R19 RT 1.8i -94 valoautomatiikka

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja white
  • Aloitettu Aloitettu
W

white

Vieras
R19 Renussani on ns. valoautomatiikka, se on pelannut ok.
Nyt teki niin, ettei valot palakaan enää, muutakuin kääntämällä valokatkaisijaa
ns. pitkille valoille, ja siinäkään asennossa ei pitkät valot syty edes räpsyttämällä, tuo ns, 0-asento
jolloin lyhkäset valot pitäisi olla päällä, siinä asennossa kyllä pitkien räpsytys onnistuu,
mutta tuossa toisessa asennossa ei pitkät pysy päällä, saati edes räpsy.

Toivottavasti saitte selvää, jokatapauksessa valot eivät enää pala ns. 0-asennossa,
paitsi tänään juuri, kerran olivat päällä, sitten taas ei.

Apuja?
 
J

joksa

Vieras
Vs: R19 RT 1.8i -94 valoautomatiikka

Releitä tonkimaan/putsaamaan ja maadotuspolitiikka kans kuntoon. Omasta ranskalaisesta (psa) kaivoin valoautomatiikan näin esille.
 
W

white

Vieras
Vs: R19 RT 1.8i -94 valoautomatiikka

joksa sanoi:
Releitä tonkimaan/putsaamaan ja maadotuspolitiikka kans kuntoon. Omasta ranskalaisesta (psa) kaivoin valoautomatiikan näin esille.

Relehän tuolla oli vähän hapettunut liittimestä... pitkät eivät kylläkään pelaa vieläkään siinä "yöasennossa".
Lisää releitä huomenissa putsaukseen, muuten näytti siistiltä sulakerasia kaikkineen :) mistä niitä maadoituksia voisi tsekkailla ensisijaisesti noit pitkiä valoja ajatellen?
Ps. takavinkkari ei myöskään toimi, onko sille oma rele myös?
 
A

Aade

Vieras
Vs: R19 RT 1.8i -94 valoautomatiikka

Elikkäs, 19ssa on releitä todella vähän yleensä millekään laitteelle. Valoille on vain pari relettä, millä valitaan mistä kautta virta kulkee eri viiksen asennoissa. Automatiikka asennossa virta tulee virtalukon kautta valoviikselle. Valoviiksestä ajovalot valittaessa virta tulee jatkuvasta virransyötöstä. Suurin osa valojen sähköistä kulkee valoviiksen kautta, ja tietenkin sulakerasian. Ajovaloille ei ole sulakkeita! Pitkille valoille ei ole tietääkseni relettä erikseen. Yleensä pitkien toimimattomuuteen on syynä risa valoviiksi, motonetistä saa alkuperäisen osan edullisesti. Vilkuillekin on vain yksi rele. Kannattaa tarkistaa kyllä ne releiden kannat, voi olla hapettumia tai liittimet löystyneet. On saanut itsekin kyllä monta kertaa pähkäillä näiden ranskalaisella logiikalla tehtyjen sähköjen kanssa >:(
 
Ylös Bottom