Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

HauskaSattuma

Nuorempi jäsen
Viestejä
5
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Kohtuullinen toimitusaika, tilasin toukokuun alussa. Tuo äänimerkki ei käsittääkseni tule lukituksen yhteydessä, jos lukitseen ovenkahvassa olevasta nappulasta tai avainkortin nappulalla, ainostaan kun poistuu autolta ja antaa hands-free toiminnon hoitaa asian.

Ja sitten sopivaa tavaratilan suojamattoa metsästämään..
 

3Gee

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 004
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

HauskaSattuma sanoi:
Tuo äänimerkki ei käsittääkseni tule lukituksen yhteydessä, jos lukitseen ovenkahvassa olevasta nappulasta tai avainkortin nappulalla, ainostaan kun poistuu autolta ja antaa hands-free toiminnon hoitaa asian.

Eikös tuon äänimerkin tarkoituksena ole yksinkertaisesti ilmoittaa kuljettajalle, että hands-free-automatiikka on lukinnut ovet. Ei sitten tarvitse huolellisen auton omistajan palata autolleen nykimään kahvaa, että onko se nyt lukossa vai ei.. 8) Kuulostaisi näin äkkiseltään ihan hyvältä systeemiltä. Tietysti liian äänekäs äänimerkki voi alkaa pitemmän päälle ärsyttämään. :-\

Saab 9-3:ssa oli aikanaan sellainen systeemi, että kun lukitsit kaukkarista ovet lukkoon, niin ovet lukittuivat ja auto näytti vilkuilla, että homma ok. Mutta jos painoit kaukkarista vielä toisenkin kerran, niin edellä mainitun lisäksi auto antoi vielä äänimerkin. Ainakin Saban äänimerkki oli varsin hillitty ja tuo koko systeemi ihan toimiva. Hands-freestä ei tainnut silloin olla vielä hajuakaan. ;D
 

rxeaut

Jäsen
Viestejä
104
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Äänimerkin antaa täälläkin hands freellä lukittaessa ja peilit kääntyy sisään. Itselle on hajamielisyydestä johtuen tarpeellinen ja toimiva varuste.

Tomtom ei näytä nopeutta, mutta tienvarren mittarin mukaan heitto on 2kmh läpi nopeusalueen.

Avaimeton käyttö tosin joskus sekoilee tai ehkä toimii jollain Gallialaisella logiikalla joten välillä saa nappeja painella ihan muuten vaan. Eli hyvä kun tööttää lukituksen merkiksi!

Autosalpa antoi Lagunan oman kurakaukalon alumiinikiskoilla, kuulemma kuuluu talon tapoihin. Hieno tapa! Tilaa tuo hieno kaukalo kyllä vie yllättvän paljon...

Ja onnittelut loistavasta autovalinnasta! Ihan oikeasti!
 

3Gee

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 004
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

rxeaut sanoi:
Tomtom ei näytä nopeutta, mutta tienvarren mittarin mukaan heitto on 2kmh läpi nopeusalueen.

Noihin Tielaitoksen näyttötauluihin ei kannata sokeasti luottaa. Niissä tuntuu olevan heittoa jonkin verran riippuen mittarista. Kuulemma aikovat luopua koko mittareista kun kaikilla kuitenkin on nykyään navigaattorit ja GPS:ssät ja muut härpäkkeet omasta takaa. ;)

Mulla oli Meganessa sama mittarivirhe n. 2km/h ja nyt isommilla renkailla ei enää sitäkään. Aika tarkasti joutuu nyt ajelemaan kun ei voi enää mittarivirheen varaan laskea. Kaksi kirjallista huomautusta on noista poliisin pöntöistä puolen vuoden sisältä. Ekalla kerralla mitattu nopeus teknisen varmuusvähennyksen jälkeen oli 84km/h ja toisella huimat 83km/h kun rajoitus oli siis 80km/h. Verovaroja kenties voisi käyttää järkevämminkin kuin noiden lappusten lähettelyyn. ???

Mutta hyvä peli varmasti tuo Lagge kaikin puolin ja hinta/laatusuhteeltaan ihan huima. 8)
 

HauskaSattuma

Nuorempi jäsen
Viestejä
5
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Vahvistan ton mittarivirheen ko. lagunassa, satasen tuntivauhdissa 2 km/h. Tämä siis ero vakionopeuden säätimen ilmoittaman ja gps:n välillä. Integroidun gps:n ilmoittama nopeus muuten löytyy valikosta kohdasta gps asetukset. näyttää mihin satelliitteihin on yhteydessä tjm. ja siellä näkyy myös sen hetkinen nopeus.

Toinen huomio, ensimmäisellä pidemmällä reissulla (600 km) ajotietokoneen ilmoittama keskikulutus on n. litran enemmän kun vastaava reissu 2008 1,9 tdi octavialla. Vaikka valmistajan mukaan kulutus pitäisi olla 0,5 litraa pienempi. No, todellisen kulutuksen näkee kun käy seuraavan kerran tankilla.
 

markkul

Jäsen
Viestejä
483
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Hep, kyssäriä teille tuoreimpien Lagunoiden ostajille: Millainen on ajotietokoneen näyttö? Tarjoamani vaihtoehdot:
1. Yläosassa näkyy koko ajan vakionopeussäätimen nopeusasetus (oikealla sivulla vaihdekepin kuva ja vaihtonuolet), alaosassa vaihtuvasti muut tiedot (viiksen päästä valittavissa normaalit kulutus-, matkamittari- jne. tiedot), ja alaosan tiedot auto muistaa käynnistysten välillä, että mitä siellä viimeksi oli valittuna näkyviin
vaiko
2. On vain yksi tekstialue, jossa sitten näkyy se viiksen päästä valittava tieto. (Muistiominaisuutta en tullut huomioineeksi vielä.)

Kysyn siksi, että viime viikolla koeajamassani 1.5-litraisessa (ajettu jotain 17000) oli vaihtoehdon 1 mukainen näyttö (hyvän näköinen, käytännöllinen, pelkkää hyvää sanottavaa), mutta tänään sain Clion huollon ajaksi ajoon 2-litraisen automaatti-diesel-Lagunan (mittarissa noin 2500 km), jossa olikin vaihtoehdon 2 mukainen näyttö, eli näyttö tuntui jotenkin mopomallilta.

Nyt tosin tuli mieleen, että en itse kokeillut vakionopeussäädintä ollenkaan, ja autokin on suhteellisen uusi, niin voisiko olla mahdollista, että yläosaankin ne tiedot tulisivat näkyviin, kun vaan käyttäisi sitä... No sen kokeilen iltapäivällä.

Toinen kauppiaalta vielä kysyttävä tieto on radioyhdistelmästä, että miten sen bluetoothin kanssa on, millä paketilla sen saa omakseen. Viimeviikkoisessa autossa oli bluetooth, ja radiossa oli keskellä säätöpyörä (tämä siis ulkoisena tuntomerkkinä). Tämänpäiväisessä autossa ei ole bluetoothia, eikä radiossa ole yhtään säätöpyörää (on vain nuolinäppäimiä). Mikä laite se lienee, joka vakiona autossa on?
 

markkul

Jäsen
Viestejä
483
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Noniin, itse itselleni vastaten: Autossa oli vain vakionopeussäätimen katkaisin 0-asennossa. Heti kun vivun käänsi vakionopeusasentoon, tuli näytön yläosaan nopeusasetuksen tiedot, ja muut tiedot siirtyivät näytöllä hieman alaspäin. Ja taas toisin päin myöskin. Tämä mysteeri on siis selvitetty. Myöhemmin tänään saanen vielä myyjältä tietoa bluetooth-asioista.

Iso automaatti olisi tietty kiva, mutta näyttää hintaero kuitenkin sellaiselta, että jää haavepuolelle.
 

markkul

Jäsen
Viestejä
483
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Laitetaan nyt sitten tämä vielä :) Myyjän mukaan tässä tämän päivän autossa oli huonompi soitin Japanin kriisin takia, eli ei ollut silloin osia tarjolla. Vakiovarusteena on kuulemma bluetooth-varustuksella olevat laitteet nykyään.
 

rxeaut

Jäsen
Viestejä
104
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Tuosta radio episodista huomaa kuinka integroitunutta nykytalous ja teollisuus on. Kaikki koskee meitä kaikkia, vaikka ei haluaisikaan....

Lagunan bluetooth on laadultaan erinomainen. Vertailukohtana kaverin uusi Subaru Forrester BT. Lagunassa vähemmän kohinaa molempiin suuntiin ja monikäyttöisemmät toiminnot. Käyttökin on erinomaisen yksinkertaista, kun vain vähän räpeltää...
 

rxeaut

Jäsen
Viestejä
104
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Vielä...


Lahdessa olen nähnyt oman lahun lisäksi 5 uutta lagua ja yhden vanhalla naamalla.
Eli yleistymään päin! ;D ;D
 

Jallmari

Clio IV TCe 90 Expression 04/2013
Viestejä
552
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Itsekkin bongasin uuden Lagun tänään Liedossa! ;D
 

HauskaSattuma

Nuorempi jäsen
Viestejä
5
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Ekan kerran käyty tankilla reilun 1000 km ajon jälkeen. Keskikulutus sekalaisessa ajossa (n. puolet maantietä, puolet taajamaa) 5,4l satasella. Hyvä, Hyvä! Ajotietokoneen keskikulutus näyttää kyllä vahvasti yläkanttiin tämän perusteella, n. litran veikkaisin.

Yksi ärsyttävä vika ilmestyi kuin tyhjästä viikon ajelun jälkeen, moottorista lähtee välillä särisevä ääni. Varsinkin kylmänä lähtiessä ja 1- ja 2-vaihteilla isoilla kierroksilla. Ääntä kuvailisin samantapaiseksi kun vanhoista diesel pakettiautoista lähtee kiihdytettäessä. Suomenojan huollossa ei oltu ihan tilanteen tasalla, eivät löytäneet vikaa ja kuittasivat vaan että normaalia ääntä. Sillä kohta kehtaa ees kylmänä lähtee mihinkään, sellasta meteliä pitää. _ttu.
Onko ideoita, mistä voisi johtua?

Ps. Hands-freen torven soittelun auton itse itsensä lukitessa sai pois huollossa ohjelmoimalla.
 

rxeaut

Jäsen
Viestejä
104
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Mulla kiristettiin pakosarja tai siis sen suojapelti ja turbon putkien liittimet Lahden Autosalvassa. Ilmeisesti oli tullut tehtaalta tieto löysyydestä.
 

markkul

Jäsen
Viestejä
483
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Mites muuten tuo audiopuoli vielä, onko teillä näissä uusissa bluetoothilla varustetuissa radioissa keskikonsolin kannen alla RCA-liittimet vai USB+3,5mm plugi?
 

markkul

Jäsen
Viestejä
483
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Counting.

Olis vaan jotain mitä vasten laskea: 1.5-litrainen Laguna Sport Tourer tilattu tänään, ja toimituspäivä sitten jossain hamassa tulevaisuudessa, kunhan ovat malmit saaneet louhittua ja jalostettua...
 

jami

Jäsen
Viestejä
112
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Mitenkäs päteviä nuo uusien lagunoiden manuaalivaihteistot ovat toiminnaltaan? Käytiin velipojan kanssa koeajamassa uutta farkkulagunaa mutta ei ollut kuin automaatti tarjolla eikä viitsis ostaa sikaa säkissä kuitenkaan... :(
 

markkul

Jäsen
Viestejä
483
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Ainakin ME-autolta (siis Automaa...) Espoon Suomenojalta ja Keskusautohallista Salosta löytyy manuaalivaihteinen Laguna koeajoon, jos näistä jompikumpi osuu liikkuma-alueelle ja koeajon kautta asia selviäisi riittävällä tarkkuudella.
 

jami

Jäsen
Viestejä
112
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Ovat aika pitkässä matkassa täältä keskeisestä suomesta katsottuna.
 

Jallmari

Clio IV TCe 90 Expression 04/2013
Viestejä
552
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

Ostakaa vaan vaikka säkissä, niin minä ostan sen viiden vuoden päästä! ;D
 

tluaner

Jäsen
Viestejä
224
Vs: Renault Laguna sports tourer 1,5 dci Dynamique mt6 vm. 2011

ripa sanoi:
En löytänyt tuollaista hinnoittelua mistään autoliikkeestä enkä maahantuojalta. Maahantuojan listassa ei esim. nahkapenkeistä ole mitään mainintaa. Myöskään tuollaista varustetasoa ei näytä olevan nettisivuilla kellään... ???

Mutta, jos paikkansa pitää niin halvalla lähtee! Osasyynsä lienee siinä, että Lagunahan on käynyt vain faceliftin ja uutta mallia pukkaa jo ehkä ensi vuonna tai sitä seuraavana?

On halpa hinta tuon kokoisesta ja -tasoisesta autosta. Alkoi kovin kiinnostaa, vaikka oma Meganekin on vielä uutuudenkarhea. 8)

Mielestäni Coupe on mielettömän komea, mutta valitettavasti myös hinnaltaan mun kukkaron ulottumattomissa...mutta ei kenties ikuisesti...jos vaikka joskus joku kivannäköinen maksaja löytyisi kaveriksi. Ainahan sitä on toivossa elettävä :)

Joo-o, Laguna alkanut kiinnostamaan myös. Megsulla menty nyt 23 000 km ilman ongelmia. Taitais melkein mennä vaihto päittäin :o
 
Ylös Bottom