Megane vm 2006 break takaluukun lukko

JussiMeganeII

Nuorempi jäsen
Viestejä
7
Elikkäs oli ruuvi tippunut koloon mihin lukko menee ku luukun laittaa kiinni. Noh eipä auennut enää. Sisäpuolelta auki ja testiä uudestaan, ei toimi. Verhoilu irti ja lukko käteen. Se purkamalla atomeiksi ja toiminta näyttäs pelaavan. Ei mitään muoviosia irti, ei edes se rattaissa oleva tappi (molemmat ehjänä) lukko takas paikoilleen mut ei toimi. Nappi rekkarikilven yläpuolella mitattu, eli toimii. Onko muita vaihtoehtoja miten edetä vai onko uuden lukon hankinta? Ei kehtais ihan heti uutta tilata tai purkaamolta kysellä. Sit vielä ku lukon kytkee paikoilleen niin liittimen laiton jälkeen lukko kiinniasennossa kyllä aukeaa, mutta ei enää kun luukun laittaa kiinni.
 

JussiMeganeII

Nuorempi jäsen
Viestejä
7
Vs: Megane vm 2006 break takaluukun lukko

Täytyypä vielä tarkistaa nuo johdot haitarin kohdalta, kovasti vaikuttaa että sieltä löytyy vika. Päällisin puolin katsottuna ei siltä vaikuttanut, mutta kertaus on opintojen äiti vaimitenseoli ;D
 

Laguna00

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Viestejä
2 788
Vs: Megane vm 2006 break takaluukun lukko

Se läpiviennin kohtaan osuva johtovika - oli se sitten hankaumasta tai johtimen venymisestä/säikeiden katkeamisesta johtuva on suhteellisen ikävä paikantaa, varsinkin vian alkuvaiheessa kun yhteys katkoo harvemmin kuin yhdistää.
 
Ylös Bottom