Vesiletkulämmitin

Kilppari

Nuorempi jäsen
Viestejä
4
Hei!

Ensimmäinen Rellu ja samalla ensimmäinen diesel auto itselle.
Olen yrittänyt etsiä tietoa netistä, laittelemalla sähköpostia sinne tänne, paikalliselta korjaamolta ja käymällä Renaultin huollossa Jyväskylässä.

Mutta en ole saanut vastausta kysymykseen pystyykö pumpullista vesiletkulämmitintä laittamaan autooni. Joka on Kadjar vm. 2015 moottorina 1.6 dci 130hp.

Onko joku onnistunut laittaa kyseiseen autoon tai vastaavalla moottorilla olevaan muuhun malliin? Tai omaatko muuten tietoa tuon onnistumisesta.
Ja voisiko sitten saada neuvoja, mihin letkuun se kannattaa laittaa?

Ainut mitä olen saanut selville, että siellä on jossain letkuista jokin sähköinen venttiili. Mikä mahdollisesti sulkee tai rajoittaa jäähdytysnesteen kiertoa jossain letkuista auton ollessa sammutettuna. Paikallisen huollon mukaan ei pitäisi aiheuttaa vikakoodeja, mutta onkohan tuokaan varmaa tietoa...

Kiitollinen olisin neuvoista!

Ps. sen verran jo onnistuin, että ddt4all sain aktivoitua peruutuskameran, mutta piuhat on vielä kytkemättä. Kun ovokolta tilattu duster 2 kamerasta oli kamera purettu vetämällä johto sivuleikkureilla poikki. Kamera itsessään on jo laitettuna alkuperäiseen paikkaan avaamalla aukko siihen. Mutta kontin muovit pitäisi jaksaa irroitella, että pääsisi johdot juottamaan.
 

MTI

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 069
Hyviä ja tehokkaita lämmittimiä nuo pumpulliset vesilämmittimet. Ongelma niissä on vaan asennus. Autokohtaisia ohjeita ei löydy, varsinkaan marginaalimerkki relluun.
Lisäksi tilaa ei tahdo olla. Pari lämmitintä olen asentanut. 1.3tce dusteriin ja 0.9tce sanderoon.
Dusterissa aiheuttaa vikakoodin. Siinä asensin sisäkennolle menevään letkuun.
Sanderossa laitoin öljynlauhduttimen letkuun, siitä kiertää sisäkennon kautta moottoriin.
Sandero on vanhempaa tekniikkaa, ei aiheuta vikakoodia.
 

Kilppari

Nuorempi jäsen
Viestejä
4
Kiitos vastauksesta. Tilanpuutetta katsoin kanssa. Että melkein jonnekin alakautta laitettava tai sitten saa sovittaa tosissaan koneen taakse yläkautta.
Odotellaan vielä jos joltain löytyisi vielä ihan vastaavaan kulkineeseen osuvaa tietoa.
 
  • Tykkää
Reactions: MTI
Ylös Bottom