Grand scenic II vetokoukun sähköt

Brohesus

Jäsen
Viestejä
35
Irrotin vetokoukun pistorasian autosta, koska takasumuvalo ei toiminut. Vanha rasia oli aivan mudassa yms möskassa. Ja nyt ongelma on tuo kytkentä eli mikä johto mihinkin. Onko jossain kaaviota? Johtoja 9kpl ja 7 pinninen rasia.

Johtojen värit:
Musta
2kpl punamusta
Vihreämusta
2kpl mustavalkea
Punaharmaa
Valkeaharmaa
Harmaa
 

Puuha-Pete

Jäsen
Viestejä
104
Nuo värit eivät oikein täsmää standardeihin ja vaikka täsmäisikin, niin asennus voi olla tehty ihan miten sattuu. Eli varmista mittaamalla, että mikä mikäkin johto on. Ilmeisesti joukossa on pari ylimääräistäkin.
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Viestejä
3 616
On tässä kohtaa jo myöhäinen winkki, mutta itsellä on aina ollut tapana kännykällä näpsiä muutamat kuvat ennen kuin alan purkamaan mitään johtoja tms. niin on sitten edes joku dokumentti olemassa miten ne laitetaan takaisin oikein. Tokihan ne tässä tapauksessa lienee mitattavissakin, mutta... o_O
 

teekeepee

Jäsen
Viestejä
283
Laita uusi rasia 13-napainen ( ei jää ylimääräisiäpiuhoja) ja käytä sitten adapteria, jos kärryssä on 7 piikkinen tulppa. Kytke standardien mukaan, niitä sekalaisia kytkentöjä on ihan riittävästi liikenteessä.
 
Ylös Bottom