Ilmastointi "huutaa"

Jokza2002

Jäsen
Viestejä
181
Moi,

Tällaista on täällä varmaan ihmetelty aiemminkin, mutta kirjoitanpa silti...Eli alkukesästä sain Megane II:n manu-ilmastoinnin korjautettua (se oli se paineanturin liitin). Nyt kun autolla on jonkin verran ajettu ilmastointi päällä, niin sieltä (moottoritilasta) on alkanut kuulua sellaista kummaa ujellusta. Sen taajuus riippuu moottorin pyörimisnopeudesta, eli joku pyörivä osa siellä huutaa, ja se kuuluu vain kun ilmastointi on päällä. Jäähdytys kyllä toimii OK, ja siihen on tänä kesänä jo kahdesti tehty ilmastointihuolto, eli vaihdettu kylmäaineet ja kompressoriöljyt ym. mitä siinä nyt tehdäänkään.
Mikähän siellä huutaa, ja uskaltaako tuota käyttää?
 

joker-1979

Aktiivinen jäsen
Viestejä
766
Vs: Ilmastointi "huutaa"

Äkkiseltään tulee mieleen tuon ilmastointikompressorin magneettikytkin joka ajanmittaan alkaa pitämään meteliä kun ilmoittaa ollessaan vaihtokunnossa.. mutta ei se nyt varsinaisesti "huuda".. ???
 

Ketsu

Jäsen
Viestejä
241
Vs: Ilmastointi "huutaa"

Kompressorivika se saattaa olla. Itsellä lagunan kompura vaihdetaan perjantaina. Oireet juuri tuollaiset. Tilasin Englannista. Tässä linkki omaan pohdintaan http://renaultkeskustelu.net/foorumi/index.php?topic=7428.0
 

maja2

Jäsen
Viestejä
337
Vs: Ilmastointi "huutaa"

Liian vähäiset aineet voivat aiheuttaa tuota myös: laite huutaa "täysillä" kun teho ei muuten riitä. Lisää ainetta kiertoon josko ääni poistuisi (olisiko vuoto vielä jossain kuitenkin?).
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Viestejä
3 616
Vs: Ilmastointi "huutaa"

maja2 sanoi:
Liian vähäiset aineet voivat aiheuttaa tuota myös: laite huutaa "täysillä" kun teho ei muuten riitä.
Pitää muuten paikkansa! Megu kävi juuri ilmastointihuollossa (Rengaskeskuksessa nyt tarjouksessa 79e) ja kyllähän tuli niin hiljainen kompura ettei tosikaan :) Tosin "hieman" oli aineissa puutettakin kun oikea määrä on 480g ja järjestelmästä löytyi enää 10g :o Tuota huoltomieskin hieman kommentoi ettei ole juurikaan taidettu tuota huollattaa ja hymy oli herkässä kun kerroin että juu ei, ihka eka kerta oli nyt :D
 

Jokza2002

Jäsen
Viestejä
181
Vs: Ilmastointi "huutaa"

Joo, siihen se kyllä viittaa... Itse ajoin nyt viikonlopulla autolla viikon tauon jälkeen, ja totesin. että ilmastointi kyllä huutaa edelleen, mutta mitään jäähdytystä ei tapahdu. Eli ei toimi ollenkaan. Käynnistyy kyllä napista painamalla, että kyllä siellä jotakin tapahtuu. Kylmää ei tule, melkein tuntuu, että päinvastoin lämmintä. Mutta ei kai auton ilmastointikompressori pysty toimimaan niin päin, että puhaltaa lämpöä sisään ja kylmää ulos? :P
Kun kokeilen kompurasta tulevia putkia, niin toisenhan kai pitäisi olle kylmä ja toisen lämmin? Nyt ne tuntui molemmat kuumilta... Se kyllä viittaa vahvasti siihen että aineet on loppu, mutta kun sille on tänä kesänä jo tehty kaksi kertaa järjestelmän tarkistus ja aineiden lisäys, ja viime syksynä myös, mutta vuotoja ei kuulemma ole ollut.
Onko sitten mahdollista, että jotain vuotoja on viime korjauksen jälkeen syntynyt, koskapa minulla ollessaan auton ilmastointi toimi eka kerran vasta sen jälkeen kun se paineanturin johto liitettiin kiinni. Sitä ennen ei kompura ilmeisesti ole pyörinyt varmaan vuosikausiin. Luulempa, että entinen omistajakaan ei ollut sitä käyttänyt aikoihin...



maja2 sanoi:
Liian vähäiset aineet voivat aiheuttaa tuota myös: laite huutaa "täysillä" kun teho ei muuten riitä. Lisää ainetta kiertoon josko ääni poistuisi (olisiko vuoto vielä jossain kuitenkin?).
 

Jokza2002

Jäsen
Viestejä
181
Vs: Ilmastointi "huutaa"

Itse itselleni vastaten... Niinhän se taas tuli kuntoon, kun laitettiin lisää ainetta järjestelmään. Siinä viimeisessä (merkkiliikkeen) korjauksessa, jossa se paineantirin johto liitettiin, ei näköjään lisättykään kylmäainetta. Se selitti sen laiskan toiminnan. Nyt paikallisessa korjausliikkeessä (jota keskustelupalstoilla kovasti kehuttiin), kaveri tutki oikeasti järjestelmää, eikä vain kytkenyt kiinni automaattiin ja lähtenyt kahville. Nyt tulee kylmää heti, eikä kompurasta kuulu käytännössä mitään ääntä. Nyt on vain arvoitus, että kuinka kauan kestää... Arvaukseni on, että ilmastointi oli lakkanut toimimasta edellisen omistajan aikana, eikä hän ollut viitsinyt sitä korjauttaa, jolloin se on ollut käyttämättömänä mahdolisesti useita vuosia. Nyt sitten kaikki akselitiivisteet sun muut on menettäneet tiivistämisominaisuutensa, ja silloin toukokuussa lisätyt (?) kylmäaineet ovat vuotaneet pois. Korjausmies kehotti käyttämään järjestelmää mahdollisimman paljon, jotta tiivisteet mahdollisesti vertyisivät. Ja jos teho taas heikkenee, niin tehdään sitten perusteellisempi vuototesti. Tämä kuulostaa hyvältä. Ainakin systeemi on kunnossa.
 
Ylös Bottom