Mittariston purkaminen (Megane II -03)

Relli

Nuorempi jäsen
Viestejä
11
Vs: Mittariston purkaminen (Megane II -03)

Zeikki sanoi:
Onko kellään tietoa mitkä lamput mittaristossa? olisi kiva saada siniset tai valkoset tilalle :)
"Tavalliset" pintaliitosledit siellä möllötti, kahta eri sorttia. Tuosta näkee huonosti jotain. Esimerkiksi keskellä ylhäällä mustan pienen liittimen alla on kahdeksan kellertävää lediä pareittain jonossa. Vastaavasti alhaalla olevan piikkirimaliittimen yläpuolella on neljä samanlaista lediä. Nämä ryhmät ovat näyttöjen ledit, oletettavasti niiden vieressä olevat pintaliitosvastukset voisivat olla etuvastuksia, jotka pitää ehkä vaihtaa jos vaihtaa ledit erivärisiin. Ylänäytön lediparien yläpuolella olevissa vastuksissa lukee "122", alanäytön vieressä "195" tai "561", veikkaan ensimmäistä. Noita kellertävän sävysiä pikkuledejä on ympäri piirilevyä muuallakin, esimerkiksi viisareiden akselien juuressa ja siellä sun täällä ilmeisesti merkkivaloina.

Levyllä on tämän lisäksi suurempia valkoisia ledejä, jotka ovat käsittääkseni kaikki merkkivaloille.

Ainakin näyttöjen taustavalon ledit ovat väritään oranssit. Muista en oikein ole varma, että oliko ledin väri sama miltä se mittaristossa näyttää, vai oliko mittaristokalvossa värillinen ikkuna ledin kohdalla ja ledit esimerkiksi valkoisia.
 

zeikki90

Kyllä se kuumaliimalla pysyy
Viestejä
855
Vs: Mittariston purkaminen (Megane II -03)

Niipä muuten näkyykin ledit, voiii harmi kun oli pitkään suunnitelmissa että vaihtaisi ne :/ noo pakko tyytyy noihin ei vakioassakaan väreissä mitään vikaa ole mutta kyllä ne olisi sinisinä tai valkosena siidet kun sisävalot ja ovi valot siniledeillä, täälläkään ei toimi puhaltimen valot olleskaan samoin monella tutullakaan mikäköhän siinä on että palaa? mitkäs oli ne puhaltimen valot?
 
Ylös Bottom