Laguna II, avainkortti ei mene pohjaan

Late

Nuorempi jäsen
Viestejä
8
Moro,

Laguna II, 2001.

Kävi sitten niin, että avainkortti ei mene pohjaan asti, eli jotain mekaanista kaiketi hajosi ajonestosta.

Onko käsitystä onko korjattavissa ilman koko yksikön vaihtoa? Ja jos pitää koko yksikkö vaihtaa, onko minkälainen homma tehdä itse / teettää?

-Late
 

joke66

Jäsen
Viestejä
191
Niin kuin itsekin totesit, siinä Ilmeisesti on jonkin asteinen mekaaninen
vika sielä lukijan sisällä kun kortti ei mene pohjaan.

En osaa sanoa onko iso projekti purkaa se ja yrittää korjata.

Olisiko sielä sisällä jonkinlainen mikrokytkin härpäke ?

Edellisestä Laguna 2 -03 autostani otin irti.
Irtoaa aika helposti vetämällä kun vähän jelppaa sivuilta.

On kiinni sivuista sellasilla metalli nipsukoilla.

Siinä on sivulla oikealla puolella liitäntä.

Itsellä on tämä ylimääräinen jos on tarvetta....
 

Liitteet

  • Kortinlukija_1.jpg
    Kortinlukija_1.jpg
    196,1 KB · Katsottu: 16
  • Kortinlukija_2.jpg
    Kortinlukija_2.jpg
    173,6 KB · Katsottu: 19
  • Kortinlukija_3.jpg
    Kortinlukija_3.jpg
    170 KB · Katsottu: 18
Viimeksi muokattu:

joke66

Jäsen
Viestejä
191
Moro,

Laguna II, 2001.

Kävi sitten niin, että avainkortti ei mene pohjaan asti, eli jotain mekaanista kaiketi hajosi ajonestosta.

Onko käsitystä onko korjattavissa ilman koko yksikön vaihtoa? Ja jos pitää koko yksikkö vaihtaa, onko minkälainen homma tehdä itse / teettää?

-Late


(Ebay katsoin, niin yksi urpo pyysi about 50€).

Romuttamo/varaosa hakukin tuottaa aika lailla nollatulosta, ei vaan löydy..

Jos tuo minun lukijan malli vain on sopiva sun autoon ??

Jos tarttet uuden-käytetyn ja tuo minun kuvien mukainen sopii sun autoon
niin minulta saat sen ihan illmaiseksi (laita YV).

Postikulut vaan.
 
Viimeksi muokattu:

raikka66

Jäsen
Viestejä
116
Eikös nuo lukijat ole käytännössä lähes samoja. Kaverin -03 laguna lähti käymään minun -04 espacen lukijalla, tosin ei laitettu muuten kuin piuha paikalleen että saatiin ajettua auto kotipihalle.
 

Late

Nuorempi jäsen
Viestejä
8
No niin, nyt on otettu lukija irti. Longotin kuorta hieman raolleen ja sisältä putosi pala rikkoutunutta jousta, eli se siinä on vikana.

Tällä vähäisellä ymmärryksellä päättelen, että jousi liittyy kytkimeen, jonka pitää solahtaa kortin koloon, jotta ajonesto/rattilukko toimii. Meinaan ei se kytkin ruuvarilla liikkunut mihinkään. Nyt sitten se viallinen kytkin nähtävästi estää ovien lukkiutumisen?

Eri koodi näyttäisi olevan: joke66:n kuvassa oli 8200224594, minulla on 8200004283. Jos kaikki lukijat ovat periaatteessa samanlaisia, niin mikä tuon koodin merkitys on?

Tässä on ollut yksi myynnissä avaimineen.
https://www.autopurkaamot.com/naytaosa.php?id=785858&osa=ohjaus/virtalukko+2+avainkorttia&auto=renault+laguna+ii+1.8i+16v+5/hb

Mikä on lukijan ja avaimen välinen kytkös? Pitääkö ne jollain tavalla naittaa keskenään vai onko avain kytketty johonkin muuhun aparaattiin?
 
Viimeksi muokattu:

Mustis v6

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 200
Lukija on vaan pelkkä lukija, ei tarvi naittaa eikä paritella *tirsk*.
Auton oma kortti toimii edelleen.
 

Late

Nuorempi jäsen
Viestejä
8
No niin, nyt on joke66:lta saatu lukija (8200224594) testattu, ja sehän toimii! Eli vaikka osa on eri numerolla, niin Laguna II pelaa niin kuin pitääkin.
 

joke66

Jäsen
Viestejä
191
Kiva juttu että toimii.
Kannatti sekin osa säilyttää ja että siitä oli hyötyä jollekin.
 
Viimeksi muokattu:
Ylös Bottom