Starttiongelma

swap

Jäsen
Viestejä
50
Oliskohan sytytysvika mahdollinen myös muualla kuin itse startissa/johdossa? Laguna 03 1.8 kieltäytyi antamasta napista käymään. Napsahtaa. Inertia-kytkin ainakin citikassa oli vas.puolen rintapellissä ja kai tästäkin löytyy jostain pun. Mokkula? Muuten menee hinauksella korjaamoon diagnoosiin. Startin rele..?
Edit: lähti parin päivän plussakelin jälkeen napista.. Lievä epäselvä napsaus mukanaan. Toivottavasti vain maajohto syynä. Käy hienosti ja joku päivä tiedotus oireilun mahd. syystä merkkihuollosta.
 

swap

Jäsen
Viestejä
50
Vs: Starttiongelma

tuota nyt ei olis tarvinnut ees kysyä..sehän nyt ensin varmistettu,vara-akulla latauksesta..ei auttanut.sitten tuli plussakeli ja lähti aavistuksen epävarman napsauksen myötä käymään.Siitä ongelmitta merkkihuoltoon.Nyt on selvitetty,mitä äkkiä voitu.Vaihdelootaan menevä maajohto tms.on putsattu ja lambdan häiriötä ilmaiseva valo mittarissa poistettiin.Se lienee seurausta löysälle jääneen johtonsa lämpöiseen paikkaan hankaamisesta.Ei kai muuta,kun varaudutaan uuteen katkoon,jos startissa olis jotain löysällä tai kulumassa..Tuskin tuo olisi lähtenyt korjaamollakaan käyntiin,jos akun miinusjohto olisi löysällä.Liekö pakkasella vko sitten tai sen ajoviimalla osuutta,laajentumisilmiöllä ratkaisevaan liittimeen?
 

Heikki.L.

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 163
Vs: Starttiongelma

Vai olisko startti vaan niin paskanen ettei jaksa pakkasella solenoidi yhdistää? Vanhat kovettuneet vaseliinit sisällä plus vuosien rautamalmi/hiilipölly.
 
Ylös Bottom