Pyöreän sumuvalon vaihto (koko palikka) Mm Laguna/Megane/Scenic

Laguna00

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Viestejä
2 788
Morjes! Ohje väännetty Lagunan kanssa, mutta sama toiminee megsuissa ja sceniceissä? Siis tarkennetaan Pyöreät sumarit 1 koppaisessa lagussa/vastaavissa.

Kuvallinen ohje löytyypi tästä: https://picasaweb.google.com/114707240874147947154/RenaultSumuvaloVaihtoon#

Ei tainnut tukea "hotsynkkausta" noiden kuvien osalta tuo picasaweb tili joten pistän näin linkillä.
Tekstimuotoinen ohje tässä:

[https://lh5.googleusercontent.com/-i8yWcAfYD-I/Ro5voijYywI/AAAAAAAAATs/4UiJVCArsok/s480/Dsc06440-r.jpg]1.[/url] lasi sökö?

2. Auton keulaa ylos, vaikka 20 cm niin on tilaa irrottaa kuvassa pois irrotettu suojamuovi (3x 15 torx ruuvia, tai olikohan koko 20). Huomaa umpiruostunut pultti joka pitää lampun kiinni = tarttee porakonetta ja metalliterää. muokkaa

3. JOS pultti on yhtä ruostunut kuin minulla, niin porankanssa irtoaa. Poraa kanta pois (ok, kukin tekee omalla vastuullaan, kuten kuvasta näkyy osuin itsekin muoveihin terällä kun kanta irtosi todella hätäseen..).

4. Tuoreksen lampun pohjassa on lampulle kiinike.. Täytyi uusia pultti tässä yhteydessä ja tuli kyllä pistettyä kupari tahnaa...

5. Koska pultti oli ruostunut lamppuun kiinni, piti se irrottaa takaa päin vahvasti työntämällä.. Lähtiän se sieltä, joskin kuvan 6. näyttämä pultin pätkä jäkitti hieman vastaan.
Dscn4241-r.jpg


6. Tämä jäi vanhaan lampun koteloon kiinni. Eikä irtoa millään = pyöri vastakappaleensa kanssa yhtenä puuna.
Dscn4242-r.jpg


7. Vanhan lampun sähköjohdon liitin tulee näin tiukkaan kiinni lampun kantaan. Huomaa klipsu joka ylttää lukitsemaan liittimen paikalleen.
Dscn4243-r.jpg


8. Löytyi sopiva pultti edellisen kuolleen tilalle. Tässä kohtaa vaihtui tox 27 kokoinen kiinike perus 6 kulmaiseen.
Dscn4244-r.jpg


9. Johdot kiinni ja lamppu osa on valmis vuoron vaihtoon.
Dscn4245-r.jpg


10. Johdon liitin oli tooodellla kökköinen. Savea ja muuta hienoa pölyä oli uros liittimessä niin ettei meinannut mahtua paikalleen tuo liitin. Siinä se kuuitenkin nyt istuu..

11. Sitten valmistellaan pultti ensikertaa varten kuparitahnalla. Ei pitäis ruostua kiinni yhtä piukkaan kuin edellinen sankari.
Dscn4247-r.jpg


[https://lh3.googleusercontent.com/-39x3OVLjlnY/Ro5u0CjYyvI/AAAAAAAAATk/tQmekGORMiI/s512/Dscn4248-r.jpg]12.[/url] Ja lopputulos palkitsee, vielä suojakalvon irroitus... (lähtee parhaiten yläreunasta aloittamalla..
 

RinMasa

Nuorempi jäsen
Viestejä
14
Vs: Pyöreän sumuvalon vaihto (koko palikka) Mm Laguna/Megane/Scenic

Tere.
Tuosta sumuvaloumpion vaihdosta.Laguna II -02. Tuo ohje ilmeisesti ei päde vuoden 02 Lagunaan.Siellä kun tuo umpio kiinni kahdella ruuvilla etumuovissa. Ja tietysti ruuvit niin ahtaassa paikassa, ettei pääse edes sovittamaan sopivaa avainta sinne.
Onko niin, että pitää pudottaa koko etupuskuri alas ennen kuin pääsee vaihtamaan sen.
Jos vielä onnistuisi saamaan ruuvit auki, niin ei taida sopia umpio pois alakautta, kun siellä palkki&muuta tilpehööriä tiellä.

Hyvät neuvot tarpeen, ettei tarvi merkkihuollon ovia kolkutella. Tulee lampulle hintaa muutes.
Kiittää etukäteen :)
 
Ylös Bottom