Laguna II ph 2 mittaristo Ph 1 malliin?

Jorse

Jäsen
Viestejä
63
Elikkäs tulee kesä ja harrasteauto alkaa taas kiinnostamaan.
Perus huollot ja parin polttimoa täytyisi tehdä, mutta tuon uudemman Phase 2 Lagunan, takavalot ja mittaristo on alkanut kiinnostaa.

-Löytyisikö keneltäkään tietoa sopiiko heittämällä kiinni takavalot ja mittaristo?
-Vaatiiko uusittu mittaristo jonkun "sopeuttamisen" esim. Clip laitteella?
-Mitenkäs mittarilukema? Tulee kaiketi eculta suuremman lukeman mukaan, omalla siis ajettu 333 joten, jos ostan vähemmän ajetusta mittariston ,niin lukema pitänee paikkansa uudessa?
 

ALI_HASSAN

Jäsen
Viestejä
261
Vs: Laguna II phase 2 osat Phase 1 malliin?

Mulla oli tuossa ex-Lagunassa phase-kakkosen mittaristo. Siinä oli ne kaksi näyttöä keskellä ja "kromireunat" mittareiden ympärillä. Se oli ollut kaiketi uusi, kun se on siihen laitettu ja näin ollen nollasta lähtenyt. Näin päättelen kun siinä oli auton ostohetkellä km lukema n. 14700, vaikka oikea km lukema oli 163tkm. Mutta eikös noissa mittarin vaihdoissa (tai lähinnä korjauksissa) sinne saada oikea lukema laitettua?
 

Jorse

Jäsen
Viestejä
63
Vs: Laguna II phase 2 osat Phase 1 malliin?

Kiitos tästä, eli ilmeisesti sopii, ihan plug and play. Netistä löytyi x-tool laite jolla näköjään voi kirjoittaa mittaristoon haluamansa kilometrit, ja Lagu II oli tuettujen listalla.
Joten etsimään sopivaa phase 2 mittaristoa :)
 

savukone

Nuorempi jäsen
Viestejä
14
Vs: Laguna II phase 2 osat Phase 1 malliin?

Moi. Laittaisitko linkkiä paikasta josta tilasit tuon ohjelman, itsesellä meni mittaristo vaihtoon jokin aika sitten ja tarvitsi saada oikeat mittari lukemat näyttöön..
 

Jorse

Jäsen
Viestejä
63
Vs: Laguna II phase 2 osat Phase 1 malliin?

En ole vielä tilannut, tästä mallista kiinan kopion http://www.x-tool.eu/home/ ajattelin tilata. Ensin kyllä vähän teen hakuja miten tuo oikeasti toimii.
Oletan että kiinankopio tästäkin on olemassa jossain.
 

Jorse

Jäsen
Viestejä
63
Vs: Laguna II ph 2 mittaristo Ph 1 malliin?

Löytyi sopiva mittaristo ebaysta, jopa vielä manuaalivaihteisesta autosta ja lukemat km/h, nyt vain ihmetyttää tuo ilmoituksen teksti with sat nav, tai toisisissa Navi Cluster?
Omassa ei ole navigaattoria, tuleeko ongelmaa laittaa mittaristo kiinni joka ilmeisesti on autosta, jossa on ollut integroitu navi?
 
Ylös Bottom