto tankataan?
Liittyiskö jotenkin siihen tankin luukun lukkoon, liikahtaa ja madoittaa jotain tai päästää sähköä väärän paikkaan.
Jos auton tankkaa käynnissä ollessa, sammuuko se?

Näitä on kiva arvailla, ei tarvitse mitään sudokuja tai sanaristikoita tehdä.
 

SatuS

Nuorempi jäsen
Viestejä
7
Vika alkoin näin, ei ehditty kokeilemaan käynnissä tankkausta koska lopetti toiminnan viimeisen tankkauksen jälkeisenä päivänä. Ei siis tällähetkellä käynnisty eli ei ole ajossa. Tankin korkki avataan avaimella eli ei ole luukkulukitus.
Tuntuu ettei sähkö liiku tai tai saa maata, mutta kaikki on tsekattu ja puhdistettu eikä mikään auta.
Tosiaan laitettiin apuvirtakaapeli -napaan ja moottoriin jolloin starttimoottori pyöri, mutta ei käynnistynyt.
 

MTI

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 143
No miten se ajonesto, nyt kun on uusi akku? Jääkö päälle?
Clipillä vikakoodin luku niin ei tarvisi arpoa niin paljoa. Varmaan joltain harrastajalta löytyy sielläkin.
 

SatuS

Nuorempi jäsen
Viestejä
7
Ei jää enää kuin välillä, mutta poistuu kun ottaa avaimen virtalukosta ja laittaa uudestaan takaisin. Toivottavasti löytyisi joku jolla tälläinen Clip olisi täällä Helsingissä.
 

kimbe

Tunnettu jäsen
Viestejä
3 226
Toivottavasti löytyisi joku jolla tälläinen Clip olisi täällä Helsingissä.
Koitapa ottaa vaikka nimimerkkiin Renumään yhteyttä ja kysäise, että miten sattuisi lähistöllä liikkumaan. Löytyy ainakin tarvittavat laitteet, ja jos siinä ajonestossakin sattuu vikaa olemaan, niin osuu sitten heti se osaava kaveri sitä korjaamaan.
 

Heikki.L.

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 161
Inertia kytkin kuitattu ja katottu että on ehjä?

Akun miinuksesta lisämaakaapeli koriin ja korista moottoriin laitettu kokeeks?
 

SatuS

Nuorempi jäsen
Viestejä
7
@kimbe kiitos neuvosta, alitoin viestiä renumäänille.
@Heikki.L. kiitos vinkistä, katsotaan toi seuraavaksi ja on kokeiltu tota lisämaakaapelia, yritti startata mutta ei käynnistynyt.
 

SatuS

Nuorempi jäsen
Viestejä
7
Päädyttiin nyt vaihtamaan maakaapeli (moottorista runkoon) ja siitä vika korjaantui. Eli kaiken tän tutkimisen ja osien vaihtamisen jälkeen vika olikin siinä ettei saanut maata. Maakaapelissa oli katkenneita säikeitä ja pinta hapettunut eikä sen takia toiminut kunnolla. Nyt sitten mielenkiinnolla ajelen tovin ja sitten näkee poistuiko vika kokonaan. Autohan toimi aina tossa välilläkin, mutta ongelmat jatkuivat parin päivän ajon jälkeen.
Kiitos kaikille keskusteluun osallistuneille ja ehdotuksia antaneille.
 
Ylös Bottom