Kyssäri ylläpidolle kuvien lisäämisestä viestiin.

harriko75

Jäsen
Viestejä
43
Meinasin laittaa korjausohjeisiin Lagunan/Meganen jakoremmin vaihdosta kuvia, mutta kuvia on yhteensä 19 kpl. Saako niitä mitenkään laitettua yhteen "viestiin" jos rajoitus on nyt 8kpl / viesti. Yhteensä kuvat on tällä hetkellä 2,85Mt.
 

Laguna00

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Viestejä
2 825
Vs: Kyssäri ylläpidolle kuvien lisäämisestä viestiin.

Mä en pääse sellasta vipua käsittelemään josta tuohon voisi tehdä muutosta, mutta voithan tehdä nopsaan kolme viestiä peräkkäin. Kirjoitat vaan ensin jokaiseen viestiin "varattu 1/2/3" jne. Sitten muokkaat viestejä yks kerrallaan ja lisäät liitteet viesteihin. Näin saat ne kuvat/tarinat peräkkäin.

Tai sitten teet jonkun satunnaisen google tunnuksen, teet siille picasaweb kuvagallerian ja linkität kuvat suoraan tekstin joukkoon. img ja /img tageilla eli hakasulut tagi tekstien molemmin puolin ja tagien väliin kuvan url osoite.

Koodi:
[IMG]http://kuvan.url.osoitr.com/jotakin/img.jpg[/IMG]
 

Laguna00

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Viestejä
2 825
Vs: Kyssäri ylläpidolle kuvien lisäämisestä viestiin.

Tuolla netin kuvagalleria tyyppisellä ratkaisulla saisit aikaan esim tämän näköisen viestin:

http://renaultkeskustelu.net/foorumi/index.php?topic=14234.0
 

zeikki90

Kyllä se kuumaliimalla pysyy
Viestejä
920
Vs: Kyssäri ylläpidolle kuvien lisäämisestä viestiin.

Odotan suuresti kuvia ja ohjeita jakohihnan vaihtoon Meganeen :)
 

Ylläpitäjä

Ylläpitäjä
Ylläpidon jäsen
Viestejä
226
Vs: Kyssäri ylläpidolle kuvien lisäämisestä viestiin.

Päivitin asetuksia siten että nyt onnistuu liittää yhteen viestiin 20kpl liitteitä. Yhden liitteen maksimi koko 1Mt, mutta yhdeensä kaikki saavat olla 3Mt. Jos kuvia alkaa olla yhdessä viestissä liitteenä yli 10kpl, niin käytettävyys/selkeys kärsii. Järkevämpää on jakaa ohje ja kuvat useampaan viestiin, niin säilyy helpommin luettavissa.

Ohjeita tehdessä käytettävyydeltään parempia ovat viestiin upotetut kuvat kuten Laguna00 yllä jo mainosti.
 

Megane

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 646
Vs: Kyssäri ylläpidolle kuvien lisäämisestä viestiin.

Kuinkas noitten kuvien yhteyteen saisi tekstiä lisättyä??Kuten nyt tuonne korjaus-ja rakenteluosioon?Löysin napin mistä kuvia lisätään,mutta en millään keksi miten niihin saisi tekstiä lisättyä... :eek:
 

Ylläpitäjä

Ylläpitäjä
Ylläpidon jäsen
Viestejä
226
Vs: Kyssäri ylläpidolle kuvien lisäämisestä viestiin.

Jos liitteeksi liität tänne kuvan, ei siihen voi liittää erikseen tekstiä. Jos haluat tehdä kuvallisen ohjeen jossa kuvat ovat tekstin seassa, niin kuvat pitää tallentaa jonnekin ulkoiseen kuvapalveluun, josta ne linkitetään tekstin sekaan [ img ] tageilla. Yllä onkin jo tästä ohjetta. Tulin kirjoittaneeksi toiseen kertaan.

Esim. alla tulisi ensin tekstiä, sitten kuva ja sen alla jatkuu tekstiä2:
Koodi:
Tekstiä tekstiä tekstiä

[IMG]www.kuvapalvelu.fi/kuva.jpg[/IMG] 

tekstiä2 tekstiä2 tekstiä2
 
Ylös Bottom