Huoltotarvikkeiden hankintapaikat

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja mauger
  • Aloitettu Aloitettu

Hallu

Jäsen
Viestejä
251
Vs: Huoltotarvikkeiden hankintapaikat

Pistä ALI sinne kuvia vanhasta vs uudesta jos niissä on eroa silmin nähtävästi.
 

K56L0G

Jäsen
Viestejä
172
Vs: Huoltotarvikkeiden hankintapaikat

Väärin, väärin Merkkiliikkeestäkin saa väärää osaa.
Esimenrkiksi automaattivaihteiseen manuaalin osia.
Myyjä ilmoitti että osa on tullut, piti käydä rellun osamyyjälle kertomassa että ei tämä ei ole se osa joka tarvitaan ja ei tämä osa ei tosiaankaan sovi tähän autoon.

Osamyyjä manasi ja tarkisti moneen kertaan ja tuumi että samat on numerot.
Eikä sitä oikeaa osaa ole kuulunut kahteen kuukauteen.
Onneksi ei estä ajoa.
 

keijokos

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 974
Vs: Huoltotarvikkeiden hankintapaikat

Täällä näyttäisi olevan edullisia osia ja on saksalainen firma joten olettaisi toimitusten pelaavan: http://www.autonvaraosat24.fi/
 

K56L0G

Jäsen
Viestejä
172
Vs: Huoltotarvikkeiden hankintapaikat


Paitsi ettei autovaraosat24 toimita kaikkea Suomeen.
Ainoa paikka josta olisin löytänyt harvinaisen pakoputken ja vielä varastosta.

Pitäiskö nyt lähteä pakettiautolla Berliiniin.
 
M

mauger

Vieras
Vs: Huoltotarvikkeiden hankintapaikat

mauger sanoi:
Kiitos vastauksista.
Varmaankin tuolta Mister-autosta tai eBay:sta tulee tilaus tehtyä. Mister-auton suodatinpaketin (Mann-Filter öljyn-, ilman-, polttoaine-, ja Bölk-aktiivihiilisisäilmasuodattimen) hinnaksi toimituskuluineen tulisi n.78€. Tuo Bölk kuulostaa nimenä vieraalta.
Brittien eBay:sta vastaava paketti Fram-merkkisenä toim.kuluineen 89 euroa. Tuo Framin polttoainesuodin vastaa Lagunan alkuperäistä varaosanumeroa 164005033R. Tuosta Mann-Filter WK 918/1 naftasuotimesta en ole ihan varma.

Tilasin sitten moottoriöljyn (Elf Solaris DPF 5W-30) Saksan eBaysta, ja Fram-suodatinpaketin UK:sta. Suodatinpaketti tuli nopeasti, eikä öljyn tulossakaan kauan mennyt.
 

Antti O

Aktiivinen jäsen
Viestejä
876
Vs: Huoltotarvikkeiden hankintapaikat

Todella hyviä kokemuksia tästä firmasta, laitoin 12 aikaan tilauksen ja 15 aikaan oli jo kamat matkassa. 4 arkipäivää ja sain postista.

http://www.autoteilemann.de/
 
Ylös Bottom