Laguna I ei startti ei pyöri

uunilag

Jäsen
Viestejä
125
Laguna I -00 lopetti pyörittämästä starttia. Avaimesta kääntämällä ei tapahdu mitään, tai korkeintaan pyöräyttää kerran hyvin hitaasti ikään kuin akku olisi melkein tyhjä, vvvoouuv.

Kokeiltu täysin uudella ja täyteenladatulla akulla, sama homma. Napojen liittimet ja akun alla olevat parit liittimet putsattu.

Startille ei ole tehty mitään kun se on niin pahassa paikassa, ettei edes johtoja ylety roplaamaan.

Ikään kuin virtaa katoaisi matkalla radikaalisti johonkin tai sitten startti on sökö. Kaikki muut sähkölaitteet toimii kyllä normaalisti. Mäkistarttia ei ole kokeiltu, mutta luulisin että sillä hörähtäisi käyntiin helposti.

Kannattaakohan enää edes korjauttaa kun taitaa olla menossa puolen vuoden sisällä paaliin kuitenkin :(
 

meganekuski

Aktiivinen jäsen
Viestejä
862
Jos haluat todeta maadoituksen kunnon niin se tehdään seuraavasti:

Yleismittarin toinen johto akun miinusnapaan ja toinen johto nimenomaan moottorin runkoon. (Hauenleukajohdot yleismittariin ovat tässä näppärät, niitä saa esim. ebay)
Yleismittari asetetaan 0-20v DC asentoon. Starttimoottorin pyöriessä katsotaan jännitehäviö. Normaali jännitehäviö on 0,1-0,2 volttia. Jos mittari näyttää startin pyöriessä yli 0,25 volttia niin maadoitus ei ole kunnossa.
 

uunilag

Jäsen
Viestejä
125
Koita ny vielä mäkistarttia, voi sielä joku jumittaakin. Esim ac kompura.


On se vielä kokeiltava kunhan pääsee ensin mäen päälle tai köyden päähän :)

Se jäi mainitsematta että edellisenä iltana starttasi ja toimi hyvin mutta seuraavana aamuna ei. Jotakin tapahtui yhden yön levon aikana.
 

Fuego Turbo

Tunnettu jäsen
Viestejä
3 121
Pistetäänkö paaliin autoja lopettaneen startin takia? Ei kai nyt sentään? Ei se startti nyt ikuinen ole ainakaan 25 vuotta vanhassa autossa.
 

Heikmar

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 288
Tuonhan voisi testata ottamalla apulaitehihnan irti ja starttaamalla.
Edellyttäen että hihna pyörittää tehostimen pumppua.
 

uunilag

Jäsen
Viestejä
125
Vihdoin saatiin Rellu mäen päälle ja ohjaustehostimen pumppuhan siellä oli jumissa. Mäkistartti runnoi jumin väkisin auki ja kun pellin nosti ylös niin pääsi sopivasti livenä näkemään kuinka tyhjäkäynnillä pumpun hihnapyörä työntyi siististi kolostaan ulos ja hihna putosi velttona konehuoneeseen :)

Se oli tämän Rellun maanpäällinen vaellus sitten tässä. Paljon olisi hyviä ja uudehkojakin osia autossa, mutta ei taida enää kysyntää löytyä?
 

Fuego Turbo

Tunnettu jäsen
Viestejä
3 121
Tuli muuten mieleen,että yhdessä ykköslagessa oli pumppu ohitettu lyhyemmällä remmillä,. Oli muuten rata-automainen ohjaus. Tykkäsin ajaa mutkateitä.
 

uunilag

Jäsen
Viestejä
125
Lyhyempi hihna on muuten erinomainen ehdotus, mutta ymmärtääkseni ohjaustehostimen on toimittava katsastuksessa jos sellainen autossa on. Vuotavalle putkistolle ei ole edelleenkään löytynyt osaavaa korjaajaa tai varaosaa.

Ajamaanhan pystyy kokonaan ilman apulaitehihnaakin ainakin sadan kilsan matkoja kun vain on akussa riittävästi virtaa, testattu on :)
 

meganekuski

Aktiivinen jäsen
Viestejä
862
Vuotavalle putkistolle ei ole edelleenkään löytynyt osaavaa korjaajaa tai varaosaa.

Katselin kahden erilaisen Laguna I räjäytyskuvia sellaiselta sivulta kuin https://partsouq.com/
Tuolla sivulla tutkin ohjaustehostimen paineputkien alkuper. osanumeroita ja sitten googlasin joitakin putkien osanumeroita.
Löysin esim Briteistä ja Suomesta nettikauppoja jossa on myynnissä ainakin joitakin putkia ohjaustehostimeen.
Jos innostaa niin tutki että löytyykö Lagunaasi uusia putkia netistä osanumeron perusteella. Vai joko olet tämän tehnyt ?
 

uunilag

Jäsen
Viestejä
125
Olen yrittänyt tutkia kaikki nuo perinteiset ulkomaalaiset varaosatoimittajat Saksa/Viro/Britannia. eBay samoin. Maahantuojalta on kysytty ja suomalaiset romikset on käyty läpi tuloksettomasti. Lisäksi on kysytty muutamalta raskaan kaluston hydrauliikan korjaajalta, vastauksena ei onnistu.

Vaihtoehdot alkavat olla aika vähissä. Tämä on siitä jännä juttu että kun netistä lukee kommentteja muidenkin automerkkien foorumeilta niin lähes poikkeuksetta joku aina tuntee vähintään jonkun metsäkoneenkorjaajan joka tekisi uuden putken pätkän liittimineen alle tunnissa, mutta sitten kun aletaan oikeasti ottamaan yhteyttä ja tekemään työtilausta niin ei niitä korjaajia löydykään mistään :)
 

kustionu

Jäsen
Viestejä
82
käy lestilla ma annan sulle tehostini ja letkut ku ite viitsit irrota. vaikka 2 pk tumma paahto katariina mukaan , 1 letku leikati poikki mutta sinna välille kuusi ja kestaa taas :)
 
Ylös Bottom