Clio 1.4 -99 käynnistysongelma

manowartist

Nuorempi jäsen
Viestejä
3
Terve!

Clio ei starttaa, virrat kun kääntää päälle niin sulakerasiassa jää rele nakuttamaan. Tämä siis kun avain virtalukossa vasta virrat päällä, ei vielä startin puolella. Startille kun kääntää niin kaikki pimenee / hiljenee. Releitä yritin vaihtaa keskenään 206:n vastaanlaisilla, ei vaikutusta. Paksuilla kaapeleilla virtaa toisesta autosta, ei vaikutusta. Mäkistartilla moottori lähti käyntiin. Onko ongelma starttimoottorissa, releissä vai kenties jossain johdossa / maadoituksessa. Kaikki vihjeet ovat tervetulleita.
 

jjvirtan

Aktiivinen jäsen
Viestejä
703
Vs: Clio 1.4 -99 käynnistysongelma

Siitä lähtisin että akku on niin selvä ettei edes apuvirralla onnistu käynnistys.
 

manowartist

Nuorempi jäsen
Viestejä
3
Vs: Clio 1.4 -99 käynnistysongelma

Akku uusittu pari kuukautta sitten, ei pitäisi olla ongelmana, liitoksetkin näytti täysin terveiltä. Kaikki valot + muut palaa kyllä kirkkaina kun virrat laittaa päälle. Eikä 50mm2 kaapelit käynnissä olevan akun navoilta vaikuttanut asiaan mitenkään, mistä kyllä tulee tarpeeksi virtaa.
 

jjvirtan

Aktiivinen jäsen
Viestejä
703
Vs: Clio 1.4 -99 käynnistysongelma

Aika monella ollut myös ihan startin johdot irti.Mutta releiden räpinä viittaa tyhjään akkuun.
 

Fuego Turbo

Tunnettu jäsen
Viestejä
3 121
Vs: Clio 1.4 -99 käynnistysongelma

rönoo sanoi:
Virtalukon pohja sökönä. Tuommoiset oireet sopisi kuvaan.
Samaa ajattelin. Jos kerra akku on vaihdettu, niin onko akun navat kiinnii akussa hyvin ja jos vielä on ns. ranskalainen kytkentä, että "väännettävät" akun kengät,niin silloin voi käydä näin. Nimimerkillä kokemusta on. Startin piuha voi olla myös.
 
Ylös Bottom