Clio -92 outo ? starttihäiriö

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja clioyksi
  • Aloitettu Aloitettu
C

clioyksi

Vieras
Tapaus 1: Väännetään avaimesta, lähtee käyntiin toimii normaalisti parikin päivää
Tapaus 2: Väännetään avaimesta, virrat tulee päälle ei tapahdu mitään... ei yhtään mitään
Tapaus 3: kuten kohta 2, mutta heiluteltu ja väännelty startille meneviä johtoja, eikä tapahdu mitään
Tapaus 4: Annetaan startille pari kolautusta niin taas starttaa ja toimii niinkuin kohdassa 1 kunnes palataan kohdan 4 alkuun eli tuohon kolautukseen.

Muuten auto käy ja kukkuu normaalisti

Mikä ihme mahtaa olla pielessä ??? Niin ja pääseekö starttiin kunnolla käsiksi alakautta, yläkautta on varsin ahtaat paikat. Auto 1,4 - 92. Yritin etsiä forumilta aihetta aiemmista viesteistä, mutta eipä osunut tällaista silmään. Oisko kuitenkin joku johtoliitosongelma.
 

rellunpippana

Aktiivinen jäsen
Viestejä
1 842
Vs: Clio -92 outo ? starttihäiriö

[ Oisko kuitenkin joku johtoliitosongelma.¨

Tai sitten hiilet on loppu. Noinhan se silloin toimii. En osaa tuon clitor....eiku clion osalta sanoo, miten pääsee käsiksi.
 
A

Aade

Vieras
Vs: Clio -92 outo ? starttihäiriö

Hiilet loppu tai jumissa. Sama vika oli 19n startissa aikoinaan.
 
P

PappaX

Vieras
Vs: Clio -92 outo ? starttihäiriö



Vaihda suosiolla, ennen kuin jäät tienpäälle. Ei ne kalliita ole. "Osa ei sisällä huollettavia osia".

Ja alaspäin se taitaa olla huomattavan paljon helpompi, kun näkee, mitä tekee.
 
C

clioyksi

Vieras
Vs: Clio -92 outo ? starttihäiriö

Kiitoksia, tarkistetaan nuo hiilet. Siinähän sitä on puuhastelua viikonloppuna.
 
C

clioyksi

Vieras
Vs: Clio -92 outo ? starttihäiriö

No vihdoin ja viimein sain aikaiseksi startin irroituksen. Toinen hiilistä ihan loppu. Mitä lie tapahtunut kun toinen oli vielä melkein uutta vastaavassa kunnossa ???. Pitänee huomenna kasata värkki takaisin kuntoon. Hiilet Motonetista 7,90 <=mukaan kehän jousi yms. sälää. On sitten .... tanan hankala se startin irrotus tällaselle pihalla korjaajalle. Ja ei tule ihan heti mieleen koska olisi 16 mm avainta tarvinnut.
 

Juha™

Wouldn't know about that, Sir...
Viestejä
1 947
Vs: Clio -92 outo ? starttihäiriö

Toivottavasti kolvissa oli tarpeeksi ytyä, tavallisella kotikolvilla kun kuulemma ongelmana usein se että suht' heppoinen juotos ei kestä virtaa samaan malliin kuin alkuperäinen, tuhdilla teollisuustason kolvilla tehty juotos. Eli lämpöisillä keleillä saattaa vielä toimia, mutta kun ilmat kylmenevät, moottoriöljy jäykistyy ja startti haukkaa enemmän virtaa, niin kotitarvejuotoksessa tulee niin suuret häviöt ettei startti jaksa pyörittää.

Näin on isot sedät kertoneet syyksi mikseivät viitsi enää itse vaivautua hiiliä vaihtamaan vaan vaihtavat suosiolla uuden startin. Saattavatpa tosin tällaista märkäkorvaa "paperiasentajaa" vetää kärsästäkin...
 
C

clioyksi

Vieras
Vs: Clio -92 outo ? starttihäiriö

Yep, mutta onneksi tämä startti olikin sellaista mallia, jotta ei tarvinnut tuota miettiä.
Hiilistä lähtevien johtojen päät olivat vamiiksi kolvattu eräänlaisiin "kantoihin", jotka sitten asettuivat ruuvien alle.
;D
Olin kuitenkin varautunut tinaamaan ne kaverin avustuksella ku hällä on nuo vermeet enempi ammattikäyttöön suunnatut.
 
P

PappaX

Vieras
Vs: Clio -92 outo ? starttihäiriö


karvas kokemus on opettanut, että se kannattaisi silti vaihtaa ehyt ja jos se "vanha" jää käsiin, eli ei mene vaihtolaitteena motonetin, tmv, tiskin ylitse, niin korjata se varuille.
 
C

clioyksi

Vieras
Vs: Clio -92 outo ? starttihäiriö

PappaX sanoi:
karvas kokemus on opettanut, että se kannattaisi silti vaihtaa ehyt ja jos se "vanha" jää käsiin, eli ei mene vaihtolaitteena motonetin, tmv, tiskin ylitse, niin korjata se varuille.

Niinpä niin... juuri näin. Nyt on uusi paikallaan (tai mikä lie tehdaskunnostettu) -ja huolet poissa. Ei siitä vanhasta kuitenkaan kalua tullut, mutta kunhan nyt koitin.
 
Ylös Bottom