Matkamittarin viisari vaeltaa

note1

Jäsen
Viestejä
92
Hei, tänään alkoi nopeusmittarin viisari/neula pomppia ja välillä ei näytä mitään nopeutta ja taas nousee siihen nopeuteen millä ajan(kierrosluvuista päätellen) ja hetken päästä alkaa taas pomppia esim. välillä 20-60 km/h. Kuitenkaan mitään ylinopeuksia ei näytä. Auto on Megane 1,9 cdi vm. 2001. Autossa ABS. Mistä mittari nopeuden ottaa ja ilmeisesti sähköisesti? Matkamittari toimiin ja tulee kilometrejä mutta tuleeko todellista määrää? Mikään merkkivalo ei pala. Mistähän vikaa lähti etsimään?
 

note1

Jäsen
Viestejä
92
Vs: Matkamittarin viisari vaeltaa

Aiempaan viestiin liittyen ongelma on nyt tarkentunut. Nopeusmittari on melkein koko ajan toimimaton.
Vain kiihdytyksissä ja jarrutuksissa se hetkellisesti nousee ajettavaan nopeuteen mutta palaa hetkessä siihen ettei näytä mitään nopeutta.
Todettakon vielä, että varmistui ettei kilometrejä ei kerry matkamittariin silloin kun nopeusmittari on toimimaton. Edelleenkään mikään varoitusvalo ei pala. Ottaako abs-anturilta sen nopeuden/kilometrit ja niin mistä pyörästä?
 

Megane

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 623
Vs: Matkamittarin viisari vaeltaa

Kerran piti Meganessa nopeusmittari resetoida,kun alkoi hyppiä pykälittäin ylös alas.Kun vaan muistaisi kuinka se tapahtui.Olisiko ollut niin että painettiin yhtä aikaa trippimittarin nollausta ja viiksen kärjessä olevaa ajotietokoneen nappia muutamia sekunteja virran ollessa päällä,parempimuistiset valaiskoot asiaa enemmän... ;D
 

MTI

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 143
Vs: Matkamittarin viisari vaeltaa

note1 sanoi:
Ottaako abs-anturilta sen nopeuden/kilometrit ja niin mistä pyörästä?
Oikea etupyörä.
Megane sanoi:
Kerran piti Meganessa nopeusmittari resetoida,kun alkoi hyppiä pykälittäin ylös alas.Kun vaan muistaisi kuinka se tapahtui.Olisiko ollut niin että painettiin yhtä aikaa trippimittarin nollausta ja viiksen kärjessä olevaa ajotietokoneen nappia muutamia sekunteja virran ollessa päällä,parempimuistiset valaiskoot asiaa enemmän... ;D
Tämä on mittariston testi, kaikki viisarit hyppii pykälittäin. Saa tosiaan päälle viiksen ja tripin nappia yhtäaikaan painamalla käynnistyksen jälkeen. Joskus vahingossa laitoin päälle kun nollasin tankilla mittaria ;D
 

Jokkepappa

Jäsen
Viestejä
39
Vs: Matkamittarin viisari vaeltaa

Mulla oli aikoinaan ongelmana, että nopeusmittari toimi vain jarrutettaessa. Ongelman aiheuttajaksi paljastui hapettunut valkoinen moninapainen liitin akun vieressä.
(Akku tuulilasin alareunassa apumiehen puolella) Irrotin johdot liittimestä yksi kerrallaan ja juotin ne suoraan toisiinsa, ei ole oireillut sen jälkeen.
 

note1

Jäsen
Viestejä
92
Vs: Matkamittarin viisari vaeltaa

Uusi kommentti. Nyt nopeusmittari reagoi vai jarruttaessa eikä kovin suuresti. Sattumalta jäin kuitenkin valoihin ja oli ylämäkeä ja liukasta ja jarrupoljinta joutui pitämään pidemmän aikaa pohjassa. Hetken päästä nopeusmittari alkoi pomppimaan koko asteikon leveydeltä eli 0 - 200 km/h. Tätähän piti kokeilla heti kun pääsi valoista: auto pysähdyksiin ja jarrut pohjaan sama jatkuin ja taas uusi kokeilu ja sama jatkui. Viisari liikkuu koko asteikon laajuudelta ja samalla kierrokset nousee tyhjäkäyntinopeudesta n. 600k/min sinne 900k/ min. Sitten kun nostaa jarrupolkimen ja kierrokset putoon sinne tyhjäkäyntilukemin? Mistä vikaa lähti etsiin?
 

note1

Jäsen
Viestejä
92
Vs: Matkamittarin viisari vaeltaa

Viimein oli aikaa selvitellä nopeusmittarin sekoilua. Päättelin, että kun nopeusmittari kerran toimiin vaikkakin jarrutettaessa ja ihan miten sattuu, niin vika ei taida olla itse nopeusmittarissa. Sit ajattelin hyödyntää tuo Jokkepapan vinkin, joten ei muuta kuin akku irti, jotta pääsi kiinni sularasiaan joka sijaitsee kotelossa akun vieressä. Akkua irrotettaessa akun navat ja liittimet olivat sangen puhtaat, koska akku oli vaihdettu loppukesällä.

Hieman ahdas paikka irrottaa muovinsuoja sulakerasian päältä. Sulakkeet oli ehjät ja CRC myös siihen valkoiseen moninapaliittimeen. Jonkin verran oli hapettumaa mutta ei suuresti. Samalla putsasin akkukotelon pohjaa, jonne oli kertynyt märkiä lehtiä ja muuta töhnään. Takaisin akku paikoilleen jne. Koeajoa en tehnyt kuin vasta seuraava päivä, koska tuli muut kiireet väliin. Seuraava päivänä sit koeajolle ja nopeusmittari toimi kuten pitikin. Tuosta on nyt vajaa viikko ja nopeusmittari toimiin asianmukaisesti. Täytyy sanoa, että tuo sularasian paikka ei ole aivan paras mahdollinen. Suomen syksyssä ja talvessa se altistuu jatkuvalle kosteudelle eikä pääse kuivumaan kuten kesällä. Ilmeisemmin tässä tapauksessa riitti CRC mutta täytyy suorittaa perusteellisempi puhdistus kun ilmat lämpenee.
 
Ylös Bottom