Grand Scenic III valojen referenssinumero?

turkas

Jäsen
Viestejä
74
Moro,

Vuosimalli -09 siis kyseessä. Etsiskelin valojen tehoista tietoa, ei löytynyt muoveista mitään kohokuviota mutta umpioihin liimatusta lapusta löytyi jotain sinnepäin.

Voisiko valojen referenssiluku olla 17,5 - eli yhteensä 35? Lisäkaukovalot voisivat silloin olla teholtaan käytännössä max sen 60... jos laskin oikein.

Liittenä kuva, jonka sain vaivoin, mutta siitä näkee suurinpiirtein mitä tarkoitan. Oikean valoumpion tuotetarra.

Internetsi oli harvinaisen auttamaton tässä tiedossa, joten kiitokset jo etukäteen.
 

Liitteet

  • IMG_6965.jpg
    IMG_6965.jpg
    23,9 KB · Katsottu: 15

hhelminen

Tunnettu jäsen
Viestejä
2 816
Vs: Grand Scenic III valojen referenssinumero?

turkas sanoi:
Voisiko valojen referenssiluku olla 17,5 - eli yhteensä 35? Lisäkaukovalot voisivat silloin olla teholtaan käytännössä max sen 60... jos laskin oikein.

Tai tarkkaan ottaen 65 koska 100 on lain sallima maksimi.
 

turkas

Jäsen
Viestejä
74
Kiitokset vastauksista.

Oletteko upottaneet valolistaa siihen alaritilään?

Plussat:
- Lisävalo sopisi ilmeeltään parhaiten siihen.
- Olisi paremmin suojassa.

Avoimet kysymykset:
- Miltä valokuvio näyttää. Ei saisi tulla liian vahvaa valoa heti siihen auton eteen, pilaa pimeänäön.
- Onko ritilän takana jotain mikä estäisi kiinnityksen?
- Jäähdytysilman saantiin valon sijainti ritilän yläreunassa tuskin vaikuttaa liikaa. Vai vaikuttako?

Onko kenelläkään kokemuksia?
Scenic-keula.PNG
 
Ylös Bottom