Onko Hakkapeliitta ratkaissut jo vanne- ja rengasasiansa? Olen pyytänyt parista liikkeestä Tampereelta tarjoukset talvirengassarjoista aluilla, mutta hinnat ovat 2400-2500 välissä. Noilla hinnoilla otan varmaan orkkikset, jos niihin saa hyvät kumit.
Sähköbiilien vanteissa on yleensä vain kaksi eroa polttiksiin: isompi kantavuus painavan auton takia (varsinkin Megiksessä kun pitäisi jotain hinatakin) ja iso halkaisija, että painavan auton isot etulevyt mahtuvat vanteen sisään. Periaatteessa siis Scenicin vanteet kävisivät, jos kantavuus riittää. Monet "SUV" vanteet ovat riittävän jämyjä myös.
Sähköbiilien vanteissa on yleensä vain kaksi eroa polttiksiin: isompi kantavuus painavan auton takia (varsinkin Megiksessä kun pitäisi jotain hinatakin) ja iso halkaisija, että painavan auton isot etulevyt mahtuvat vanteen sisään. Periaatteessa siis Scenicin vanteet kävisivät, jos kantavuus riittää. Monet "SUV" vanteet ovat riittävän jämyjä myös.
Eivät läheskään kaikki asemat lähetä logoa.jostain syystä se ei löydä asemalogoja kuin muutamille asemille.
Ehkä ei, mutta kyllä esim. kaikilta YLE:n kanavilta on ennen tullut samanlainen logo, mutta tässä ei tule kuin Yle yhdeltä. Tämä nyt ei ole maailman tärkein asia, mutta ihmetyttää. Ja paikallisen radion taajuus puuttui kanavalistasta, kanava toki löytyi manuaalihaulla. Pientä parantamisen varaa radiossa on.Eivät läheskään kaikki asemat lähetä logoa.
Ehkä ei, mutta kyllä esim. kaikilta YLE:n kanavilta on ennen tullut samanlainen logo, mutta tässä ei tule kuin Yle yhdeltä.
Muovia varmaan koska meidänkin jo 2003 mallin Megane II etulokasuojat ja koko nokkapala on muovia.Kaikki muu on jotain muuta kuin normi terästä, alumiinia, muovia vai mitä - tuskin ne sentään ruostumatontakaan ovat. Tämä on mielenkiintoista mahdollisia kolhuja ajatellen.
Megane III:ssa lokasuojat taas peltiä. Cliossa ollut mielestäni samanlainen "kehitys".Muovia varmaan koska meidänkin jo 2003 mallin Megane II etulokasuojat ja koko nokkapala on muovia.
2 vk sitten samanmoisia uutisia, mutta myyjä lisäsi että suomessa on samanlainen mutta mustalla katolla vapaana ja maahantuoja kustantaa värin kattoon,,,, ei tarvinnut kauaa miettiä asiaa ja nyt olen viime perjantaista ajellut uudella meganellaMnjääh, sain huonoja uutisia eilen. Megiksen valmistus on siirtynyt marraskuulta helmikuulle. Luovutus siis joulukuun sijaan ehkä maaliskuussa. Hyvä, että ehdin juuri viime viikolla hakea talvirengassatsin varastoon pölyttymään![]()