Latausvalo alkoi palamaan ja otin laturin pois...hiilet loppu ja vaihdoin uudet ja laitoin laturin paikoilleen. Tämän jälkeen latausvalo ei pala ollenkaan ja laturi ei lataa. Oisko jollain apua kyseiseen ongelmaan.
Yksi mahdollisuus on ,että kun vaihdoit hiilet,poltit latausreleen kun tinasit hiiliä kiinni.Muuten ottaisin laturin uudestaan irti ja katsoisin että hiilipidike ja kaikki johdot on kunnolla kiinni.Katso myös että hiilet ei ole irronneet tinauksista.
Se uusi osa voi olla viallinen,tai sillä on huono yhteys laturiin.Ei vain ollut laturin johdot tiukassa kun irroitit ne ? Joskus on käynyt että kun jotku on vetänyt mutterit liian tiukalle,niin pulttiosa laturissa on lähtenyt pyörimään,ja laturin sisältä on johdot menneet poikki.Sulakkeet ei vaikuta lataukseen tässä autossa.
Mites vaikuttaako se kun irrotin laturin piuhoja ni avain otti runkoon kiinni ja anto pienen kipinän,en muistanu napoja irrottaa,mutta heti tuon jälkeen irrotin. sitten vaihdoin säätimen ja löin laturin paikoilleem ja nyt ei latausvalo syty ollenkaan kun laittaa virrat päälle ja laturi ei lataa.
Se voi rikkoa jännitesäätimen,pahimmassa tapauksessa laturin diodit(harvinaista).Laita se vanha osa takaisin ja kokeile jos latausvalo toimii taasen,jos latausvalo alkaa palamaan,hankit uudet hiilet siihen vanhaan jännitesäätimeen ja laita se kuntoon.
Juu en kans ole löytäny muualta,mut vika tais olla uudes säätimessä meinaa ku vanhan laitto paikalle ja johdot kiinni ni latausvalo syttyi. Vanhaan ei vaan pysty hiiliä vaihtaan,se on sellanen prässätty paketti eli taidan huomenna viedä säätimen takas motonettiin ja käydä jostain muualta hakemassa sellasen. Alkup. varmaan maksaa ihan sopivasti.