Onnistuu terveisin toinen maallikko. Haynesin avulla onnistuin itse, tosin operaation aikana hajotin vahingossa tuulilasin :-\
Tämä johtui siitä että pyyhkijän varret ovat todella lujaa kiinni eikä sattunut löytymään kunnollista ulosvetäjää.
Onkohan nyt kyseessa tuulilasin pyyhkijän moottori? Oletan että jos on kyseessä pissapojan moottori. se löytyy oikean etupuorän edestä lokasuojan sisältä. Siihen pääsee käsiksi näppärästi poistamalla sisälokasuojan. Kyseisessä säiliössä on kaksi moottoria. toinen on lampun pesureille ja toinen on tuulilasille ja takalasille. Jos kyseessä pyyhkijän moottori, kannattaa hankkia pyyhkimen varsia varten oma ulosvetäjänsä koska pyyhkimen varret ovat melko tiukasti hapettuneet booreihinsa kiinni.
Kyseessä todellakin pyyhkijän moottori. Pyyhkijät jumittavat nopeimmalla asennolla ja tämän takia pitäisi moottori uusia. Millaista ulosvetäjää olette käyttäneet pyyhkijän varsien irroitukseen, ettei tarvitsisi väkivaltaa käyttää ja rikkoa mitään?
Tuollaisella tuli kevättalvella emännän autosta otettua pyyhkijän varret irti. Eivät varmaan olleet koskaan vielä olleetkaan auki, oli sen verran pahasti hapettuneet kiinni. Ilman ulosvetäjää olisi jäänyt homma tekemättä . Tarvitsi se tietenkin vähän kolistelua ja lämpöä lisäksi että lähti ulosvetäjälläkään auki .