Mistä osia ja mitkä osat ovat oikeat (laguna II 2003 farmari 1,6 bensa)

gratnak

Jäsen
Viestejä
194
Eli ensi viikolla ajattelin viedä auton huoltoon, kuskin ikkunan sähköisen nostimen vaijerit ilmeisesti poikki (kuuluu sellainen irtokiepin rahina oven sisästä ja ikkuna pysyy ylhäällä vain kiilan avulla) ja etummaisen lambdan vikakoodia herjaa.

Pyrin kuitenkin ostamaan osat netin kautta kun meidän alueella paikallinen tarvikeliike nyhtää kovat hinnat välistä.

Olisikos jollakulla kertoa minkälainen ikkunannostimen kuuluu olla, kannattaako eBayn kautta tilata seuraavanlaista halpaa nostimen korjaussarjaa ja onko malli oikea:

http://www.ebay.com/itm/Renault-Laguna-2-Window-Regulator-Winder-Repair-Kit-Front-Left-/261212243884?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3cd17687ac&vxp=mtr

VAI kannattaa ostaa sitten seuraavanlainen paketti:

[size=10pt]http://www.ebay.com/itm/02-RENAULT-LAGUNA-2-Power-Window-Regulator-FRONT-LEFT-/150635361925?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item2312913685&vxp=mtr[/size]

Entäpä sitten etummainen lambda-anturi, pitääkö olla laajakaista anturi tms? Ajattelin suoraan ostaa boschin - kestää ainakin sen mitä pitää. Onko kellään tietoa seuraavasta osamyymälästä ja onko osa oikea:

http://autopartsmarket.fi/?action=catalog_part_info_view&art_id=1260341&return=action%3Dcatalog_part_view%26data%255Bid_make%255D%3D22%26data%255Bid_model%255D%3D4723%26data%255Bid_model_detail%255D%3D15473%26data%255Bid_part%255D%3D10148

EDIT: tuon lambdan löysi samaan hintaan AD:lta ja toimitus oli päivässä eli aikasta vikkelään :)
 
Viestejä
96
Vs: Mistä osia ja mitkä osat ovat oikeat (laguna II 2003 farmari 1,6 bensa)

Jos vain vaijeri on poikki, kannattaa tilata tuollainen edullinen vaijeri-muovihärpäke -sarja vetopyörineen, sillä katkennut vaijeri pilaa muovisen vetopyörän aika totaalisesti. Samalla vaihtuvat muutkin ohjurit ja muovikilkkeet. Harvemmin koko mekanismi on rikki mennyt, ellei ikkunan alareunan lista ole irronnut lasista.

Tilasin omaan autooni vaijerisetit eBayn saksankieliseltä sivustolta, tulivat muutamassa päivässä ja olivat kyllä hintansa (pari kymppiä/puoli) arvoiset. Sivustolta oli helppoa valita omaan autoon merkin ja mallin perusteella sopiva setti, vaihtoehtoja on vaikka kuinka.
 
Ylös Bottom