Twingo sähkööngelma 2005.

onbuicks

Nuorempi jäsen
Viestejä
21
Täysin varoittamatta ilmennyt ongelma. Ikäänkuin akku olisi lähes tyhjä, eli startatessa vain naksuu vaimeasti ja varoitusvalot ja sisävalo välkkyy. Akku on kuitenkin täynnä ja mittaus antaa samat voltit myös startin päästä.
 

a.e

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 427
Vs: Twingo sähkööngelma 2005.

Olisko startin solenoidissa vikaa oletko
koittanut naputella sitä jollain avaimella kylkeen josko lähtis toimimaan.
 

skara

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 190
Vs: Twingo sähkööngelma 2005.

Melkein veikkaisin että koneen maadoitus bugaa. Kokeile lisäkaapelilla akun miinuksesta koneeseen niin selvii.
 

Tii

Jäsen
Viestejä
214
Vs: Twingo sähkööngelma 2005.

Enpä muista onko Twingossa, vaikka itsekin moisen omistan, enää Renaultin 90-luvulla käyttämää pikaliitintä akun miinusnavassa. Siis se muovinen jäte jonka saa kierrettyä käsin auki. Sen korvaaminen perinteisellä akunkengällä on ainakin ensimmäinen askel eroon sähköhäiriöistä.
 

onbuicks

Nuorempi jäsen
Viestejä
21
Vs: Twingo sähkööngelma 2005.

Vika vaikutti täsmälleen maavialta, kuten tuossa ehdotettiinkin, mutta oli sittenkin akku. Otti hyvin virtaa vastaan ja näytti hyviä voltteja, mutta ei kestänyt yhtään kuormitusta. Asentajatuttuni väitti kyseessä olevan (valmistus)maavian, mutta itse en tuota allekirjoita. Kiitos kaikille tätä asiaa pohtineille.
 
Ylös Bottom