kimbe
Tunnettu jäsen
- Viestejä
- 3 226
Kysymys kuuluu minne menee tuo punainen johto. Mittaamalla siinä on samavirta kuin viereisessä sinisessä ja muuttuu samaten rullaa pyörittäessä
Tämä vaikuttaa kyllä omien mittausten perusteella vähän oudolta.
Piuhojen värit eri renuissa aina menee miten satttuu, mutta en usko että renu pyörää uudelleen on keksinyt noiden kytkentöjen osalta. Mittailin mielenkiinnosta tuosta omasta Cliosta nuo. Säätimet, liittimet ym. käytännössä ihan vastaavat kuin Lagunassa.
Liitinpinni:
3 = sulla harmaa piuha = jatkuva jännitesyöttö. Kone kun käy, niin Cliossa ainakin tämä on jatkuvasti suunnilleen se 15 volttia, tai mitä nyt jokusia kymmenyksiä edes-takaisin noilla vaiheilla seilaakaan, riippuen tietysti muutenkin mittaushetken latausjännitteestä. Valojen korkeussäätimen tai mittariston valojen himmentimen asento ei vaikuta mitään tähän jännitteeseen.
4 = musta piuha = maa
5 = sulla valkoinen piuha = mittariston valojen himmennin. Cliossa tämä on himmeimmässä asennossa noin 9 volttia, ja kirkkaimmassa asennossa putoaa täysin nolliin. Ja muut kirkkausasennot tässä välissä sitten 0v-9v välistä.
6 = sulla sininen piuha = valojen korkeussäätö. Cliossa menee seuraavasti (moottori/lataus siis käynnissä):
-asento 0 = valot ihan ylhäällä = n. 1.2v
-asento 1 = n. 4.43v
-asento 2 = n. 6.74v
-asento 3 = n. 9.75v
-asento 4 = valot ihan alhaalla = n. 12.4v
7 = sulla punainen piuha = kuten piuha 3, eli jatkuva jännitesyöttö. Cliossa ei vaikutusta säätimien asennolla. Alkupään kolmos-Lagunoidenkin sähkökuvissa tämä 7 ja 3 on johtosarjoissa kytketty yhteen, joten sama jännite noihin kaiketi pitäisikin koko ajan tulla, eikä käsittääkseni pitäisi säädinrullan asento vaikuttaa sinänsä mitään.
Viimeksi muokattu: