Renault Laguna vm 97 1,8 farm.

lauraus

Nuorempi jäsen
Viestejä
3
Osaiskohan joku auttaa..
Ostin tuossa itselleni Renault Laguna vm 97 farmarin.. tuossa parisen viikkoa sitten rupes tekee sitä että auton ku jätti tyhjä käynnille esim. 10 min. nosti lämpöjä yli puolen välin ja nyt on jopa tehnyt sitä että sytyttää sen stop valon ja mittaristoon lämpömittarin ala puolelle sen punaisen valon..
Yritin tuossa ottaa selvääki että flektit ei lähe pyörimää.. toinen pyörii vapaalla kädellä todella hyvin toinen taas hiukka jäykempi. Akun vierestä siitä sulake boksista on joku ottanut yhden sulakkeen irti ja akun täällä vasemmalla puolella on pieni boksi jossa lukee päällä reg 1 ja reg 2 ja sisältää kaksi rele paikkaa.. täytyykö flektille olla kummalleki olla oma rele..? kyseisessä autossa on ilmastointi laite.
pienessä boksissa ei ole muuta ku reg 1 kohdalla rele ja toinen puoli o tyhjillään.. ja mitähän ne kaikki sulakkeet siellä akun toisella puolella mahtaa olla.. mitä uskaltaa ottaa irti ja vaihtaa.. missää ei oo mitään selityksiä..
Osaisikohan joku neuvoa?

Ja toinen homma.. kyseisestä autosta..
Mihin viittaa sen ku ajossa nopeesti kiihdyttäessä syttyy serv.valo sekä ylälaitaan mittaristoon suihkutusjärjestelmän kuvaan valo.. onje kirja ei antanu mitään apuja.. mistä kannattaisi vikaa lähteä tutkimaan.. muuten oon kyllä ollu todella tyytyväinen kyseiseen autoon :)
 

Laguna00

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Viestejä
2 788
Vs: Renault Laguna vm 97 1,8 farm.

Ihan selvyyden vuoksi pari tarkennusta:
Ekaan probuun; oletko tarkistanut että jäähdytysnestettä on tarpeeksi järjestelmässä? Jos on, niin mitenkäs jos siellä on ilmaa joukossa?

Tokaan probuun; suihkutusjärjestelmä, kun ihmiset on sanonu noita autojen merkkivaloja jos joksikin, niin ettei menis sekasin tuon tuulilasin pesunesteen tason vähyyden ilmaisimen kanssa? Kun se näyttää sitä serv+tuulilasinpesu valoa kuiten aina kun se 4-5 litran tankki on taaas ;) tyhjä.
 

lauraus

Nuorempi jäsen
Viestejä
3
Vs: Renault Laguna vm 97 1,8 farm.

kyllä miä oon jäähdytys nesteet tarkistanu ja ne on kaikki kohdallaan.. eikä jäähdytys nesteen vajuus pitäis liittyy siihen ku flektit ei pyöri saati saa käskyy.. millai rele niissä mahtaap olla?
 

jyha

Aktiivinen jäsen
Viestejä
796
Vs: Renault Laguna vm 97 1,8 farm.

tuleeko sinne releelle (kesto n.30A) virtaa muutakuin heräte? releelle tulee virtajohdin(30) n.25A sulakkeelta, puhaltimelle lähtevä johdin(87), lämpoanturilta johdin ja maa. lämpöanturin ja maan pinninumerot on 85 ja 86, napaisuudella ei väliä. lämpöanturi antaa virtaa läpi vasta tarpeeksi lämmettyään, arvio jossain likellä sataa astetta.
puhaltimen voit toki testata antamalla sähköä akulta suoraan.
veikkaisin että on puhaltimen moottorin laakerit kaput, ja siitä syystä polttanut sulakkeen.

oletettavasti toinen flekti on kytketty toimimaan ilmastoinnin yhteydessä.
eli ovat omilla releillään.
 

lauraus

Nuorempi jäsen
Viestejä
3
Vs: Renault Laguna vm 97 1,8 farm.

vikaki selvis jo .. flektit pelaavat erinnomaisesti kokeiltu suoralla virralla flektin lämpöanturi oli sanonu sopimuksensa irti :(
 
Ylös Bottom