Megane Magneettikytkin

TuplaRellu

Jäsen
Viestejä
30
Osaisiko joku sanoa että saako Megane 2002:en ilmastoinnin kompuraan vaihdettua pelkän magneettikytkimen? Selailin mm. UK sivuja niin siellä noita myytiin mutta ainakin pitäisi tietää tarkka kompuran malli. Itse magneettikytkimet vaikuttivat suht edukkailta..

Yhteen ilmastointihuoltofirmaan soitin myös mutta yllättäen sanoi ettei auta kuin vaihtaa uusi kompura ja antoi hinta-jarvioksi n. 700-800€. Auto kun on samanarvoinen niin ei oikein tunnu fiksulta investoinnilta.

Onkos joku siis vaihtanut magneettikytkintä itse ja jos on niin olikos mimmoinen urakka?
 

Luukkonen

Aktiivinen jäsen
Viestejä
627
Vs: Megane Magneettikytkin

Ulkomailta saa myös uusia kompuroita 300-400€, suomesta ei kannata ostaa mitään erikoista osaa autoon!

Mutta kyllä ainakin joihinkin saa vaihdettua pelkän kytkimen, sitä että saako juuri sinun kompuraan on paha sanoa ennen kuin tietää mikä kompura siellä on.
 

Renaultisti

Aktiivinen jäsen
Viestejä
551
Vs: Megane Magneettikytkin

Toki sen vaihdettua saa eihän muuten olisi järkeä myydäkään. Ulosvetäjiä voi tarvita, jostain lähtee ilman niitäkin. Jos on tilaa niin sen vaihto onnistuu ihan että kompura on paikoillaan ja jos on ahdasta niin voi joutua löysäämään sen verran että saa eri asentoon(joku tueksi) tai sitten irrottaa kokonaan. Youtubessa on videoita monesta eri tavasta. Ota kompurasta numerosarjat + hakusanoiksi magnetic clutch vaikka ebayhyn niin luulisi löytyvän.
 
Ylös Bottom