Uusi Scenic (Scenic III keskustelua)

mVm

Ex
Viestejä
288
Vs: Uusi Scenic

Kesälomalla n. 2700km autoilua kotimaassa ja konpuutteri kertoo keskikulutukseksi 6 litraa satasella keskinopeudella 73.6km/h, aika kampetta mukana. Hauskaa oli eikä auton puolesta ollut mitään ongelmia.
Ei muuta.
 

rxeaut

Jäsen
Viestejä
104
Vs: Uusi Scenic

3000 tkm raportti:


Ekat 2500km tulivat täyteen hetkessä, kun oli tuota työajoa,mutta viimeiset 500 ovat tulleet sitten hyvin rauhallisesti.
Autohan on mainio matkakumppani ja edc tekee tuosta pikkuriisselistä käsittämättömän vetävän. Vaimo ajoi autollla 3 kertaa autolla edestakaisin lahti porivälin ja sai kulutukseksi 5,7l satkulla ;D. Itsellä seuraava tonni meni6,4l satkulla .tyyppisesti. Ajotyylierot......

Auton ratissa on ollut myös normaalisti uudella audi a4 kurvaileva nuori nainen. Tyhjentävä kommentti 300km ajon jälkeen; "Ihana". Niinhän ne rellut on,mutta eihän autoja ihanuudella myydä vaan agressiivisella sporttisuudella. :( :)
Siitä voi voi sitten nauttia kun jyristelee sporttinatsilla talvinopeuksia nastaurissa. ;)

Erot lagunaan: muoviosat olivat laadukkaampla lagussa ja ehkä viimeistely yleisemminkin. Lagussa ei osunt pää takaluukun reunaan, gssä osuu! Super ärsyttävää! 185 kengät jalassa....
Lisäksi takakontin suojaverho onkuin vanhasta samarrasta verrattuna laguun.


Gssän tilat ovat lähes uskonnollinen kokemus erityisesti jokapäiväisessä pyörittelyssä ja säätämisessä. Lagu oli oikea sardiinipurkki tällä osastolla. Poppivehkeet ovat erinomaiset. Kattoluukkua kaipaan oikeasti, viimeisin tieto "oikeasta" gs versiosta on, että tulee lokakuun puolivälissä suomeen.

Melu saman tasoista molemmissa. Gs ehkä aavistuksen hiljaisempi edessä ja taas äänekkäämpi takana.....Renkaat varmasti vaikuttavat eniten. Hiljaisempikin voisi olla, toisaalta viikonlopunkäytössä ollut volvo s80 D5 summum ei mielestäni ollut merkittävästi hiljaisempi vaikka hintaa oli30000€ enemmän!

Vaimo sanoi volvosta, että on vanhan kunnanjohtajan laatikko! Eikä vaihtaisi ihanaa gssää mihinkään. Kai se on vaimoa uskominen. Auto on oikein hyvä ja moderni hengeltään

Kaistavahti on joskus ärsyttävä, tai sitten vain kuskilla on tietämättään melko laveat ajolinjat

Pissapojan säiliöon mainion iso, lagussa oli pirun pieni.

Jokatapauksessa koen, että vaihto lagusta oli onnistunut päätös. Gs on meille tässä ajassa paras vaihtoehto....paitsi jos olisi varaaEspaceen kaikilla herkuilla.... ;D
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Viestejä
3 616
Vs: Uusi Scenic

rxeaut sanoi:
Vaimo ajoi autollla 3 kertaa autolla edestakaisin lahti porivälin ja sai kulutukseksi 5,7l satkulla ;D. Itsellä seuraava tonni meni6,4l satkulla .tyyppisesti. Ajotyylierot......

Lagussa ei osunt pää takaluukun reunaan, gssä osuu! Super ärsyttävää! 185 kengät jalassa....

Kattoluukkua kaipaan oikeasti, viimeisin tieto "oikeasta" gs versiosta on, että tulee lokakuun puolivälissä suomeen.
Ihmeen hyvin tuolle soppa silti tuntuu maistuvan, kun allekirjoittanut pyörittelee tuota wanhaakin Sceneä PK-seudulla pörrätessä alle 6 kulutuksella ilman sen suurempia eco-pohdintoja ja matka-ajossa tuosta niistetään vielä lähes litra pois ???

Onko tuossa uudessa Scenessä myös se sama kuin on II:ssa, että tuo kontin luukku avautuu kahteen asentoon? Siis ensin se nousee itsekseen ylös juuri tuohon ärsyttävään korkeuteen (kyllä vain, itsekin "jokusen" kerran jo päänsä siihen kolauttanut), josta se sitten pitää käsin nostaa sinne ihan oikeasti auki-asentoon, jolloin otsaluukin säästyy jo huomattavasti paremmin 8)

Ja kyllä! Tuo kattoluukku avaa maisemia ihan kummasti vaikka ei uskoisikaan. Se tuo niin maan perusteeellisen määrän lisää valoisuutta kabiiniin että todella vaikea olisi enää kuvitellakaan ajelevansa millään peltikattoisella. Ja parkissakin kun jättää sen akkunan ekaan asentoonsa raolleen, niin ilmakin vaihtuu auton sisällä s.e. se ei ole mikään sauna autoon astuessa. Ajossa tuo taasen imee ajoviiman avulla sen kuumimman ilman katon rajasta ulos = helpottaa kummasti ilmastointilaitteenkin hommia autolla liikkeelle lähteissä. Toki avoinna tuo kattoakkuna hieman kolisee "saranoissaan" auton sivuttaisliikkeessä, mutta aika pieni harmi tuo kuitenkin vain on. Saas nyt nähdä miten tuo talvella... ???
 

RemuGS

KaikkiMerkkinen- niinkuin ruokainenkin!
Viestejä
185
Vs: Uusi Scenic

Kukaan ei ole vielä hehkuttanut GS n "voittoa" Zafira Tourerista TM parivertailussa.
Erohan oli mitään sanomaton eli mieltymykset ratkaisee voittajan.

Suurempi "ilon aihe" oli minulle se kun Rellun äänimaailmaa kehuttiin. Olen ajanut koeajon Zafiralla ja moitin juuri sen sisämelua- rengasäänet oli ihan mahdottomat kitkoillakin. Opel myyjät eivät käsittäneet ollenkaan kritiikkiäni. Nyt sain hieman vahvistusta siihen etten ihan pahvipää ole.

Oma GS toimii mukavasti lukuunottamatta EDC "liukuvaa/pitkää" vaihtamista. Nyt kuitenkin onnistuin viemään auton huoltoon missä asentajakin huomasi tuon vian.
Maahantuojan mukaan näitä on muutamasta yksilöstä havaittu. Seuraava toimenpide onkin laatikon "täydellinen nollaus ja uudelleen opetus".
En ymmärrä mikä ero tuolla on paivitykseen, jota laatikkoon tehty jo muutamia kappaleita.
Itse uskon vahvasti siihen että kytkinpaketissa on ihan mekaaninen vika.

Samanlaista vaivaa ollut luettavissa VW foorumeilta DSGn osalta.
 

mVm

Ex
Viestejä
288
Vs: Uusi Scenic

HiTec sanoi:
DSG ja DCT edustavat ihan eri tekniikkaa - ONNEKSI ;D
Kiinnostaa nuo tekniikan erot ja varsinkin niiden vaikutus kestävyyteen.

Wikipedian ja huolimattoman googlauksen perusteella Getragin DCT on kuivalevykytkin jossa sähkömekaaninen toiminta ja BorgWarnerin DSG taas on märkälevyinen sähköhydraulinen (mekatroniikka) toiminnaltaan. Jälkimmäisistä tiedetään tuon mekatroniikan hajonneen mutta toki noita DSG:iä on hiivatisti enemmän liikkeellä.

Olen nähnyt puretun DSG:n ja niitä rattaita on siinä vähän helkkaristi, lisäksi vaihteiston kuori on jotain kevymetallia (tässä potilaassa haljennut tällissä :P ) joten kalliilta korjaukselta näytti. DCT ei taida olla sekään kovin yksinkertainen mutta toivoisin halvemmaksi korjata jos semmoista tarvetta joskus tulee.

Oma auto pelaa muuten ok mutta saivat sotkettua sisätilaa huollon yhteydessä, auto haisee lievästi korjaamon lattialta. Haju lieveni kun pesin matot mutta täytyy mennä reklamoimaan tuosta kunhan ehtii kerätä lisää kiukkua.
 

RemuGS

KaikkiMerkkinen- niinkuin ruokainenkin!
Viestejä
185
Vs: Uusi Scenic

HiTec sanoi:
DSG ja DCT edustavat ihan eri tekniikkaa - ONNEKSI ;D

En ole mahdottoman tarkkaan perehtynyt teknisiin eroavaisuuksiin, mutta "kaksoiskytkin suoravetolaatikko" kuulostaa merkissä kuin merkissä samanlaiselle.
 

CDE

Nuorempi jäsen
Viestejä
2
Vs: Uusi Scenic

Terve!

Uusi kirjoittaja esittäytyy. Tämä mielenkiintoinen Uusi Scenic-säie vaikutti suuresti siihen että uskalsin tila-Renaultin hankkia. Autoni on siis Grand Scenic 1.5dci EDC ja kun täällä viimeiset viestit tuota vaihteistoa käsittelee niin olisi yksi kysymys:

Kuuluuko kenenkään muun autosta alaspäin vaihdettaessa surahdusta? Omastani uollainen ääni kuuluu, mutta vain 6 -> 5 vaihdossa. Esim. Kun ajaa moottoritiellä 110 vakkarissa ja naputtaa ratista nopeasti 10km/h lisää nopeutta, laatikko vaihtaa (turhaan?) kuutoselta viitoselle ja surahtaa vaihdon hetkellä. Olen saanut tuon äänen kuulumaan 5-45km ajon jälkeen, mutta mieluummin "puolilämpöisellä" autolla. Tuntien maantieajon jälkeen ääntä ei kuulu.

Aluksi luulin vaihdeiston sorvaavan, mutta en ole enää varma. Ääni voisi olla myös joku painetta päästävä venttiili. Ääni ei siis kuulu joka reissulla ja kun kuuluukin niin silloinkin vain kerran tai kaksi kertaa peräkkäisillä alaspäinvaihdoilla. Käsin vaihtaen en ääntä ole saanut kuulumaan. Alla muutama linkki Youtubesta löytämiini videoihin joissa tuo sama ääni kuuluu EDC Meganesta:

http://www.youtube.com/watch?v=6Aib4y2ZwS0 <- 3 sek. kohdalla

http://www.youtube.com/watch?v=zf6l9pwz42g&feature=relmfu <- 2-3 sek. kohdalla

http://www.youtube.com/watch?v=34XcSRTPv3U&feature=relmfu <- 7 sek. kohdalla.

Tuossa viimeisellä videolla ääni taitaa kuulua autettisimmillaan.

Kiitos etukäteen että jaksoitte katsella videot. Toivottavasti joku osaa auttaa! :)
 

rxeaut

Jäsen
Viestejä
104
Vs: Uusi Scenic

Noniin!

Huomenna saadaan sitten se oikea gs lahden autosalvasta. Mukana siis panoramapaketti ja tavaratilan tavaverkot. Autoa kävin vilkaisemassa salva takapihalla ja hyvältä näyttää. Musta lasikatto ja tummennetut takalasit ovat valkoisen auton ulkonäöllinen kruunu! Vielä mustat 17" talvivanteet alle niin avot! Dynamiquen kromilistat viimeitelevät oikeastaan melko veistoksellisen auton.

Nykyinen gs on 4500km ajettuna kuin uusi, itseasiassa parempi,kun on alkanut paikat notkistua....
Keskikulutus tälle 4500km matkalle on tullut6,4l/100km. Ei paljon, ei vähän.
Huippuja sain mittariin 187kmh, vaihteisto on huikea, onneksi on sama uudessakin!

Paras ja erityisesti viihtyisin autoni ikinä. Jos saisi vielä citikan kaasunestejousituksen tähän, ei tarvitsisi koskaa toiseen vaihtaa. :-*
 

rxeaut

Jäsen
Viestejä
104
Vs: Uusi Scenic

Ja cdelle tiedoksi,videoilla kuulunutta ääntä ei ole kuulunut. Kuulostaa jossain märin huolestuttavalta varsinkin tuolla vikalla videolla...
 

$cenillac

Jäsen
Viestejä
135
Vs: Uusi Scenic

Melkeen 30tkm ja kaksi vuotta mun 1.5dCi EDC:ssä ja en tuollaista ääntä muista kuulleeni. Kuulostaa melkein kuin laatikko yrittäisi pukkaa uutta silmään kun veto vielä päällä.
 

RemuGS

KaikkiMerkkinen- niinkuin ruokainenkin!
Viestejä
185
Vs: Uusi Scenic

En ole minäkään ylimääräisiä ääniä kuullut loorasta.

Itse olen epäillyt kytkimen toimintaa ja luistamista 1-2 vaihdossa. Auto oli 1 1/2 päivää piuhojen perässä ja laatikolle opetettiin hommat nollauksen jälkeen uudestaan.
Illan ajoissa ei ihan pahinta oiretta esiintynyt. Tosin liikkeessä ja maahantuojalla oli tehty vertailevaa tutkimusta ja tuo luulemani vika pähkäiltiin ominaisuudeksi.
No onneksi takuuta reilut 2 vuotta jäljellä.

Muuten ollut huolettomat ja mukavat 43 tkm.
 

rxeaut

Jäsen
Viestejä
104
Vs: Uusi Scenic

Gs 1,5 edc dynamique koko listalla alla. 360km ajettu. Pari vikaa havaittu!
Tuulilasin alareunan diskanttimuovi asennettu aivan vinoon, ei mene paikoilleen kotikonstein. Automaattinen käsijarru takeltelee vapautuksessa taaksepäin lähdettäessä. Tänään putosi takarekisterivalo kolostaan luukkua suljettaessa. Ei pysy enää paikoillaan.

Perkele, onko maanantaikappale!

Kattoikkuna ja muut tummennukset, sekä automaattiset meikkipeilivalot kuitenkin paikoillaan. Jes, ainakin viimemainitusta vaimo on hyvillään ja kattoikkunasta koko perhe.

Auto on upea kaikinpuolin, kunhan nyt vain käydään fiksaamassa pikkupuutteet.....
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Viestejä
3 616
Vs: Uusi Scenic

rxeaut sanoi:
Kattoikkuna ja muut tummennukset, sekä automaattiset meikkipeilivalot kuitenkin paikoillaan. Jes, ainakin viimemainitusta vaimo on hyvillään ja kattoikkunasta koko perhe.
Tuo lasikatto on kyllä todella loistava keksintö! Kesällä se valon määrä kabiinissa on jotain ihan uskomatonta ja tosiaan voi takajakkaralla (lapsi)matkustajakin rentoutua taivasta katsellen. Kesähelteillä helpottaa kummasti ilmastointilaitteenkin toimintaa kun ne suurimmat löylyt voi tuulettaa ajoviiman avustuksella katon kautta mäjelle :) Huonot puolet tietty jos sattuu hiusvaranto omassa nupissa jo olemaan kovin vähässä, niin se aurinko sitten paahtaa kuuppaan ihan kiitettävästi. No onneksi sen lasin saa erillisillä verhoilla kiinni, penkkirivi kerrallaan 8)
 

mVm

Ex
Viestejä
288
Vs: Uusi Scenic

rxeaut sanoi:
Automaattinen käsijarru takeltelee vapautuksessa taaksepäin lähdettäessä.
Tuo lienee "ominaisuus" varsinkin taaksepäin ylämäkeen lähdettäessä.

Tekisi mieli vaihtaa GS johonkin toiseen, uuden pitäisi olla tehokkaampi, parempi ajaa, vain hieman pienempi, hiljaisempi, paremmin varusteltu, taloudellisempi ja halvempi huoltaa.
::)
Just joo, vaihtoehtoja nolla.
Kävin tosin istahtamassa B-mursussa mutta ei vielä oikein lämmennyt, halutuilla varusteilla (vakionop. säädin, automaattivaihteisto, autom/puoliautom ilmastointi, xenonit ja muilla ei väliä) hinta nousee liikaa.
 

RemuGS

KaikkiMerkkinen- niinkuin ruokainenkin!
Viestejä
185
Vs: Uusi Scenic

Minun ja GS n tiet eroaakin yllättäen suunniteltua aikaisemmin. Syynä autokuume, joka johti siirtymiseen Ford-leiriin. Järkiperusteluna on ollut vetopainon kasvattaminen. Autoksi tulee Mondeo ja hieman pelkään, että normi matala auto saattaa jossain vaiheessa ärsyttää. Mondeo oli kuitenkin helpoimpia autoja oviaukoltaan kulkea. Olisihan siellä ollut Grand CMax kin, mutta pidän liukuovia pakettiautoon kuuluvina ja Mondeo loppuunmyyntimallina oli todella mukavasti varusteltu ja hinnoiteltu.

Olen ollut todella tyytyväinen Renaultiin, mitä kuvastaa sekin että isoimpana puutteena autossa pidän onnetonta pissapoikaa ja veden loppumisesta kertovan varoitusvalon puuttumista. Toinen on EDCn ajoitttain liukuvan&töksäyttävän vaihtamisen ruuhkamatelussa, jonka sekä huolto että maahantuoja on todennut tutkimusten jälkeen ominaisuudeksi- tiedä sitten. Voin ajatella tulevaisuudessakin Renaultia, mutta pitäisi löytyä tehokkaampi dieseli automaatilla ja sitä taitaa olla näillä näkymin turha odottaa.

Renault kyllä kelpasi vaihdossa, todennäköisesti pitkän jäljellä olevan takuun ja 7-paikkaisuuden innoittamana. Tosin hyvistyshinnoissa oli 5 te haitari eli ensimmäiseen paikkaan ei kannata heti jättää. Vaikka n 2 vuotiaan auton vaihtaminen taloudellisesti on aina kannattamatonta- tai koska toi nyt kuluttajalle oliskaan kannattavaa. Kilometrejä kertynee n 50 tkm ennen fordin saapumista.

Minulla jäi autoon asentamatta Pioneerin TS-131C ovikaiuttimet- sarjasta on käytetty pois kojelaudan päälle tulevat diskanttikaiuttimet. Käy useampaankin renuun. Voi kysellä YV llä.
 

$cenillac

Jäsen
Viestejä
135
Vs: Uusi Scenic

Huoltohintoja: 30tkm huolto varaosineen 425€ Wetterillä. Vaihtavat myös moottorin ilmansuodattimen. Ihmettelin hieman koska huolto-ohjelmassa ko. toimenpide näkyy vasta 90tkm:n kohdalla. Töiden osuus 200€ (2h35m töitä), loput osille. Kalliilta tuntuu... Olisiko muilla kokemuksia huollon hinnoista?
 

ville_te

Jäsen
Viestejä
107
Vs: Uusi Scenic

$cenillac sanoi:
Huoltohintoja: 30tkm huolto varaosineen 425€ Wetterillä. Vaihtavat myös moottorin ilmansuodattimen. Ihmettelin hieman koska huolto-ohjelmassa ko. toimenpide näkyy vasta 90tkm:n kohdalla. Töiden osuus 200€ (2h35m töitä), loput osille. Kalliilta tuntuu... Olisiko muilla kokemuksia huollon hinnoista?

AD-autohuolto. Omat öljyt mukaan (plussana saat myös varmasti oikeaa öljyä) niin selviät alle 200 eurolla.
 

RemuGS

KaikkiMerkkinen- niinkuin ruokainenkin!
Viestejä
185
Vs: Uusi Scenic

Keväällä Tampereen Autosalpa 1.5dci 30 tkm huolto 310,-, josta työt 184,-
Ei vaihdettu moottorin ilmansuodatinta.
 

$cenillac

Jäsen
Viestejä
135
Vs: Uusi Scenic

ville_te sanoi:
$cenillac sanoi:
Huoltohintoja: 30tkm huolto varaosineen 425€ Wetterillä. Vaihtavat myös moottorin ilmansuodattimen. Ihmettelin hieman koska huolto-ohjelmassa ko. toimenpide näkyy vasta 90tkm:n kohdalla. Töiden osuus 200€ (2h35m töitä), loput osille. Kalliilta tuntuu... Olisiko muilla kokemuksia huollon hinnoista?

AD-autohuolto. Omat öljyt mukaan (plussana saat myös varmasti oikeaa öljyä) niin selviät alle 200 eurolla.

Onko AD-huolloilla pääsy Rellun sähköiseen huoltokirjaan?
 
Ylös Bottom