Rättikatto Twingo

Tompsukka

Nuorempi jäsen
Viestejä
8
Hei,

Isäni ollut aina kova autoharrastaja ja autoja ollut laidasta laitaan. Muutama vuosi sitten hän osti twingon "koska halvalla sai" ja ihastui tähän pieneen ja iloiseen autoon. Sanoi mm. että "ei tällä autolla voi ajaa hymyilemättä". Twingoja tuli, meni ja ostettiin takaisin. Parhaillaan niitä oli kolme kerralla. Itsellänikin oli kaltoin kohdeltu 2001vm 16v twingo vähän aikaa lainassa. Isä kuoli 4.6.2013 moottoripyöräonnettomuudessa jonka takia lähti omakin pyörä myyntiin. Moottoripyörän tilalle piti tietenkin saada jotain harrasteltavaa ja ajattelin isäni muistoksi ostaa twingon. Rättikatto oli must ja sellaista olikin tullut jo pitkään pyöriteltyä mielessä joten nyt se oli hankittava.

Twingo on vm -97 ja kattoluukkua ja jälkiasenteista keskuslukitusta lukuunottamatta ilman mitään lisävarusteita (Lue: Vähemmän hajoavia osia). Hinta oli erittäin sopiva. Käyttäjän "Juha" twingo projektilanka on tullut ennen omaa twingoakin luettua jo moneen otteeseen ja siitä varmasti tullaan ottamaan vaikutteita. Ensimmäisenä työn alla stereot. Etukaijuttimien asennus hieman aiheuttaa harmaita hiuksia mutta koska isältä jäi yksi varaosatwingo taitaa kojelaudan etuosa nähdä lasikuitua ja kuviosahaa niin saadaan erillisarjalla hyvä paikka.

Tyhmiä kysymyksiä saattaa herätä nyt kun isä ei ole enää antamassa neuvoja. Pahoittelen surullista tarinaa mutta synkistely loppuu tähän ja nyt ajellaan hymy korvissa twingolla.

 

kurtsi

Kia Niro EV
Viestejä
727
Vs: Rättikatto Twingo

Jos ois varaa minkäänlaiseen kakkosautoon, tuollainen vahva ehdokas. Perheen tyttäristä vanhempi kovasti Twingon, nauruauton perään. Vielä kun siihen saisi kohtuullisella vaivalla kunnollisen eteenpäin vievän tekniikan, että voisi kiusata isolohkomoottorisia liikennevaloissa ihan oikeasti. No joo, varmaan alkuperäisellä tekniikalla parhaimmillaan.

Pahoillani isäsi poismenon johdosta.
 

Tompsukka

Nuorempi jäsen
Viestejä
8
Vs: Rättikatto Twingo

Ensimmäinen tyhmä kysymys: pyöränpulttien kierteiden nousu? Epäkeskopultteja hommaamassa niin saa 4x98 vanteet alle.
 

Tompsukka

Nuorempi jäsen
Viestejä
8
Vs: Rättikatto Twingo

Ilmeisesti hyvin. Toimintaperiaate tämä:



Mutta siis. Näyttäisi saavan kahdella eri kierteellä. 1.5mm nousulla ja 1.25mm nousulla. Kumpi lienee oikea?
 

jonezi

Jäsen
Viestejä
134
Vs: Rättikatto Twingo

Moi,

Hienoa saada lisää Twingo ketjuja palstalle. Omassa -02 Twingossa http://renaultkeskustelu.net/foorumi/index.php?topic=10713.0 pyöränpultit oli kokoa M12*1.5 , tuossa ao. kuvassa McGard
tekstin alla näkyy kierteen mitat. Itsekin olen tuolta "Juhan" ketjusta löytänut paljon vastauksia ja vinkkejä. Kannattaa kurkata tuonne etu sisälokasuojien taakse ja kaivaa sieltä kura pois, pesu ja mahdollinen paikkamaalaus. (alla kuvat mitä sieltä voi löytyä)
 

Liitteet

Tompsukka

Nuorempi jäsen
Viestejä
8
Vs: Rättikatto Twingo

Kiitoksia! Täytyy jossain vaiheessa kesän aikana nostaa nosturille. Yksi reikä on ainakin pohjassa joka täytyy korjailla ja varmasti ensiapua kannattaa muuallekin antaa ennenkuin alkaa enemmän reikiä löytymään.
 

saviem

Jäsen
Viestejä
171
Vs: Rättikatto Twingo

Tompsukka sanoi:
Ilmeisesti hyvin. Toimintaperiaate tämä:



Mutta siis. Näyttäisi saavan kahdella eri kierteellä. 1.5mm nousulla ja 1.25mm nousulla. Kumpi lienee oikea?
Fiksu systeemi, mutta nimitys "epäkeskopultti" hämäsi...
 

Tompsukka

Nuorempi jäsen
Viestejä
8
Vs: Rättikatto Twingo

Joo en itsekään ihan tuollaisiksi kuvitellut. Liukupulteiksikin kutsuttu joka ehkä kuvaa paremmin.
 

Tompsukka

Nuorempi jäsen
Viestejä
8
Vs: Rättikatto Twingo

Autossa on jälkiasennettu varashälytin ja oletan että ajonesto. Merkki ilmeisesti enforcer. Ainoa tapa tuo saada veke on varmaan tutkia mitä piuhoja menee mihin ja palauttaa ennalleen mutta uskallanko lähteä sillä liikkeelle että napsaisen "kaiuttimesta" piuhat poikki vai onko pelkona että menee ajonesto pälle tms?
 
Ylös Bottom