Megane 1.6-V16 Classic 2002 ei käynnisty

Pende57

Jäsen
Viestejä
93
Mortonki, nythän vanhalle ratsulle Megane 1.6 Classic 79 kw noin 170th km,. radio signaali avaimet, kävi kuin entisen mieähen hevoselle, juuriku oppi oleen syömättä, otti ja kuali.

Kualin oireet oli piänet, mutta nopeet. Ensin ei meinannu herätä jaloilleen, ku vasta useiren starttipotkujen jälkeen alko kones höpöttään ja vedossa välillä nytkytteli ( laiskuuttaan?).
Otettiin kampiakselin asentotunnistin irti, putsattiin ja liitin uitettiin crc:llä.
Johan taas polle heräs heti käyntiin pakkasillakin, ku palmupuun alta. Vaan iloa riitti pari viikkoa, sitten taas sama laiskuus iski, käynnistyminen vaati monta potkua ja vedossa välillä nyykähteli.

Sitte vaihdettiin puolat, tulpat ja kampiakselin asentotunnistaja, taas kaikki näytti hyvältä. Mutta vaan 4 paivää, sit taas ei meinannu alkaa syödä benkaania, lopulta monen startin jälkeen heräs, vaan matkalla nikotteli. Illalla ku piti lähteä liikenteeseen, polle oli melkosen kuallut.
Starttimotuuri kyllä pyörittää ilosesti melko uurella akulla, mutta kipunaa ei näy. Benkaanin tuloa en ole tutkaillu, ku vanha sanonta on, jotta "ei savua ilman tulta", mitäs sillä benkaanilla, jos ei kipunaa?

Jakari ja ruuvari kyllä pysyy käressä, vaan kolvi ei niinkään osu kohrilleen. Eli mekaanisten- ja vuotovikojen kanssa pärjännyt, ku osa kulunut tai jää läikä lattiaan, mutta nää sähköviat on omanlaisiansa.

Niinpä ilmeisesti seuraavana on ecu josta hakea vikaa? Se on tossa pöydällä ( liittenä kuvatuksia), jotenkin näyttäs jotta pari "mötikkää" on käyny kuumana?

Sitten kysymyksiä alan ammattilaisille:
Jos ostan käytetyn vastaavan nummeroisen ecun, käykö/toimiiko suoraan meitin 2002 Meganessa? Nähdäkseni ei, vaan vaatii ohjelmoinnin?
Jos ostan uuden käyttämättömän käykö suoraan ilman ohjelmointia? Kalliimpi ratkasu?

Jos ostan ( löydän) vastaavan numeroisen käytetyn ecun ja vaatii ohjelmointia, mitä pitää tuoda ohjelmointi paikalle ( koko auto/vain ostettu ecu, mahdollisesti avaimet, vai myös vanha ecu?).
Jos ei tarvi tuoda autoa, vain ecu, ehkä myös vanha ecu+ muuta irallista, löytyskö apua ohjelmointiin Tampereen lähistöltä (Lempäälä/Vesilahti?)? Ei viittis koko koslaa alkaa hinaan pitkin Pirkanmaata.

Toki vika voi olla jossain muullakin, joten kaikki vinkit ovat tervetulleita.
 

Liitteet

  • IMG_20230228_194329.jpg
    IMG_20230228_194329.jpg
    68,9 KB · Katsottu: 29
  • IMG_20230228_194854.jpg
    IMG_20230228_194854.jpg
    125,8 KB · Katsottu: 29

Mustis v6

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 200
Hevosessa on muutakin kuin vaan aivot, jos sydämen lyönti huononee niin ei kannata ekana aivoja ruveta vaihtaan.
Ensin kannattaa kutsua paikalle asiantunteva hevoskuiskaaja joka voi tietokoneen avustuksella kuunnella mikä häntä kiukuttaa.

Jos kerran YKK anturia ränkkäämällä muutaman päivän ravaa niin kannattaa ehkä jatkaa sen ja siihen liittyvien johtojen tutkimista.

Kimbe varmaan osaa kertoa mitkä on YKK anturin johdot ecun päässä jos hänelle kerrotaan vuosimalli.
 

Pende57

Jäsen
Viestejä
93
Hevosessa on muutakin kuin vaan aivot, jos sydämen lyönti huononee niin ei kannata ekana aivoja ruveta vaihtaan.
Ensin kannattaa kutsua paikalle asiantunteva hevoskuiskaaja joka voi tietokoneen avustuksella kuunnella mikä häntä kiukuttaa.

Jos kerran YKK anturia ränkkäämällä muutaman päivän ravaa niin kannattaa ehkä jatkaa sen ja siihen liittyvien johtojen tutkimista.

Kimbe varmaan osaa kertoa mitkä on YKK anturin johdot ecun päässä jos hänelle kerrotaan vuosimalli.

Niin, mielestäni otsikosta " Megane 1.6-V16 Classic 2002 ei käynnisty" pitäisi vuosimalli näkyä ja liitekuvista boxin tiedot?
Toki mielellään kuulen asiantuntevan hevoskuiskaajan kommentteja. Mielellään tuollaisen hepan laittaisi vielä juoksuun, kun ei ole sentään loppuun rääkätty koni ;)

ps. Koitettin myös vaihtaa vanha kampiakselin asentotunnistin takasin, vaan ei antanut kipunaa, toki siinä liittimessä sattaa olla kontakti ongelmia.Osittain totta, että tietokoneella saattas selvitä jotain, mutta ku on lukenut eri juttuja, ei aina välttämäti se syy löydy sieltä, mitä tietomasiina sanoo?
 
Viimeksi muokattu:

romumatti1

Jäsen
Viestejä
121
Viimeksi muokattu:

kimbe

Tunnettu jäsen
Viestejä
3 226
Jos se ratsu tosiaan ykk-anturia räplääämällä / vaihtamalla on herännyt henkiin, niin tuon selostuksen perusteella olisin Mustiksen kanssa samoilla linjoilla, että aika vahvastihan se siihen viittaa, että anturilta ei ihan viestit perille asti kulje. Eihän sen ecun sisälmykset kuitenkaan mitään siitä tiedä, että onko anturia siellä räplätty vai ei, joten enemmän tuo tosiaan haisee sen ykk-anturin, tai paremminkin sen liitoksen/johdotusten ongelmilta.

Ja siihen yhteen kysymykseesi, että toimiiko tuosta noin vaan samanlainen käytetty ecu, niin ei toimi, erinäistä kikkailua ohjelmistotasolla vaatii, tai vaihtoehtoisesti sitä tinakolvia.
 

romumatti1

Jäsen
Viestejä
121
Boschin uusien sinisten YKK-anturien mukana tulee uusi liitin johtoineen päivineen ,että voi katkaista pois vanhan ja liittää uuden .
 

rellullapääsee

Aktiivinen jäsen
Viestejä
737

Vinkkinä siis, että ei sitä bensapuolta kokonaan kannata unohtaa. Ecu ei anna kipinääkään, jos bensapumpun rele on rikki ja linjasta puuttuu jännite.
 
Viimeksi muokattu:

kimbe

Tunnettu jäsen
Viestejä
3 226
Ecu ei anna kipinääkään, jos bensapumpun rele on rikki ja linjasta puuttuu jännite.
Sotii vaan hieman tuota rikkinäisen bensapumpun releen teoriaa vastaan, että pelkästään ykk-anturin + liittimen putsauksella herännyt pariksi viikoksi ja anturin vaihdolla neljäksi päiväksi henkiin. Onhan näissä vehkeissä tietenkin sillä sattumalla, kuun asennolla ja henkimaailman asioillakin sijansa, jotta eihän näissä mitään sinänsä uskalla pois sulkea. On sitä voitu jotain muita johtosarjoja tai relebokseja sun muuta sopivasti siinä sivussa heilutella ja vahingossa "korjata" ongelma. Aina kun ei voi olla varma, että onko jotain kenties oleellista jätetty oireista ja vianhaku-/korjaushistoriasta kertomatta.
 
S

senu

Vieras
Polle saattaa kärsiä puuttellisesta pumpun paineesta eli suihkaus aasinpotkua sieraimeen ja jos hörähtää niin...
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:

Pende57

Jäsen
Viestejä
93
Nonniin, päivitellääs vähä. Voi,voi,voi tätä mystistä vikaa ja huonoo tuuria. Nyt sitten päivittelyjen jälkeen asiaan.
Sulakeboxi lokarin vieressä käyty läpi, sulakkeet irti, yhdessä muistaakseni 40A oli jaloissa hieman "palovammoja", annoin santapaperia (hienoa sellasta) ja suihketta ( CRC) kainaloon, muille vain suihketta, ku jalat kiilsi ku muukalaisen junat. Samoin releiden jalkoihin. Ei mitään parantavaa vaikutusta.
Sitten mittasin Eculle ( Sirius 32 N) tulevien johtimien 24-54 vastuksen 221 Ohmia, parivuotta sitten "rellullapääsee" antaman ohjeen mukaan. Joten nähdäkseni suht oikea arvo kampiakselin asentotunnistimelle?

Pitää tuo benkaani pumppu tutkia, tänään ku viimeksi auto oli seissyt jokusen tunnin ja laitettiin virratpäälle, ei kuulunut sitä tavallista "surahdusta", mikä pumpusta yleensä kuuluu. Tuo voisi selittää kipunan puutten, , kuten "rellullapääsee" kertoi. Rele tai linjan jännite.
Benkaani pumppu ilmeiseti tankin päässä? Entä rele, lokarin vieressä boxissa? Pytyykö Ecun johdonpäistä mittaan, kuten kampiakselin tunnistimen?
Aikasemmin pohdi, ku tarttailtiin alvariinsa, jotta putkissa on sen verran painetta, jotta ei käynnistä pummpua, mutta nyt oli seissyt niin kauan, jotta paineet olivat varmasti laskeneet, aina se vanha polle jostain paineet pöristää ulos?

Tota aasinpotkua sieraimiin iteki aattelin, mutta mutta, jos ei tulta/kipunaa, ei savua?

Sitten huonot tuurit, löysin yhdestä paikasta paketin , ecu Sirius 32 N, sulakeboxi (BSI), avaimen siru ja sen lukija. Ajelin useampia kymmeniä km, jotta saisin heti käyttöön. Noo onni onnettomuudessa, en alkanut asentaan Ecu ja boxia, vaan aattelin ensin laittaa uuden sirun vanhaan avaimeen. Ku sitten avasin "sirun" sisältävan paketin, siellä olikin avaimen se puolisko, missä on kauko-ohjaimeen liittyvä piirilevy. Sattunut jollekin inhimillinen erehdys, ja avaimen siru mennyt maailman tuuliin. Kyllähän se harmitti, mutta elämä on inhimillistä, on niitä iteki tullu tehtyä elämässä virheitä ja palvelu oli asiallista ku asiasta soitin, ei mitään turhia selittelyjä. Lisäkisi täytyy sanoo, jotta osat olivat todella siistejä (siivottu) ja hienosti pakattu.
No sitten juttelin erään vanhan asentajan kansa ja hän kertoi törmanneensä joskus rellun kanssa tilanteseen, jossa tuo sirunlukija ei tunnistanut avaimia, muttei antanut mitään vikailmoitusta mittaristoon (kyse oli vanhasta rellusta, vika lukijassa ei sirussa, ehkä nää uudet antaa paremmin infoa). Niinpä ajattelin kokeilla paketissa olevaa tunnistajaa vanhoilla avaimilla ja Eculla. Iltapimeellä vielä äheltään ratin kimppuun, aattelin jotta nopee homma kuoret pois ja töpseli uuteen lukijaan. Ja katin, tai paremminkin konin viikset, yläpuolinen muovi laittettu kiinni niin pahaan paikkaan, jotta mikään torxavain ei sinne sovi, ilmeisesti "suitset" ratti pois. Väliä vain noin ehkä 1/2 cm.
Enpä arvannut rattiin kajota, ku siä on se ilmapussi, saattaapi tulla selanen pollenpotku, että oksat pois, ehkä korvatkin, ainakin silmiglasit soikeena?

Kiitos kaikille vinkeistä, harjoitukset jatkuu, vinkkejä saa antaa lisääkin. Säilyy ainakin vanhalla sisälukutaito, luetun ymmärtämisessä saattaa joskus tulla tenkkapoo ;) Nyt tiedän mikä on Ecu, BSI, immo on vielä hiukan hakusessa, mutta kyllä sekin vielä varmaan valkenee jonain päivänä tähän harmaaseen pääkoppaan :)
 

Mustis v6

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 200
Jos tamman puutteessa pitää nussia pilkkua niin relluissa BSI on UCH.
Sama asia mutta eri nimitys, bsi on Pösö/Citroen.

Immo on lyhennys immobilizer tai immobiliser eli ajonesto.
 

Mustis v6

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 200
Tietokoneella näkisi suoraan että löytyykö avain ja onko ajonesto aktiivinen.
Tietysti pitää olla clip tai autocom tms ohjelmisto ja asianmukaiset purkit ja johdot, pelkkä tietokone ei auta vaikka ois kahden sadan megahertsin pentium.
 
Viimeksi muokattu:

Mustis v6

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 200

Esimerkiksi tommonen 30e
Omakohtaista kokemusta tommosesta ei ole mutta mainitaan että livedataakin pääsisi kattomaan.
 

Pende57

Jäsen
Viestejä
93
Tällästä se on tällästen kanssa. Kaikki ei tuu aina selvinpäin mieäleen, aina pitäs ottaa pikku näkäräiset neuvooantavaa, ennenkö alkaa hääräämään.
Siinä ku väkästelin työkalua, jotta saisin ratin ylämuovin irti, niin muljahtipa miäleeni toinenkin tapa.
Eli vara-avain pöydälle, siitä siru irti ja avain lukkoon, niinpä heti ku laitto virrat päälle alko ajoneston valo vilkuttaa murheellisesti. Voi ukko, tällä tiirikalla, et pitkälle pötki.
Eli ainakin kaksi asiaa selvis, avaimenlukija on kunnossa ja ilmeisesti vika ei johdu ainakaan immosta (kiitos mustis v6), koska sirullisella avaimella ei tule tuota immon hälyytystä.
Ostin myös vikalukijan, pykälää "paremman" ku mustis ehdotti, eli Bilteman 15-1310, ku jos oikein ymmärsin siinä olisi myös ainakin osa tehtaiden omista koodeista.
Mutta niinhän siinä sitten kävi, ku tökkäsin ko. masiinan Classicin töpsylään ja laitoin virrat, mitään ei tapahtunut, ruutu pysy mustana. Sitten laitoin sen omaan 2007 Meganen diäseliin, alko lukeen tietoja ja pysähty ilmoitukseen, jotta yhteysvirhe, tarkista ecun yhteensopivuus, tai jotain sen oloista.

Bensapumpulle, kun laittaa virrat pääle, tulee vain 5V jännite. Ilmeisesti bensamittarin anturille, koska se toimii?

Alan kalistua kannalle, jotta Ecu on sökö?
Sulakkeet puhdistettu/mitattu piipillä. Kampiakselin asentotunnistin antaa oikean suuntaisen ohmimäärän (221 ohmia). Avaimen lukija ok., ei siis mene ajonesto päälle, kun laittaa virrat sirullisella avaimella.
Testeri ei saa virtaa OBDII-pistokeesta, eli ei minkäänlaista yhteyttä. Tai sen verran aiheuttaa vikalukija, että kun katkaisee virrat lukijan kiinniollessas ajoneston vilkkuva punainen valo kestää kauan ilmestyä ja ensin tulee erittäin himmeänä ja pikkuhiljaa alkaa kirkastua.
Olisko kellään tietoa, tuleeko bensapumpun liittimeen tuleva 5 voltin jännite ohi Ecun, eli jos Ecu sökö, tulisikin tuo jännite jostain muualta ja pumpun tarvitsema ( 12 v, kuten luulen) tulisi Eculta, joka olisi sökö?

Lopuksi vielä huomio, jonka olen unohtanut mainita, kun laittaa virrat päälle mittaristo surisee 2-4 sekunttia ja mittarien viisarit väpättää eestaas pientä liikettä, sitten rauhoittuvat ja näyttävät ihan ok. lukemia, kuten esim. benkaanimittari.
 

Moppi

Aktiivinen jäsen
Viestejä
890
Enpä noista paljon mitään ymmärrä, mutta kymmeniä on ollut eikä ensimmäistäkään Ecu-vikaa ole eteen tullut. Kampi-akselinasentoanturi probleemia on ollut (2 uutta vaihdettu + 1 putsaus) ja bensiinipumppuvikaa (Laguna II ja Scenic II). vaihdettu käytetyt tilalle. Siinä on ne syyt, miksi -99-07 malliset rellut ovat mulla hyytyneet. Lagunassa lämpeni bensapumpun rele mutta kyllä vika oli bensapumpussa.
 

kimbe

Tunnettu jäsen
Viestejä
3 226
Mites se inertiakytkimen/kolarikytkimen tila, onko varmistettu, että sen läpi virtaska jatkaa matkaansa sinne pumpulle asti?

Rellullapääsee maininnut tuossa aiemmin linkatussa ohjeessa ne eculle tulevat jännitteet, pinnit 29 ja 30, oletko ne mitannut? Tosin jos ajonestovalo toimii ok, niin olettaisi sen ecunkin saavan jännitteet sinne minne kuuluukin. Vaan mistäpä näistä tietää, joten voisihan nuokin varmistaa.
 

2528ej

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 106
Vielä halpa ehdotus; tarkista moottorin ja eritoten auton koriin menevä maadoitus.
Tuollaiseen huonoon kosketukseen viittaisi tuo mittariston toiminta, surina. Miten muuten moottorin vikavalo ,kun laitat virran päälle, vaan et starttaa, sammuuko muutaman sekunnin päästä.
 

Pende57

Jäsen
Viestejä
93
Noniin, vähä helpottaa hommia, ku sain kottosen kotipihaan.


Kolarikytkintä painettu, bensapumpun rele ohitettu, bensapummppu pyörähtää, mutta ei lähe käyntiin. Eli ilmeiseti ei kipinää?

Bensapumpun rele ei saa vetovirtaa, irrallaan ku syöttää, vetää kyllä.
Engine control relettä en vielä tutkinut paremmin.

Ecun pinneihin 29 ja 30 tulee jännite, 30:iin hieman pienempi. Pitää huommenna mitata uudelleen, laitoin akun lataukseen, ku käynnistelty niin moneen kertaa alko oleen jännite 11,6v.
Myös pinnit 3, 28 ja 33 saavat maata.

Ajoneston valo toimii mielestäni ok, kun laittaa virrat, punanen mollukka palaa hetken ja sitten sammu. Mutta nyt huomasin sellasen, ku laittaa virrat pois, kestää hetken, jotta ajoneston valo alkaa vikkua, vilkkuu ehkä 10-15 sekuntia, sitten alkaa hiipua ja lopulta sammuu.

Moottorin vikavalo ei syty missään vaiheessa, kun laittaa virrat päälle.

OBD-liittimen nastaan 16, johon mielestäni pitäisi tulla jatkuva jännite, ei anna mitään, oli virrat pois tai päällä.

Maadotuksia kokeilin laittamalla apuvirtakaapelin - navasta koneesee ja runkoon, ei mitään vaikutusta mittareihin. Eli viittaisi mielestäni, jotta isot maadotusjohdot ovat kunnossa, mutta pitäisi löytää laitteiden maadotuspisteitä, siellä saattaa olla jokin liitos hapettunut?
 
Ylös Bottom