GS:n takaoven lasinnostin ei toimi

Jame

Jäsen
Viestejä
453
Ensimmäisen hellepäivän tultua huomasin, että apparin puoleisen takaoven lasinnostin ei toimi. Onneksi toiminta loppui lasin ollessa yläasennossa mutta jotainhan tuolle pitäisi tehdä. Vika ei ole kytkimessä koska kummastakaan kytkimestä ei tapahdu mitään. Kolme muuta lasia toimii normaalisti.
Onko muilla ollut vastaavaa ja jis on niin mistä vika löytyi?
 

Mintsauce

Jäsen
Viestejä
284
Vs: GS:n takaoven lasinnostin ei toimi

Onkos aikaisemmin ollut ongelmaa lasien kanssa? Meganessa on aina pari kertaa kesässä kovien sateide jälkee joku lasi saattanu lakata liikkumasta, mutta kelin kuivuttua aina palannut toiminta. Että olisiko nyt kosteutta päässyt tonne lasin moottorin tietämille liitoksiin. Megsussa ainakin herkästi kosteus tekee temppuja siellä. ;D
 

Jame

Jäsen
Viestejä
453
Vs: GS:n takaoven lasinnostin ei toimi

Ei mitään ongelmaa aikaisemmin. Joskus talvella vielä toimi kun jätin firman parkkihallissa kaikki ikkunat auki päivän ajaksi. Nyt ei sitten jostain tntemattomasta syystä enää toiminut.
 

Jame

Jäsen
Viestejä
453
Vs: GS:n takaoven lasinnostin ei toimi

No nyt se taas alkoi toimimaan ihan issesseen. Liekö ollut pesun jäljiltä vettä jossain väärässä paikassa.
 

Jame

Jäsen
Viestejä
453
Vs: GS:n takaoven lasinnostin ei toimi

Lasinnostin aloitti taas temppuilun. Tällä kertaa siis niin, että ikkuna oli auennut itsekseen n. puoliväliin auton ollessa parkissa, eikä suostu enää liikkumaan kumpaakaan suuntaan. Ensiavuksi täytyy vetää muovikalvoa ikkunaan mutta pitäähän tuo jollain saada ylös vaikka sitten "pysyvästi".
 

Jame

Jäsen
Viestejä
453
Vs: GS:n takaoven lasinnostin ei toimi

Eilen kun vaimo ajeli töistä kotiin niin ikkuna päätti sulautua itsekseen. Ei kuitenkaan reagoinut enää avauskytkimeen. Tänään ajelin Tuusulaan ja Rellu sai siellä ensiapua Hätiseltä.
 
Ylös Bottom