Jäähdytysnesteen vuoto ja loppuminen

hartsa777

Jäsen
Viestejä
145
Mikähän voisi olla vian lähde? Kävin katsastuksesssa ja auto oli Laguna 2 1.6 16v. Jäähdytysnestettä ei ollut vuotanut ennen katsatusta, mutta katsastuksessa vuoti parisen litraa, kun auto oli ajettu nosturille, moottori lämpimänä.. Katsastuksen jälkeen täytin jäähdytinnesteen ja ei vuotanut ajossakaan, Auto oli pitkään ajamatta ja ilman jäähdytysnestettä, kun jakohihnan vaihto viivästyi.
Vuoto oli jäähdytysnestesäilön puolella jossain moottorin kyljessä olevan muovikopan luota.

Toinen oli ohjaustehostimen toiminta, ohjaus on raskas ajoittain. Kannattaako ostaa kerralla uusi ohjaustehostimen pumppu vai voiko vika olla painekatkaisija jne?
 

MTI

Aktiivinen jäsen
Viestejä
2 151
Paineensäätöventtiili tosiaan yksi mahdollinen vikapaikka raskaassa ohjauksessa. Itsellä oireili niin että pikkukierroksilla raskas ja vähän korkeammilla keveni.
Venttiilin alumiininen mäntä oli kulunut ja se jumitti.
 
Ylös Bottom