Megane -04 ei käynnisty aamuisin

nagant

Nuorempi jäsen
Viestejä
7
Vs: Megane -04 ei käynnisty aamuisin

Ja taas tänään oli Meg huonolla tuulella eikä inahtanutkaan. Vaan nytpä luulen löytäneeni syy-yhteyden. Eli jos kuuntelen radiota, ei seuraavana aamuna starttaa. Ei väliä kuunteleeko hetken, vai pitempään. Sattumaahan tuokin voi tietysti olla, mutta näin on ollut ennen kolmea viimeisintä "mykkäkoulua". Mihinkäs helkuttiin tuommoinen sitten viittaa?

Tulipas mieleen että jos tuossa käynnistysnapissa on jotain häikkää, niin eikö sellainen viritys olisi mahdollinen, että laittaisi kojelautaan vaikka biltemasta uuden painonapin, josta menisi virta suoraan startille. Vai onko joku syy miksei tuollaista kannattaisi tehdä?

Ilman korttia ajotietokone vaan ilmoittaa "card not detected" ja pyytää laittamaan kortin. Myöskin ovikytkimet näyttäisivät olevan kunnossa.

JJ
 

VAIMOLLARENU

Jäsen
Viestejä
355
Vs: Megane -04 ei käynnisty aamuisin

Sammuuko radio kun avaat kortti sisällä sammutetun auton kuskin oven? Meillä sammuu jos auton sammuttaa kortti sisällä, mutta jos ottaa ensin kortin pois ja vasta sitten samuttaa, niin radio, mittarivalot ja puhallin jäävät päälle! Tosin en ole kokeillut jäävät päälle seuraavaan sammutukseen asti! 8)
 

H.Renault

Jäsen
Viestejä
183
Vs: Megane -04 ei käynnisty aamuisin

Onhan mielenkiintoista.

Onko sulla alkuperäinen radio? vai onko piuhoja muutettu.

Mulla on yksi ylimääräinen Rellu-radio kellarissa, kun vaihdoin kesällä Pinohiiren Meguun. voisin sen tietysti antaa pois ilmaseksi, jos se jostain syystä olisikin radiosta kiinni.

Nappi tuskin vikaantuu, se on vissiin hyvin yksinkertainen kytkin, ennemmin sitten kumminkin kortinlukija.
 

Jour de fete

Jäsen
Viestejä
471
Vs: Megane -04 ei käynnisty aamuisin

-04 MII on jo niin fiksu vekotin, ettei starttirele saa kännistyslupaa jos jännite akussa laskee alle 12,2V, koneenkin pitäisi voida sammuttaa vain kortin ollessa lukijassa, sytytysvirran katkaisusta radiolla on n.20min viive jos kulj.ovi jää auki/ uch ei saa signaalia jostain syystä.
Tee akulle virtavuototesti: irroita akusta (-)kaapeli ja liitä siihen irroitettuun kaapeliin yleismittarin se punainen johto, akun (-)napaan liität mittarin mustan -tällöin kakki virta mikä autossa kuluu kulkee mittarin läpi joten sammuta kaikki tietämäsi virtaa kuluttavat laitteet/toiminnot ettei virtamäärä nouse liian korkeaksi ja riko mittariasi ja jotta se mahd.vuoto eroituu paremmin.
2mA virtavuoto on normaali hävikki tasasuuntausdiodeista ja johtojen esistyksestä ja virta ei saa olla yli 25mA vaikka tuo radio olisikin jatkuvasti päällä. Siis jos virtavuoto yli 2mA ja tiedät ettei kuluttavia laitteita ole päällä, on vika jossain johdotuksessa ta laturissa.
 
Viestejä
228
Vs: Megane -04 ei käynnisty aamuisin

Isän romussa samaa ongelmaa. Oli pitänyt lähteä korjaamolle korjaamaan käsijarrua, eikä lähtenyt käyntiin. Pakkasta oli vähän toistakymmentä astetta ja auto oli ollut lämpötolpassa about tunnin. Kortin kun työnsi lukijaan niin valot syttyy ja radio lähtee päälle, mutta starttinapista ei tapahtunut mitään. Isä tilasi hinurin ja jäi kiroilemaan, mutta kokeili vähän ajan päästä uudestaan ja lähtikin ihan normaalisti.

Kuulemma ei kuulunut minkäänlaista naksausta. Tulisi mieleen ainakin seuraavia vaihtoehtoja:
- startin solenoidi jumissa
- joku fiba kortissa tai sen lukijassa...?
- akkujännite niin matala että ECU päättää ettei kannata edes yrittää - vähän erikoistahan tämä olis kun lähti hetken päästä hyvin
- muu, mikä?

Perkele mikä laite, pitänee varmaan sanoa äijälle että myy moisen ja ostaa jonkun oikean auton, vaikka itse alun perin tuota ehdotinkin kun omasta ykkösmeganesta oli hyvät kokemukset.
 
Ylös Bottom